EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A Svájccal, Norvégiával és Izlanddal folytatott együttműködés megerősítése: a Luganói Egyezmény

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

A polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló egyezmény

A Tanács 2009/430/EK határozata – a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló egyezmény megkötéséről

MI AZ EGYEZMÉNY ÉS A HATÁROZAT CÉLJA?

Az egyezmény célja, hogy elérje az uniós országok, valamint Svájc, Norvégia és Izland között a határozatok mozgásának azonos szintjét. Az új Luganói Egyezményként ismert egyezmény az 1988. évi Luganói Egyezmény helyébe lép.

A határozat az Európai Közösség (a jelenlegi EU) nevében megköti az egyezményt. Azokat a nyilatkozatokat is megállapítja, amelyek a megerősítő okirat letétbe helyezésekor szükségesek (a határozathoz csatolva).

FŐBB PONTOK

Alkalmazás

Az egyezmény a joghatóságra, valamint a határozatok elismerésére és végrehajtására vonatkozik a polgári és kereskedelmi ügyekben.

Hatálya nem terjed ki a következőkre:

  • az adó-, vám- vagy közigazgatási ügyek;
  • a természetes személyek állapota, jog- és cselekvőképessége;
  • házassági vagyonjog;
  • végrendelet és örökség;
  • csődeljárás vagy kényszeregyezség;
  • szociális biztonság vagy választottbíráskodás.

A határozatok magas szintű mozgásának elérése

Az Európai Közösség, valamint Dánia, Izland, Norvégia és Svájc által aláírt egyezmény hatálybalépésére az aláírók megerősítését követően kerül sor. Dánia az egyezmény különálló szerződő fele, mivel nem részes fele az egykori Brüsszel I. rendeletnek (44/2001/EK tanácsi rendelet), amelynek helyébe a későbbiekben a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló 1215/2012/EU rendelet lépett.

A szerződő felek a ratifikáló okiratokat a svájci Szövetségi Tanácsnál helyezik letétbe, amely az egyezmény letéteményeseként jár el. Hatálybalépését követően az egyezmény nyitottá válik:

  • az Európai Szabadkereskedelmi Társulás jövőbeli tagjai előtt;
  • azon uniós országok számára, amelyek a területük részét képező (például Franciaország Nouméához hasonló tengerentúli területei) vagy külkapcsolataik tekintetében a felelősségük alá tartozó, bizonyos Európán kívüli területek nevében járnak el;
  • bármely más állam számára a szerződő felek egyhangú beleegyezésével.

Az uniós országok között alkalmazandó szabályok alapján

Az egyezmény az uniós országok közötti polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló hatályos uniós szabályokat követi. A szabályok ennek értelmében hasonlóak az EU-ban, valamint Svájcban, Norvégiában és Izlandon. Az egyezmény továbbá megkönnyíti a határozatok kölcsönös elismerését és az említett országok nemzeti bíróságai által továbbadott határozatok végrehajtását.

Az egyezmény előírja, hogy az általa kötelezett valamely államban lakóhellyel rendelkező személy – állampolgárságára való tekintet nélkül – az adott állam bíróságai előtt perelhető. A következők tekintetében azonban az egyezmény különös joghatósági szabályokról rendelkezik:

  • szerződések: a kötelezettség végrehajtásának helyszínéül szolgáló ország bíróságai rendelkeznek joghatósággal;
  • tartással kapcsolatos ügyek: joghatósággal a tartásra jogosult (a határozat által elrendelt pénzösszegre jogosult személy) lakóhelyének vagy szokásos tartózkodási helyének bírósága rendelkezik;
  • jogellenes károkozással (sérülést vagy kárt okozó jogsértő magatartás vagy jogsértés), jogellenes károkozással egy tekintet alá eső cselekménnyel (olyan jogellenes magatartás, amelynek tekintetében a károsult polgári jogi jogorvoslatra jogosult) vagy ilyen cselekményből fakadó igénnyel (valamely másik személynek vagy vagyontárgyának kárt okozó gondatlanság vagy mulasztás, amely esetben valamely személy polgári jogi felelősség alá vonható) kapcsolatos ügyekben: azon bíróság rendelkezik joghatósággal, ahol a káresemény bekövetkezett vagy bekövetkezhet.

Az egyezmény a következőkkel kapcsolatos ügyekben egyedi joghatóságról rendelkezik:

  • biztosítás;
  • fogyasztói szerződések; valamint
  • egyedi munkaszerződések.

Az olyan eljárások esetében, amelyek tárgya ingatlan bérlete vagy ingatlanon fennálló dologi jog, az ezen egyezményt aláíró államok közül kizárólag annak a bíróságai rendelkeznek joghatósággal, ahol az ingatlan található.

Az egyezményhez számos jegyzőkönyvet is csatoltak, többek között azért, hogy biztosítsák annak lehető legegységesebb értelmezését.

MIKORTÓL HATÁLYOS A HATÁROZAT ÉS AZ EGYEZMÉNY?

A határozat 2009. november 27. óta hatályos. Az egyezmény – a 69. cikkének (5) bekezdésével összhangban – az EU és Norvégia között 2010. január 1-jén, az EU és Svájc között 2011. január 1-jén, az EU és Izland között pedig 2011. május 1-jén lépett hatályba.

HÁTTÉR

Az egyezmény aláírása nagy lépésnek számított az intézmények fejlődése terén. A Bíróság az 1/03. sz. vélemény iránti eljárásban megerősítette, hogy az Európai Közösség kizárólagos hatáskörrel rendelkezett az új Luganói Egyezmény megkötése tekintetében. A 2007. október 30-án aláírt egyezmény az uniós jog fontos része, amely határozatlan ideig érvényes.

FŐ DOKUMENTUMOK

Egyezmény a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról (HL L 147., 2009.6.10., 5–43. o.)

Az egyezmény későbbi módosításait és helyesbítéseit belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 2009/430/EK határozata (2008. november 27.) a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló egyezmény megkötéséről (HL L 147., 2009.6.10., 1–4. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló, 2007. október 30-án Luganóban aláírt egyezmény – Fausto Pocar professzor (A Milánói Egyetem Nemzetközi Jogi Tanszékének vezetője) magyarázó jelentése (HL C 319., 2009.12.23., 1–56. o.)

Helyesbítő jegyzőkönyv a 2007. október 30-án Luganóban aláírt, a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló egyezményhez (HL L 18., 2014.1.21., 70–71. o.)

Helyesbítő jegyzőkönyv a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló egyezményhez, aláírva Luganóban 2007. október 30-án (HL L 147., 2009.6.10., 44. o.)

utolsó frissítés 31.07.2018

Top