EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ülalpidamiskohustused

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EÜ) nr 4/2009 kohtualluvuse, kohaldatava õiguse, kohtuotsuste tunnustamise ja täitmise ning koostöö kohta ülalpidamiskohustuste küsimustes

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Sellega kehtestatakse eeskirjad piiriüleste elatisnõuete maksmise hõlbustamiseks. Sellised nõuded tulenevad kohustusest aidata pereliikmeid ja võivad hõlmata näiteks lapsele või endisele abikaasale pärast lahutust makstavat elatist.

PÕHIPUNKTID

Määrust kohaldatakse ülalpidamiskohustustele, mille aluseks on

  • peresuhted;
  • sugulussuhted;
  • abielu- või hõimlussuhted.

Jurisdiktsioon

  • Ülalpidamiskohustustega seotud asjades on pädev:
    • selle riigi kohus, kus kostja või võlausaldaja tavaliselt elab, või
    • kohus, kelle pädevuses on isiku staatus (näiteks lahutus) või vanemlik vastutus, kui need on seotud elatisnõudega (tingimusel, et pädevus ei põhine üksnes ühe poole kodakondsusel).
  • Pooled võivad teatavatel tingimustel kokku leppida Euroopa Liidu (EL) liikmesriigi kohtus või kohtutes, kes on pädevad vaidlust lahendama, välja arvatud juhul, kui see on seotud ülalpidamiskohustusega alla 18aastaselapse suhtes.
  • Kui kostja ilmub liikmesriigi kohtusse, on see kohus pädev, välja arvatud juhul, kui kostja vaidlustab selle pädevuse.
  • Kui ükski eespool nimetatud tingimustest ei ole täidetud, võib vaidluse teatavatel tingimustel lahendada selle liikmesriigi kohtus, mille kodanikud mõlemad pooled on.
  • Kui ükski eespool nimetatud tingimustest ei ole täidetud, võib asja anda lahendamiseks selle liikmesriigi kohtule, millega on asjal piisav seos, kui menetlust ei saa mõistlikult algatada riigis, millega vaidlus on tihedalt seotud.
  • Niikaua kui õigustatud isik elab jätkuvalt liikmesriigis, kus tehti ülalpidamiskohustust käsitlev otsus, ei saa kohustatud isik teatavate eranditega algatada menetlust otsuse muutmiseks teises liikmesriigis. Õigustatud isik võib siiski tunnustada teise liikmesriigi kohtu pädevust kõnealuses asjas.
  • Kui eri liikmesriikide kohtutes algatatakse menetlus, mis puudutab samu pooli ja millel on sama alus, on pädev see kohus, kus hagi esitati esimesena.
  • Olenemata sellest, milline kohus on pädev asja sisuliselt arutama, võib ajutiste ja kaitsemeetmete kohaldamise taotluse esitada mis tahes liikmesriigi kohtule.

Kohtuotsuste tunnustamine ja täitmine

  • Ühes liikmesriigis tehtud ülalpidamiskohustust käsitlevat otsust tunnustatakse teises liikmesriigis ilma ühegi erimenetluseta.
  • Kõigi liikmesriikide, välja arvatud Taani suhtes on siduv ülalpidamiskohustuste suhtes kohaldatavat õigust käsitlev 23. novembri 2007. aastaHaagi protokoll.
  • Kui otsus tehti liikmesriigis, kelle suhtes 2007. aasta Haagi protokoll on siduv, ei saa selle tunnustamist vaidlustada. See kehtib ainult juhul, kui liikmesriigi jaoks oli Haagi protokoll menetluse alguses siduv.
  • Kui otsus tehti liikmesriigis, kelle suhtes 2007. aasta Haagi protokoll ei ole siduv, võib selle tunnustamisest teatud juhtudel keelduda ja seda saab teises liikmesriigis jõustada üksnes juhul, kui see on selles liikmesriigis täidetavaks tunnistatud. See kehtib ka olukordades, kus esialgne kohtumenetlus algatati enne ülalpidamiskohustuste määruse kohaldatavaks muutumist (18. juuni 2011), kuid mitte enne, kui see liikmesriik oli seotud Brüsseli I määrusega (määrus (EÜ) nr 44/2001).
  • Kõigil juhtudel võib päritoluriigi kohus tunnistada kohtuotsuse viivitamatult täidetavaks. Kui otsust tuleb täita muus liikmesriigis kui see, kus see algselt tehti, reguleerib täitmist selle liikmesriigi õigus.
  • Liikmesriigis tehtud otsust ei saa sisuliselt läbi vaadata liikmesriigis, kus selle tunnustamist, täitmisele pööratavust või täitmist taotletakse.
  • Tasuta õigusabi võidakse anda seoses taotlustega, mis käsitlevad vanema ja lapse suhtest tulenevaid ülalpidamiskohustusi alla 21aastase isiku suhtes, kui kõnealune taotlus on esitatud keskasutuse kaudu.

Keskasutused

  • Iga liikmesriik määrab keskasutuse, kes osutab pooltele abi ülalpidamiskohustuste kindlakstegemisel ja elatise sissenõudmisel. Konkreetsemalt nad edastavad ja võtavad vastu käesoleva määruse kohaseid taotlusi ning võtavad selliste taotluste puhul kõik asjakohased meetmed, et algatada või hõlbustada vajalike menetluste algatamist.
  • Keskasutused peavad tegema omavahel koostööd ja edendama koostööd oma riigi pädevate asutuste vahel ning püüavad leida lahendusi käesoleva määruse kohaldamisel tekkivatele raskustele. Selleks peaksid nad kasutama otsuse 2001/470/EÜ alusel loodud tsiviil- ja kaubandusasju käsitlevat Euroopa kohtute võrku.

Lõppsätted

Määrusega asendatakse määruse (EÜ) nr 44/2001 (kohtualluvuse ning kohtuotsuste tunnustamise ja täitmise kohta tsiviil- ja kaubandusasjades) ülalpidamiskohustuste suhtes kohaldatavad eeskirjad. Sellega asendatakse ka määrus (EÜ) nr 805/2004, millega luuakse Euroopa täitekorraldus vaidlustamata nõuete kohta, välja arvatud ülalpidamiskohustusi käsitlevate Euroopa täitekorralduste osas, mis on antud liikmesriigis, kelle suhtes 2007. aasta Haagi protokoll ei ole siduv (vt kokkuvõte).

Õigusaktide muutmine

Määrust (EÜ) nr 4/2009 on muudetud neli korda:

  • rakendusmääruses (EL) nr 1142/2011 on sätestatud uued lisad (X ja XI lisa), milles on loetletud liikmesriikide haldus- ja pädevad asutused;
  • määrusega (EL) nr 517/2013 muudeti mitmeid ELi määrusi ja otsuseid, sealhulgas määrust (EÜ) nr 4/2009, kuna Horvaatia ühines ELiga;
  • rakendusmäärusega (EL) 2015/228 asendati I–VII lisa, et võtta arvesse
    • Horvaatia ühinemist Euroopa Liiduga;
    • valuuta muutuseid Eestis, Lätis ja Leedus;
    • Ühendkuningriigi soovi osaleda määruse (EÜ) nr 4/2009 kohaldamisel;
    • vajadust lisada II ja IV lisasse viited Taanile, kuna Taani soovib osaliselt rakendada määrust (EÜ) nr 4/2009;
    • VI ja VII lisa teatavate osade muutmist, et hõlbustada nende kohaldamist;
  • rakendusmäärusega (EL) 2018/1937 asendati X lisa, et võtta arvesse muudatusi haldusasutustes, millest Ühendkuningriik ja Läti teatasid Euroopa Komisjonile.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

Määrust kohaldatakse alates 18. juunist 2011. Seda kohaldatakse Taani suhtes hoolimata Taani loobumisest ELi vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanevast alast.

Taani kinnitas oma kavatsust rakendada määrust niivõrd, kuivõrd määrusega muudetakse määrust (EÜ) nr 44/2001, deklaratsiooniga, mis põhineb Euroopa Ühendusega sõlmitud paralleelsel lepingul.

2013. aastal kinnitas Taani oma kavatsust rakendada rakendusakti (määruse (EL) nr 1142/2011), millega kehtestatakse nõukogu määruse (EÜ) nr 4/2009 X ja XI lisa.

TAUST

Lisateave

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 18. detsembri 2008. aasta määrus (EÜ) nr 4/2009 kohtualluvuse, kohaldatava õiguse, kohtuotsuste tunnustamise ja täitmise ning koostöö kohta ülalpidamiskohustuste küsimustes (ELT L 7, 10.1.2009, lk 1–79)

Määruse (EÜ) nr 4/2009 hilisemad muudatused on algteksti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Ühenduse ja Taani Kuningriigi vaheline kohtualluvust ning kohtuotsuste tunnustamist ja täitmist tsiviil- ja kaubandusasjades käsitlev leping (ELT L 195, 18.7.2013, lk 1)

Nõukogu 9. juuni 2011. aasta otsus 2011/432/EL laste ja teiste pereliikmete elatise rahvusvahelise sissenõudmise 23. novembri 2007. aasta Haagi konventsiooni Euroopa Liidu nimel heakskiitmise kohta (ELT L 192, 22.7.2011, lk 39–50)

Vt konsolideeritud versioon

Nõukogu 31. märtsi 2011. aasta otsus 2011/220/EL laste ja teiste pereliikmete elatise rahvusvahelise sissenõudmise 23. novembri 2007. aasta Haagi konventsiooni Euroopa Liidu nimel allkirjastamise kohta (ELT L 93, 7.4.2011, lk 9)

Komisjoni 8. juuni 2009. aasta otsus 2009/451/EÜ Ühendkuningriigi kavatsuse kohta hakata kohaldama nõukogu määrust (EÜ) nr 4/2009 kohtualluvuse, kohaldatava õiguse, kohtuotsuste tunnustamise ja täitmise ning koostöö kohta ülalpidamiskohustuste küsimustes (ELT L 149, 12.6.2009, lk 73)

Euroopa Ühenduse ja Taani Kuningriigi vaheline kohtualluvust ning kohtuotsuste tunnustamist ja täitmist tsiviil- ja kaubandusasjades käsitlev leping (ELT L 149, 12.6.2009, lk 80)

Nõukogu 27. aprilli 2006. aasta otsus 2006/325/EÜ Euroopa Ühenduse ja Taani Kuningriigi vahelise kohtualluvust ning kohtuotsuste tunnustamist ja täitmist tsiviil- ja kaubandusasjades käsitleva lepingu sõlmimise kohta (ELT L 120, 5.5.2006, lk 22)

Vt konsolideeritud versioon

Viimati muudetud: 22.09.2021

Top