EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Normalizace Evropské unie

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Nařízení (EU) č. 1025/2012 o evropské normalizaci

Nařízení (EU) 2022/2480, kterým se mění nařízení (EU) č. 1025/2012

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Jeho cílem je modernizovat a zlepšit standardizaci v Evropské unii (EU), která hraje hlavní úlohu na jejím jednotném trhu, uvedením toho, jak:
    • v EU funguje proces stanovení norem, a
    • jak spolupracují různé organizace zapojené do tohoto procesu (na unijní i na vnitrostátní úrovni).
  • Snaží se zjednodušit a upravit legislativní rámec tak, aby odrážel nejnovější vývoj a budoucí výzvy.
  • Normy podporují hospodářskou soutěž na trhu, snižují náklady, zvyšují bezpečnost a zlepšují konkurenceschopnost, chrání zdraví, bezpečnost, zabezpečení a životní prostředí.

KLÍČOVÉ BODY

Nařízení zahrnuje pravidla týkající se:

  • spolupráce mezi normalizačními organizacemi, národními normalizačními orgány, členskými státy EU a Evropskou komisí,
  • způsobu zavádění evropských norem podle potřeb trhu pro výrobky a služby v souladu s právními předpisy a politikami EU,
  • toho, jak technické specifikace informační a komunikační technologie mohou tento proces podpořit,
  • financování činností v oblasti normalizace, zpravidla v podobě grantů nebo výzev k předkládání návrhů v souladu s právními předpisy a politikami EU,
  • zapojení zúčastněných stran.

Nařízení zahrnuje normy pro služby a výrobky. K požadovaným charakteristikám výrobku nebo služby musí patřit také ochrana životního prostředí a veřejného zdraví.

Žádosti o normalizaci adresované evropským normalizačním organizacím

Komise může požádat jednu nebo více evropských normalizačních organizací, aby vypracovaly návrh evropské normy, která musí vycházet z potřeb trhu a brát v úvahu veřejný zájem a rovněž politické cíle EU. Komise určí požadavky a lhůtu, které je nutné splnit. Členské státy oznámí Komisi veškeré žádosti podané normalizačním institucím týkající se vypracování technických specifikací nebo normy pro určité výrobky za účelem vytvoření návrhu technických předpisů.

Široká účast na normalizačním procesu

  • Evropské normalizační organizace musí usnadnit účinné zapojení všech příslušných zúčastněných stran, včetně malých a středních podniků, spotřebitelských organizací a zúčastněných stran v oblasti životního prostředí a v sociální oblasti, do normalizační činnosti.
  • Národní normalizační orgány musí usnadnit přístup malých a středních podniků k normám a procesům jejich tvorby a sdílet osvědčené postupy s cílem zlepšit zapojení.
  • Členské státy musí v případě potřeby podporovat zapojení orgánů veřejné správy, včetně orgánů dozoru nad trhem, do národních normalizačních činností zaměřených na tvorbu nebo revizi norem.
  • Za účelem zajištění lepšího zohledňování zájmů, hodnot a politických cílů EU, společně s veřejným zájmem obecně, v procesu normalizace zavádí nařízení (EU) 2022/2480 změnu článku 10 nařízení (EU) č. 1025/2012. Tato změna zavádí do evropského systému normalizace zásady řádné správy tím, že v procesu rozhodování v oblasti norem zaručuje vyvážené zastoupení zúčastněných stran. Nová pravidla vyžadují, aby každá evropská normalizační organizace zajistila, že určitá rozhodnutí týkající se evropských norem a produktů evropské normalizace jsou přijímána výhradně zástupci národních normalizačních orgánů v rámci příslušného rozhodovacího orgánu dané organizace, zejména:
    • rozhodnutí o přijetí a zamítnutí žádostí o normalizaci ze strany Komise,
    • rozhodnutí o schválení nových položek pracovního programu, které jsou nezbytné pro splnění žádosti o normalizaci, a
    • rozhodnutí o přijetí, revizi a zrušení evropských norem nebo produktů evropské normalizace.

Uznávání a používání technických specifikací

Orgány veřejné správy by měly využít příslušné technické specifikace při nákupu hardwaru, softwaru a IT služeb. Technické specifikace jsou na trhu přijímány a jejich používání nepředstavuje překážku interoperability při používání stávajících evropských nebo mezinárodních norem.

Roční pracovní program a námitky proti harmonizovaným normám

Roční pracovní program stanoví strategické priority s ohledem na dlouhodobé strategie růstu EU. V zájmu zajištění řádných konzultací a významu pro trh vytvoří Komise pro všechny zúčastněné strany informační systém, a to před přijetím ročního pracovního programu nebo žádostí o normalizaci, nebo přijetím rozhodnutí o námitkách proti harmonizovaným normám předložených členskými státy nebo Evropským parlamentem.

Podávání zpráv

Evropské normalizační organizace zašlou Komisi výroční zprávu o provádění tohoto nařízení.

Specifické normy

Nařízení se výslovně vztahuje na tyto specifické normy:

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Nařízení (EU) č. 1025/2012 se používá ode dne 1. ledna 2013.

Nařízení (EU) 2022/2480 bude platit od 9. července 2023.

KONTEXT

Další informace viz:

HLAVNÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1025/2012 ze dne 25. října 2012 o evropské normalizaci, změně směrnic Rady 89/686/EHS a 93/15/EHS a směrnic Evropského parlamentu a Rady 94/9/ES, 94/25/ES, 95/16/ES, 97/23/ES, 98/34/ES, 2004/22/ES, 2007/23/ES, 2009/23/ES a 2009/105/ES, a kterým se ruší rozhodnutí Rady 87/95/EHS a rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1673/2006/ES (Úř. věst. L 316, 14.11.2012, s. 12–33).

Postupné změny nařízení (EU) č. 1025/2012 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2480 ze dne 14. prosince 2022, kterým se mění nařízení (EU) č. 1025/2012, pokud jde o rozhodnutí evropských normalizačních organizací týkající se evropských norem a produktů evropské normalizace Unie (Úř. věst. L 323, 19.12.2022, s. 1–3).

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru – Strategická vize pro evropské normy – další pokroky v posílení a urychlení udržitelného růstu evropského hospodářství do roku 2020 (KOM(2011) 311 v konečném znění, 1.6.2011).

Poslední aktualizace 09.07.2023

Top