EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Harmonizacja wymogów technicznych i procedur w lotnictwie cywilnym

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (EWG) nr 3922/91 w sprawie harmonizacji wymogów technicznych i procedur administracyjnych w dziedzinie lotnictwa cywilnego

JAKI JEST CEL ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie wprowadza jednolite zasady ogólnounijne określające minimalne procedury bezpieczeństwa oraz procedury powiązane dla operacji zarobkowego i towarowego transportu lotniczego wykonywanego przy użyciu stałopłatów.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Stosowanie

  • W rozporządzeniu określono wspólne wymogi techniczne i procedury administracyjne w dziedzinie bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w odniesieniu do eksploatacji i obsługi statków powietrznych oraz osób i organizacji zaangażowanych w takie zadania. Zharmonizowane wymogi i procedury stosuje się do wszystkich statków powietrznych eksploatowanych przez operatorów zarejestrowanych w UE.
  • Państwa członkowskie miały zapewnić, by ich władze lotnictwa cywilnego spełniały warunki członkostwa we Wspólnych Władzach Lotniczych, określone w porozumieniach (wspólne wymagania lotnicze (JAR) przed 1 stycznia 1992 r.).
  • Rozporządzenie pozostaje w mocy, ponieważ przepisy krajowe dotyczące ograniczeń czasu lotu i służby oraz wymogów dotyczących odpoczynku w odniesieniu do taksówek powietrznych, operacji służb ratownictwa medycznego oraz operacji zarobkowego transportu lotniczego wykonywanych przez jednego pilota przy użyciu samolotów zachowują moc prawną w następstwie artykułu 8 rozporządzenia.

Problemy z zakresu bezpieczeństwa

  • Państwa członkowskie mogą niezwłocznie reagować na problemy z zakresu bezpieczeństwa dotyczące produktu, osoby lub podmiotu objętego zakresem stosowania niniejszego rozporządzenia, niezależnie od powyższych przepisów.
  • W przypadku niewystarczającego poziomu bezpieczeństwa lub braków we wspólnych wymaganiach technicznych i procedurach administracyjnych Komisja Europejska występuje z odpowiednimi propozycjami, aby naprawić zaistniałą sytuację.
  • W szczególnych okolicznościach państwa członkowskie mogą udzielić zgody na wyjątki od stosowania wymagań technicznych i procedur administracyjnych objętych zakresem obowiązywania niniejszego rozporządzenia, o ile są one zgodne z jego celami z zakresu bezpieczeństwa.

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA)

EASA udzieli Komisji pomocy przy opracowywaniu poprawek do wymagań odnoszących się do personelu pokładowego oraz do ograniczeń czasu lotu i służby.

Uchylenie

Rozporządzenie (EWG) nr 3922/91 zostanie uchylone przez rozporządzenie (UE) 2018/1139 w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) (zobacz streszczenie).

Uchylenie nastąpi od daty rozpoczęcia stosowania szczegółowych zasad dotyczących ograniczeń czasu lotu i służby oraz wymogów dotyczących odpoczynku w odniesieniu do taksówek powietrznych, operacji służb ratownictwa medycznego oraz operacji zarobkowego transportu lotniczego wykonywanych przez jednego pilota przy użyciu samolotów, które nie zostały dotąd przyjęte (zobacz artykuł 32 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2018/1139).

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Rozporządzenie ma zastosowanie od dnia 1 stycznia 1992 r.

KONTEKST

Zobacz również:

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3922/91 z dnia 16 grudnia 1991 r. w sprawie harmonizacji wymagań technicznych i procedur administracyjnych w dziedzinie lotnictwa cywilnego (Dz.U. L 373 z 31.12.1991, s. 4–8)

Kolejne zmiany rozporządzenia (EWG) nr 3922/91 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139 z dnia 4 lipca 2018 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz zmieniające rozporządzenia (WE) nr 2111/2005, (WE) nr 1008/2008, (UE) nr 996/2010, (UE) nr 376/2014 i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE i 2014/53/UE, a także uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 552/2004 i (WE) nr 216/2008 i rozporządzenie Rady (EWG) nr 3922/91 (Dz.U. L 212 z 22.8.2018, s. 1–122)

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020

Top