EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Борба с документната измама: система за архивиране на изображения (FADO)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съвместно действие 98/700/ПВР относно създаването на Европейска система за архивиране на изображения (FADO)

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪВМЕСТНОТО ДЕЙСТВИЕ?

С него се създава основана на интернет система на Европейския съюз (ЕС) за архивиране на изображения, известна като FADO (обмен по интернет на изображения на фалшиви и истински документи). Тя дава възможност за бърз обмен между държавите от ЕС на изображения на оригинални, фалшиви и подправени документи, което подпомага борбата с документни измами и измами със самоличност.

Съвместно действие 98/700/ПВР е отменено и ще бъде заменено след няколко години с Регламент (ЕС) 2020/493 (вж. резюмето), въпреки че съществуващата информация е прехвърлена в новата система FADO, която ще бъде въведена от Европейската агенция за гранична и брегова охрана.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Системата е многоезична, разработена е така, че да бъде лесна за използване и e основана на много строга кодификация, за да се гарантират стандартизацията и сигурността на информацията.
  • Една централна служба във всяка участваща държава е свързана с Генералния секретариат на Съвета на ЕС, но всяка държава от ЕС и държава от Шенгенското пространство има възможност да копира системата или да разработи своя собствена система за сигурен вътрешен пренос на данни.
  • Системата гарантира, че информацията може да се предава бързо до националните централни служби.
  • Създаването на системата на ЕС не пречи на държавите от ЕС да разработват свои собствени национални системи, за да задоволят своите собствени нужди, свързани със сигурността по границите и проверката на документи.
  • Системата е разработена по-специално така, че да дава възможност за:
    • разглеждане на изображения на документи в едър план, когато това е необходимо;
    • сравнение на екран между оригиналния и подправения документ;
    • достъп до информация за техниките за подправяне и защита;
    • препратки така, че потребителите да намерят бързо свързана информация;
    • уведомления за конкретни фалшиви документи.
  • Приоритет имат документите от държавите от ЕС и тези от държавите извън ЕС, от които има постоянни имиграционни потоци.
  • На 1 декември 2014 г. Обединеното кралство (1) уведоми Европейската комисия, че по отношение на полицейското сътрудничество желае да участва в съвместното действие. Това бе потвърдено с Решение 2014/858/EС на Комисията.

Отмяна

Съвместно действие 98/700/ПВР е отменено с Регламент (ЕС) 2020/493.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА СЪВМЕСТНОТО ДЕЙСТВИЕ?

То се прилага от 10 декември 1998 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Поради увеличаващия се брой оригинални и фалшиви документи за пътуване, документи за самоличност и други подкрепящи документи, като паспорти, разрешения за пребиваване и визи, и поради непрекъснатото усъвършенстване на техниките за подправяне се изисква инструментите, необходими за борба с документните измами и измамите със самоличност, да включват бърз и ефикасен обмен на информация.

За повече информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Съвместно действие 98/700/ПВР от 3 декември 1998 година прието от Съвета на основание член К.3 от Договора за Европейски съюз, относно създаването на Европейска система за архивиране на изображения (FADO) (ОВ L 333, 9.12.1998 г., стр. 4—7)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 2014/858/ЕС на Комисията от 1 декември 2014 година относно нотификацията от страна на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия за желанието му да участва в актовете на Съюза в областта на полицейското сътрудничество и съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, които са приети преди влизането в сила на Договора от Лисабон и които не са част от достиженията на правото от Шенген (ОВ L 345, 1.12.2014 г., стр. 6—9)

Решение 2000/261/ПВР на Съвета от 27 март 2000 година за подобряване на обмена на информация за борба срещу подправени пътни документи (ОВ L 81, 1.4.2000 г., стр. 1—3)

последно актуализация 20.05.2020



(1) Обединеното кралство се оттегли от Европейския съюз и стана трета държава (държава извън ЕС), считано от 1 февруари 2020 г.

Top