EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Swoboda świadczenia usług w obrębie UE (handel morski)

Celem rozporządzenia jest zniesienie ograniczeń w świadczeniu usług transportu morskiego w obrębie Unii Europejskiej (UE).

AKT

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3577/92 z dnia 7 grudnia 1992 r. dotyczące stosowania zasady swobody świadczenia usług w transporcie morskim w obrębie państw członkowskich (kabotaż morski).

STRESZCZENIE

Zakres

Prawo to gwarantuje, że w obrębie danego państwa UE, spółki transportu morskiego lub obywatele prowadzący działalność w innym państwie UE mają swobodę w świadczeniu usług w transporcie morskim (znanych pod nazwą kabotażu morskiego), pod warunkiem że spełniają wszystkie warunki wykonywania kabotażu w tym państwie. Spółki transportu morskiego z siedzibą poza UE, ale kontrolowane przez obywateli państw UE, również mają swobodę w świadczeniu tego typu usług.

Rozporządzenie definiuje następujące terminy: „usługi transportu morskiego w obrębie państwa UE (kabotaż morski)”, „armatorzy Wspólnoty”, „zamówienia na usługi publiczne”, „obowiązek świadczenia usług publicznych” oraz „poważne zaburzenia na rynku transportu wewnętrznego”.

Załoga

W zależności od rodzaju usługi transportowej odpowiedzialność za sprawy dotyczące załogi spoczywać będzie na państwie UE, w którym dany statek jest zarejestrowany (państwo bandery), lub w którym dany statek wykonuje usługi transportu morskiego (państwo przyjmujące).

Usługi publiczne

Państwa UE mogą uzależniać prawo do świadczenia usług transportowych od zobowiązania do świadczenia usług publicznych lub mogą przyjmować zamówienia na usługi publiczne w celu utrzymania stosownych usług w zakresie kabotażu między kontynentem a wyspami oraz pomiędzy samymi wyspami.

Środki ochronne

W przypadku gdy otwarcie rynku na usługi w zakresie kabotażu skutkuje problemami (takimi jak poważne nadwyżki podaży nad popytem), które zagrażają finansowemu przetrwaniu spółek transportu morskiego, Komisja może przyjąć środki ochronne. Środki takie mogą obejmować czasowe wyłączenie danego obszaru z obowiązywania przepisów niniejszego rozporządzenia.

Zasady niedyskryminacji

Osoby świadczące usługi transportu morskiego w innym państwie UE mogą je czasowo wykonywać na tych samych warunkach, jakie obowiązują obywateli tego państwa.

Harmonogram

Liberalizacja kabotażu morskiego nastąpiła 1 stycznia 1993 roku. W przypadku Francji, Włoch, Grecji, Portugalii i Hiszpanii liberalizacja kabotażu kontynentalnego następowała stopniowo, zgodnie z określonym harmonogramem dotyczącym poszczególnych rodzajów usług transportowych. Liberalizacja kabotażu kontynentalno-wyspowego i międzywyspowego w tych krajach nastąpiła w 1999 roku. Odstępstwo to rozszerzono na Grecję do 2004 r. dla regularnych usług pasażerskich oraz promowych prowadzonych statkami mniejszymi niż 650 gt. Odstępstwa przyznano Chorwacji do 31 grudnia 2016 r. dla istniejących zamówień na usługi publiczne oraz usługi statków wycieczkowych pomiędzy chorwackimi portami świadczone przez statki mniejsze niż 650 gt, które są zarezerwowane dla statków chorwackich do 31 grudnia 2014 roku.

Kontekst

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Rozporządzenie (EWG) nr 3577/92

1.1.1993

-

L 364 z 12.12.1992

Akt zmieniający

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Akt dotyczący warunków przystąpienia Republiki Chorwacji

1.7.2013

-

Dz.U. L 112 z 24.4.2012

AKTY POWIĄZANE

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów w sprawie interpretacji rozporządzenia Rady (EWG) nr 3577/92 dotyczącego stosowania zasady swobody świadczenia usług w transporcie morskim w obrębie państw członkowskich (kabotaż morski) ( COM(2003) 595 wersja ostateczna - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym).

Decyzja 93/125/EWG w sprawie wniosku Hiszpanii o przyjęcie przez Komisję zgodnie z artykułem 5 rozporządzenia Rady (EWG) nr 3577/92 przedłużenia działania środków zabezpieczających przeciwko stosowaniu zasady swobody świadczenia usług w transporcie morskim w obrębie państw członkowskich (kabotaż morski) - (Dz.U. L 49 z 27.2.1993).

Decyzja ta upoważnia Hiszpanię do wyłączenia hiszpańskiego obszaru kontynentalnego, na okres sześciu miesięcy od dnia powiadomienia o tej decyzji, z zakresu rozporządzenia (EWG) nr 3577/92. Wyłączenia nie stosuje się do usług dowozowych. W przypadku gdy żaden hiszpański statek nie będzie dostępny, aby w danym momencie spełnić popyt na usługi transportowe w zakresie kabotażu kontynentalnego, statki innych państw UE uzyskają pozwolenie na świadczenie takich usług.

Sprawozdanie Komisji dla Rady: Piąte sprawozdanie w sprawie wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 3577/92 dotyczącego stosowania zasady swobody świadczenia usług w kabotażu morskim (2001-2010) (COM(2014) 231 final z dnia 22.4.2014 - nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym).

Sprawozdanie podzielono na cztery rozdziały, w których omawia się:

1.

aktualne orzecznictwo oraz zmiany legislacyjne w państwach UE i państwach EFTA,

2.

trendy rynkowe w państwach UE i państwach EFTA,

3.

dostępne dane dotyczące zatrudnienia w sektorze kabotażu morskiego (z powodu braku wiarygodnych i rozstrzygających danych rozdział ten nie zawiera statystyk dotyczących kosztów załogi),

4.

Wnioski: rozporządzenie jest dostosowane do swojego celu i nie wymaga zmian. Kilka kwestii powstałych w ramach udzielonych informacji wskazuje na problemy związane z jego interpretacją i wykonaniem. Komisja zajęła się tymi kwestiami w komunikacie dotyczącym kabotażu morskiego (zob. kolejny zapis).

Komunikat Komisji w sprawie interpretacji rozporządzenia Rady (EWG) nr 3577/92 dotyczącego stosowania zasady swobody świadczenia usług w transporcie morskim w obrębie państw członkowskich (kabotaż morski) [ COM(2014) 232 final z dnia 22.4.2014 - nieopublikowany w Dzienniku Urzędowym].

W oparciu o doświadczenia zdobyte podczas dwudziestu lat praktycznego stosowania rozporządzenia (EWG) nr 3577/92 Komisja postanowiła uaktualnić i zmienić swoją interpretację przepisów tego rozporządzenia w celu zapewnienia przejrzystości i pewności prawa.

Niniejszy komunikat zmienia i zastępuje poprzednie komunikaty wyjaśniające Komisji z lat 2003 i 2006. Niniejszy komunikat przedstawia się wyłącznie w celach informacyjnych, aby pomóc w wyjaśnieniu rozporządzenia. Jego celem nie jest ani zmiana rozporządzenia, ani naruszenie jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości w zakresie wykładni.

Komunikat zaczyna się od określenia zakresu swobody świadczenia usług w sektorze kabotażu morskiego. Wskazano w nim, kto korzysta z tej swobody, i przypomniano, jakie usługi obejmuje rozporządzenie.

Następnie w komunikacie określono zakres trzech odstępstw od swobody świadczenia usług przewidzianych w rozporządzeniu:

Państwa UE są uprawnione do wprowadzania przepisów dotyczących załogi w odniesieniu do statków o pojemności mniejszej niż 650 gt i statków świadczących usługi kabotażu wyspowego między dwoma portami na ich terytorium.

Państwa UE mogą nakładać obowiązek świadczenia usługi publicznej i udzielać zamówień na usługi publiczne w celu zapewnienia odpowiednich usług przewozu regularnego na wyspy, z wysp i między wyspami.

Państwa UE mogą także zwrócić się do Komisji o przyjęcie środków ochronnych w celu zaradzenia poważnym zakłóceniom na rynku wewnętrznym.

Komunikat zawiera ponadto wytyczne dotyczące stosowania w odniesieniu do usług kabotażu morskiego rozporządzenia (WE) nr 1370/2007 dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego.

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014

Top