EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zwalczanie przestępczości transgranicznej związanej z pojazdami

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Decyzja 2004/919/WE w sprawie zwalczania przestępczości transgranicznej związanej z pojazdami

JAKI JEST CEL DECYZJI?

Niniejsza decyzja ustanawia wspólne ogólnounijne podejście w kwestii zwalczania przestępczości związanej z pojazdami obejmujące więcej niż jedno państwo UE. Decyzja ma na celu poprawę współpracy między państwami UE a ich odpowiednimi organami ścigania.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Niniejsza decyzja nakłada na państwa członkowskie obowiązek:

  • wzmocnienia wzajemnej współpracy między właściwymi organami krajowymi;
  • wprowadzenia ułatwień proceduralnych służących szybkiemu odesłaniu do kraju pojazdów zajętych przez organy krajowe;
  • wyznaczenia punktu kontaktowego do spraw zwalczania przestępczości transgranicznej związanej z pojazdami;
  • oraz zawsze gdy zostanie zgłoszona kradzież pojazdu do wprowadzenia komunikatu o skradzionym pojeździe do bazy danych Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) zawierającej dane rejestracyjne pojazdu, oraz, tam gdzie to możliwe, do bazy danych skradzionych pojazdów silnikowych Interpolu.

W decyzji odnotowuje się istotny związek między przestępczością związaną z pojazdami a innymi formami przestępczości zorganizowanej, takimi jak handel narkotykami, bronią palną i ludźmi.

Współpraca

Państwa UE są zobowiązane do podjęcia niezbędnych kroków zmierzających do wzmocnienia współpracy:

  • między organami krajowymi w celu zwalczania przestępczości transgranicznej związanej z pojazdami;
  • między właściwymi organami a przedstawicielami sektora prywatnego (takimi jak posiadacze prywatnych rejestrów zaginionych pojazdów, ubezpieczyciele oraz podmioty prowadzące handel samochodami) w celu koordynacji przepływu informacji oraz działań w tym obszarze.

Państwa UE wzywa się także do zwrócenia szczególnej uwagi na kontrolę wywozu oraz do ułatwienia szybkiego odesłania do kraju skradzionych pojazdów.

Wymiana informacji

  • Państwa UE są zobowiązane do wyznaczenia krajowych punktów kontaktowych służących wymianie informacji dotyczących zwalczania przestępczości związanej z pojazdami — doprowadziło to do utworzenia sieci krajowych punktów kontaktowych (CARPOL).
  • Wymiana informacji obejmuje metody i najlepsze praktyki zapobiegania przestępczości związanej z pojazdami, ale nie obejmuje wymiany danych osobowych.
  • Komunikaty o skradzionych pojazdach i świadectwach rejestracji pojazdów powinny być zamieszczane regularnie w SIS, oraz, tam gdzie to możliwe, w bazie danych skradzionych pojazdów silnikowych Interpolu.
  • Krajowe organy ścigania wzywa się do informowania na bieżąco Europolu o sprawcach przestępstw dotyczących pojazdów.

Świadectwa rejestracji pojazdów

Państwa UE wzywa się do zapobiegania nadużyciom oraz kradzieży w odniesieniu do świadectw rejestracji pojazdów. W związku z tym organy ścigania:

  • informują krajowe organy rejestracji pojazdów o tym, czy pojazd będący w trakcie rejestracji został zgłoszony jako skradziony;
  • odzyskują świadectwo rejestracji, jeżeli pojazd jest poważnie uszkodzony (całkowita utrata).

Rada zaleca również:

Ocena

  • Decyzja dwukrotnie została poddana przeglądowi w 2008 i w 2016 r. W ostatnim przeglądzie stwierdzono, że CARPOL zapewniła profesjonalne funkcjonowanie sieci krajowych punktów kontaktowych oraz wzmocniła ją, oraz że w dłuższej perspektywie konieczne jest utrzymywanie unijnej sieci krajowych punktów kontaktowych ds. zwalczania przestępczości transgranicznej związanej z pojazdami (CARPOL).
  • W kompleksowej ocenie polityki bezpieczeństwa UE z 2017 r. stwierdzono, że cele i mechanizmy określone w niniejszej decyzji nadal odpowiadają bieżącym potrzebom.
  • W ocenie zauważono również, że Europol aktywnie wspiera CARPOL, m.in. poprzez organizowanie spotkań oraz wspieranie wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych w zakresie kradzieży samochodów luksusowych lub handlu narkotykami.

OD KIEDY DECYZJA MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 30 grudnia 2004 r.

KONTEKST

GŁÓWNY DOKUMENT

Decyzja Rady 2004/919/WE z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie zwalczania przestępczości transgranicznej związanej z pojazdami (Dz.U. L 389 z 30.12.2004, s. 28–30)

DOKUMENT POWIĄZANY

Dokument roboczy służb Komisji Kompleksowa ocena polityki bezpieczeństwa UE — Towarzyszący dokumentowi Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Rady — Dziewiąte sprawozdanie z postępu prac w sprawie rzeczywistej i skutecznej unii bezpieczeństwa (SWD(2017) 278 final, 26.7.2017)

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019

Top