RSS
Abecední rejstřík

We are migrating the content of this website during the first semester of 2014 into the new EUR-Lex web-portal. We apologise if some content is out of date before the migration. We will publish all updates and corrections in the new version of the portal.

Do you have any questions? Contact us.


Volný pohyb osob, azyl a přistěhovalectví

Spravedlnost, svoboda a bezpečnost

Volný pohyb osob je základní právo zaručené občanům Evropské unie (EU) na základě Smluv. Je uskutečňován prostorem svobody, bezpečnosti a práva bez vnitřních hranic. Odstranění vnitřních hranic vyžaduje posílení kontroly vnějších hranic Unie, stejně jako regulovaný vstup a pobyt občanů ze států mimo EU, a to i prostřednictvím společné azylové a přistěhovalecké politiky.
Pojetí volného pohybu osob se začalo uplatňovat po podpisu Schengenské dohody v roce 1985 a následné Schengenské úmluvy v roce 1990, které stály na počátku rušení hraničních kontrol mezi zúčastněnými zeměmi. Schengenská spolupráce je součástí právního a institucionálního rámce EU a postupně se rozšiřovala tak, aby zahrnovala většinu členských států EU, stejně jako některé třetí země.

Právní upozornění | O těchto stránkách | Hledat | Kontakt | Začátek stránky