EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Krótka sprzedaż papierów wartościowych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (UE) nr 236/2012 w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

  • Ma ono na celu uregulowanie wybranych aspektów dotyczących krótkiej sprzedaży* i swapów ryzyka kredytowego* w Unii Europejskiej.
  • Przewiduje ono:
    • jednolite wymogi dotyczące przejrzystości obowiązujące osoby zarządzające inwestycjami;
    • nowe uprawnienia przysługujące regulatorom finansowym w państwach UE i Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), z których mogą one skorzystać w sytuacjach wyjątkowych*, jeżeli istnieje poważne zagrożenie dla stabilności finansowej.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Rozporządzenie:

  • obejmuje swoim zakresem wszystkie typy instrumentów finansowych, zwłaszcza akcje notowane w UE, instrumenty pochodne i instrumenty długu państwowego (instrumenty dłużne emitowane przez rządy);
  • ustanawia surowe zasady dotyczące krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego, proporcjonalnie do ryzyka z nimi związanego, w tym:
    • środki mające przeciwdziałać „nagiej” krótkiej sprzedaży* akcji i instrumentów dłużnych emitowanych przez rządy,
    • zakaz dotyczący „nagich” swapów ryzyka kredytowego (w tym związanych z instrumentami długu państwowego);
  • wprowadza wymogi dotyczące ujawniania – osoby zarządzające inwestycjami mają ujawniać niektóre transakcje krótkiej sprzedaży właściwym organom. Z kolei większe transakcje realizowane przy wyższym progu mają być publicznie ujawniane na rynku;
  • przyznaje właściwym organom, w okresach poważnej niestabilności finansowej w danym państwie UE lub w UE jako całości, tymczasowe uprawnienia pozwalające im nałożyć wymogi w zakresie większej przejrzystości lub wprowadzić ograniczenia dotyczące transakcji krótkiej sprzedaży i swapów ryzyka kredytowego;
  • przyznaje ESMA:
    • kluczową rolę koordynacyjną z myślą o zapewnieniu spójności między właściwymi organami krajowymi i zagwarantowaniu, aby wszelkie podejmowane środki były konieczne i proporcjonalne,
    • uprawnienie do podejmowania środków, jeżeli sytuacja wywołuje skutki transgraniczne.

Akty wykonawcze i delegowane

  • W rozporządzeniu wykonawczym (UE) nr 827/2012 ustanowiono standardy techniczne dotyczące:
    • środków podawania do publicznej wiadomości pozycji netto z tytułu akcji;
    • formy, w jakiej ESMA mają być przekazywane informacje w odniesieniu do pozycji krótkich netto;
    • rodzajów umów, porozumień i środków, które w odpowiedni sposób zapewniają dostępność akcji lub instrumentów związanych z długiem państwowym na potrzeby rozrachunku;
    • dat i okresu na potrzeby ustalenia głównego systemu obrotu akcją.
  • Rozporządzenie delegowane (UE) nr 826/2012 uzupełnia rozporządzenie (UE) nr 236/2012 w odniesieniu do:
    • standardów technicznych dotyczących wymogów w zakresie zgłaszania i ujawniania pozycji krótkich netto;
    • szczegółowej treści informacji, które mają być udostępniane ESMA w odniesieniu do pozycji krótkich netto;
    • metody obliczania obrotu na potrzeby ustalenia akcji objętych wyłączeniem.
  • Rozporządzenie delegowane (UE) nr 918/2012 uzupełnia rozporządzenie (UE) nr 236/2012 w zakresie:
    • definicji;
    • obliczania pozycji krótkich netto, pokrytych swapów ryzyka kredytowego z tytułu długu państwowego, progów powodujących obowiązek zgłoszenia, progów płynności w odniesieniu do zawieszenia ograniczeń, znacznych spadków wartości instrumentów finansowych i wystąpienia niekorzystnych zdarzeń.
  • Rozporządzenie delegowane (UE) nr 919/2012 uzupełnia rozporządzenie (UE) nr 236/2012 w odniesieniu do standardów technicznych określających metodę obliczania spadku wartości akcji płynnych i innych instrumentów finansowych.

Pandemia COVID-19 – decyzje ESMA

  • W dniu 16 marca 2020 r., w następstwie wybuchu pandemii COVID-19 oraz ze względu na wynikające stąd poważne zagrożenie dla zaufania do rynków w UE, ESMA wydał decyzję (decyzję (UE) 2020/525) tymczasowo zobowiązującą osoby posiadające pozycje krótkie netto dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym w UE do powiadomienia właściwego organu krajowego o takiej pozycji, jeżeli osiąga ona lub przekracza 0,1% wyemitowanego kapitału zakładowego po wejściu w życie decyzji. Tę decyzję stosowano przez trzy miesiące.
  • 10 czerwca 2020 r. przyjęto decyzję (UE) 2020/1123 w celu przedłużenia obowiązywania pierwotnej decyzji o kolejne trzy miesiące, do 17 września 2020 r.
  • 16 września 2020 r. przyjęto kolejną decyzję, na mocy której przedłużono obowiązywanie poprzedniej decyzji do 18 grudnia 2020 r.
  • 16 grudnia 2020 r. przyjęto kolejną decyzję. Ma ona zastosowanie od 19 grudnia i skutkuje przedłużeniem okresu obowiązywania poprzedniej decyzji o trzy miesiące, do 19 marca 2021 r.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od 1 listopada 2012 r.

KONTEKST

W okresie niestabilności finansowej pewne transakcje finansowe, na przykład krótka sprzedaż i swapy ryzyka kredytowego, wiążą się z ryzykiem pogłębienia spadkowej spirali cen akcji, zwłaszcza instytucji finansowych, co może prowadzić do ich bankructwa i powstania ryzyka dla całego systemu finansowego. Tego typu niestabilność rynków finansowych może przenieść się na gospodarkę realną.

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Krótka sprzedaż: transakcja, w ramach której instytucja finansowa sprzedaje pożyczony przez siebie produkt finansowy w celu jego odkupu w przyszłości. Instytucja oczekuje, że z czasem cena produktu spadnie, dzięki czemu zapłaci za niego mniej niż uzyskała ze sprzedaży.
Swapy ryzyka kredytowego: obarczone wysokim ryzykiem i nieuregulowane instrumenty pochodne.
Sytuacje wyjątkowe: w kontekście rozporządzenia środki w sytuacjach wyjątkowych można podjąć, jeśli:
  • wystąpiły niekorzystne zdarzenia lub okoliczności, które stanowią poważne zagrożenie dla stabilności finansowej lub zaufania do rynku w danym państwie UE lub w co najmniej jednym innym państwie UE;
  • środek jest konieczny do ochrony przed tym zagrożeniem i nie będzie miał niekorzystnego wpływu na efektywność rynków finansowych, co byłoby niewspółmierne do korzyści płynących z tego środka.
Naga krótka sprzedaż: transakcja uznawana za bardziej ryzykowną niż typowa krótka sprzedaż. Ma ona miejsce wówczas, gdy sprzedający w ogóle nie pożyczył produktu finansowego.

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego (Dz.U. L 86 z 24.3.2012, s. 1–24)

Kolejne zmiany rozporządzenia (UE) nr 236/2012 zostały włączone do tekstu podstawowego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Decyzja Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (UE) 2020/525 z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie nałożenia na osoby fizyczne lub prawne, które posiadają pozycje krótkie netto, obowiązku czasowego obniżenia progów skutkujących obowiązkiem zgłoszenia pozycji krótkich netto w odniesieniu do wyemitowanego kapitału podstawowego przedsiębiorstw, których akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym powyżej określonego progu, w celu powiadomienia właściwych organów zgodnie z art. 28 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 (Dz.U. L 116 z 15.4.2020, s. 5–13)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1033 z dnia 23 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 600/2014 w sprawie rynków instrumentów finansowych, rozporządzenie (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku oraz rozporządzenie (UE) nr 909/2014 w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych (Dz.U. L 175 z 30.6.2016, s. 1–7)

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 918/2012 z dnia 5 lipca 2012 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 r. w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego w odniesieniu do definicji, obliczania pozycji krótkich netto, pokrytych swapów ryzyka kredytowego z tytułu długu państwowego, progów powodujących obowiązek zgłoszenia, progów płynności w odniesieniu do zawieszenia ograniczeń, znacznych spadków wartości instrumentów finansowych i wystąpienia niekorzystnych zdarzeń (Dz.U. L 274 z 9.10.2012, s. 1–15)

Zob. tekst skonsolidowany.

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 919/2012 z dnia 5 lipca 2012 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających metodę obliczania spadku wartości akcji płynnych i innych instrumentów finansowych (Dz.U. L 274 z 9.10.2012, s. 16–17)

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 827/2012 z dnia 29 czerwca 2012 r. ustanawiające wykonawcze standardy techniczne dotyczące środków podawania do publicznej wiadomości pozycji netto z tytułu akcji, formy, w jakiej mają być przekazywane Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych informacje w odniesieniu do pozycji krótkich netto, rodzajów umów, porozumień i środków, które w odpowiedni sposób zapewniają dostępność akcji lub instrumentów związanych z długiem państwowym na potrzeby rozrachunku oraz dat i okresu na potrzeby ustalenia głównego systemu obrotu akcją, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego (Dz.U. L 251 z 18.9.2012, s. 11–18)

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 826/2012 z dnia 29 czerwca 2012 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 236/2012 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących wymogów w zakresie zgłaszania i ujawniania pozycji krótkich netto, szczegółowej treści informacji, które mają być udostępniane Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w odniesieniu do pozycji krótkich netto, oraz metody obliczania obrotu na potrzeby ustalenia akcji objętych wyłączeniem (Dz.U. L 251 z 18.9.2012, s. 1–10)

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020

Top