EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos Sąjungos standartizacija

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) Nr. 1025/2012 dėl Europos standartizacijos

Reglamentas (ES) 2022/2480, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1025/2012

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šio reglamento tikslas yra modernizuoti ir pagerinti standartizaciją Europos Sąjungoje (ES), kuri vaidina svarbų vaidmenį jos vidaus rinkoje. Jame aiškinamas:
    • ES standartų rengimo procesas;
    • įvairių šiame procese dalyvaujančių organizacijų (ES ir nacionalinio lygmens) bendradarbiavimas.
  • Reglamentu siekiama supaprastinti ir pritaikyti teisės aktus, atsižvelgiant į naujausius pokyčius ir būsimus uždavinius.
  • Standartai prisideda prie konkurencijos rinkoje, mažina sąnaudas, gerina saugą, stiprina konkurenciją ir užtikrina sveikatos, saugos, saugumo ir aplinkos apsaugą.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Reglamentu nustatomos taisyklės dėl:

  • standartizacijos organizacijų, nacionalinių standartizacijos institucijų, ES valstybių narių ir Europos Komisijos bendradarbiavimo;
  • Europos produktų ir paslaugų standartų, atitinkančių ES teisės aktus ir politiką, rengimo būdo, atsižvelgiant į rinkos tendencijas;
  • informacinių ir ryšių technologijų techninių specifikacijų, kurios būtų tinkamos šiam procesui;
  • standartizacijos finansavimo, kuris paprastai skiriamas dotacijų forma arba kviečiant teikti pasiūlymus, atitinkančius ES teisės aktus ir politiką, skyrimo;
  • suinteresuotųjų subjektų dalyvavimo.

Šis reglamentas taikomas paslaugų ir produktų standartams, o į būtinas produkto savybes ar paslaugos ypatybes, be kita ko, turi būti įtraukta aplinkos ir visuomenės sveikatos apsauga.

Standartizacijos prašymai Europos standartizacijos organizacijoms

Komisija gali prašyti, kad viena ar daugiau Europos standartizacijos organizacijų (ESO) parengtų Europos standarto projektą. Šie standartai turi būti rengiami atsižvelgiant į rinkos tendencijas, viešąjį interesą ir ES politikos tikslus. Komisija apibrėžia reikalavimus ir nustato terminus. Valstybės narės praneša Komisijai apie visus standartizacijos institucijoms pateiktus prašymus parengti technines specifikacijas arba konkrečių produktų standartą, kad būtų parengtas šiems produktams skirtas techninio reglamento projektas.

Aktyvus dalyvavimas standartų rengimo procese

  • ESO palengvina veiksmingą visų suinteresuotųjų subjektų, įskaitant mažąsias ir vidutines įmones, vartotojų organizacijas ir aplinkos bei socialinės srities suinteresuotuosius subjektus, dalyvavimą jiems vykdant standartizacijos veiklą.
  • Nacionalinės standartizacijos institucijos palengvina mažųjų ir vidutinių įmonių prieigą prie standartų bei standartų rengimo proceso ir keičiasi geriausios praktikos pavyzdžiais, siekdamos sustiprinti jų dalyvavimą.
  • Valstybės narės, jei tinkama, privalo raginti viešosios valdžios institucijas, įskaitant rinkos priežiūros institucijas, dalyvauti nacionalinės standartizacijos veikloje, kuria siekiama parengti arba peržiūrėti standartus.
  • Siekiant užtikrinti, kad standartizacijos procese būtų geriau atsižvelgiama į ES interesus, vertybes ir politikos tikslus, taip pat į viešąjį interesą apskritai, Reglamentu (ES) 2022/2480 iš dalies keičiamas Reglamento (ES) Nr. 1025/2012 10 straipsnis. Pakeitimu į Europos standartizacijos sistemą įtraukiami gero valdymo principai, užtikrinant subalansuotą suinteresuotųjų šalių atstovavimą priimant sprendimus dėl standartų. Pagal naująsias taisykles reikalaujama, kad kiekviena ESO užtikrintų, jog tam tikrus sprendimus, susijusius su Europos standartais ir Europos standartizacijos dokumentais, priimtų tik nacionalinių standartizacijos įstaigų atstovai atitinkamame tos organizacijos sprendimų priėmimo organe, visų pirma:
    • sprendimus dėl Komisijos pateiktų standartizacijos prašymų priėmimo ir atmetimo;
    • sprendimus dėl naujų darbo elementų, reikalingų standartizacijos prašymui įvykdyti, priėmimo;
    • sprendimus dėl Europos standartų ar Europos standartizacijos dokumentų priėmimo, peržiūros ir panaikinimo.

Techninių specifikacijų pripažinimas ir naudojimas

Vykdydamos techninės įrangos, programinės įrangos ir informacinių technologijų paslaugų viešuosius pirkimus, viešosios valdžios institucijos turėtų kuo geriau išnaudoti visas susijusias technines specifikacijas. Techninės specifikacijos jau pripažįstamos rinkoje ir nekliudo sąveikai su galiojančiais ES ar tarptautiniais standartais.

Metinė darbo programa ir prieštaravimai darniesiems standartams

Metinėje darbo programoje apibrėžiami strateginiai prioritetai atsižvelgiant į ilgalaikes ES augimo strategijas. Komisija sukuria visų suinteresuotųjų subjektų informavimo sistemą, kad būtų užtikrintas deramas konsultavimasis ir aktualumas rinkai prieš priimant metinę darbo programą, sprendimus dėl standartizacijos prašymų ir sprendimus dėl prieštaravimų darniesiems standartams, kuriuos pateikia valstybės narės arba Europos Parlamentas.

Ataskaitų teikimas

Europos standartizacijos organizacijos siunčia Komisijai metinę šio reglamento įgyvendinimo ataskaitą.

Specialieji standartai

Reglamente aiškiai nurodyti šie specialieji standartai:

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas (ES) Nr. 1025/2012 taikomas nuo 2013 m. sausio 1 d.

Reglamentas (ES) 2022/2480 bus taikomas nuo 2023 m. liepos 9 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

2012 m. spalio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1025/2012 dėl Europos standartizacijos, kuriuo iš dalies keičiamos Tarybos direktyvos 89/686/EEB ir 93/15/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 94/9/EB, 94/25/EB, 95/16/EB, 97/23/EB, 98/34/EB, 2004/22/EB, 2007/23/EB, 2009/23/EB ir 2009/105/EB ir panaikinamas Tarybos sprendimas 87/95/EEB ir Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 1673/2006/EB (OL L 316, 2012 11 14, p. 12–33)

Vėlesni Reglamento (ES) Nr. 1025/2012 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2022 m. gruodžio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2022/2480, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 1025/2012, kiek tai susiję su Europos standartizacijos organizacijų sprendimais dėl Europos standartų ir Europos standartizacijos leidinių (OL L 323, 2022 12 19, p. 1–3)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui „Strateginė Europos standartų vizija. Tolesni tvaraus Europos ekonomikos augimo iki 2020 m. skatinimo ir spartinimo veiksmai“ (KOM(2011) 311 galutinis, 2011 6 1)

paskutinis atnaujinimas 09.07.2023

Top