EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Въжени линии за превоз на пътници

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2000/9/EО — въжени линии за превоз на хора

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя определя набор от основни изисквания за безопасност на равнище Европейски съюз (ЕС), както и процедури за инспекция и контрол, които да се прилагат за въжените линии, превозващи пътници.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Въжените линии, превозващи пътници, представляват капиталови стоки (т.е. тежко оборудване, което изисква относително голяма инвестиция). Те включват няколко компонента и са проектирани, произведени, сглобени и пуснати в експлоатация с цел да могат да предоставят услуги за превоз на пътници.

Обхват

  • Съоръженията, които попадат в обхвата на тази директива, са:
    • наземни въжени железници (фуникуляри) или други превозни средства, където задвижването се осигурява от едно или повече въжета,
    • лифтове, които се повдигат и/или преместват от носещи въжета, като тук се включват и кабинковите и седалковите лифтове,
    • ски-влекове.

Настоящата директива не се прилага за:

  • асансьори по смисъла на Директива 95/16/EО,
  • кабелни трамваи с традиционна конструкция,
  • съоръжения, използвани за земеделски цели,
  • оборудване, предназначено за развлекателни цели, използвано по панаири и развлекателни паркове,
  • съоръжения за миннодобивни и промишлени цели,
  • фериботи, движени с въжета, зъбчати железници и съоръжения, задвижвани с вериги.

Определения

  • Директивата дава определения за съоръжение*, предпазно устройство*, възложител на съоръжението*, функционална пригодност* и пригодност за поддържане*.
  • Тя определя целите или съществените изисквания по отношение на безопасността, здравето и опазването както на околната среда, така и на потребителите, на които оборудването трябва да отговаря по време на неговото производство и преди пускането му в експлоатация.

Стандартизация

  • На базата на съществените изисквания се изготвят европейски спецификации (общи технически спецификации, европейски технически одобрения или национални стандарти за транспониране на европейски стандарти). Те се публикуват в Официален вестник на Европейския съюз.
  • Европейските хармонизирани стандарти се изготвят от европейските организации по стандартизация.
  • За всяка система, която е произведена в съответствие с европейските спецификации, се предполага, че отговаря на съществените изисквания.

Процедури за оценка

  • Процедурите за оценка на съответствието на предпазните устройства и системи със съществените изисквания се базират на модулния подход, определен в правилата на ЕС за знака за съответствие „CE“. Отговорност за оценяването на тяхното съответствие носят организациите, определени от държавите от ЕС, в съответствие с общите критерии за оценка, които след това уведомяват Европейската комисия и останалите държави от ЕС. Процедурата за оценка се инициира по искане на производителя или на негов представител в рамките на ЕС, когато става въпрос за предпазни устройства, или от основния клиент или негов представител, когато става въпрос за съоръжения.
  • Преди да бъде пуснато на пазара, оборудването трябва да е получило декларация за съответствие за поставяне на маркировка „CE“, което придава практическа форма на тяхното съответствие с тази директива. Декларацията се изготвя от производителя или от негов представител в рамките на ЕС, когато става въпрос за предпазни устройства, или от основния клиент или от негов представител, когато става въпрос за съоръжения.
  • Когато предпазните устройства попадат в обхвата на други директиви на ЕС, в декларацията за съответствие за поставяне на маркировка „CE“ се посочва също, че предпазните устройства отговарят на изискванията на тези директиви.
  • Държавите от ЕС не трябва въз основа на тази директива да забраняват, ограничават или възпрепятстват на своя територия:
    • пускането на пазара на предпазни устройства с цел използването им в дадена система,
    • изграждането и пускането в експлоатация на съоръжения, които отговарят на изискванията, определени в съществуващата директива.
  • Държавата от ЕС следва да провери дали дадено предпазно устройство със знак за маркировка „СЕ“ или съоръжение, разрешено и използвано по предназначение, създава опасност за сигурността и здравето на лицата и, според случая, сигурността на имуществото. Ако държавата от ЕС установи, че случаят е такъв, тя трябва да предприеме всички подходящи мерки за ограничаване на условията за използване на устройството или съоръжението. В директивата се определят процедурите, които трябва да се спазват, в зависимост от това дали несъответствието се дължи на:
    • неспазване на съществените изисквания,
    • неправилно прилагане на европейските спецификации,
    • недостатъци на европейските спецификации.

Отмяна

Директива 2000/9/EО се отменя и се заменя с Регламент (EС) 2016/424, считано от 21 април 2018 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 3 май 2000 г. Държавите от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 3 май 2002 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация, вж.:

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Съоръжение: в контекста на настоящото резюме то се състои от няколко компонента, проектирани, произведени, сглобени и пуснати в експлоатация с цел превоз на хора.

Предпазно устройство: всеки прост елемент, група от елементи, пълно оборудване и всяко устройство, включено в съоръжението, за да гарантира безопасността или здравето на хората, независимо дали те са ползващи лица, персонал по експлоатацията или трети лица.

Възложител на съоръжението: всяко физическо или юридическо лице, което възлага поръчката за изпълнение на въжената линия.

Функционална пригодност: съвкупността от техническите решения и мерки, които оказват влияние върху проектирането и изграждането и са необходими за безопасното функциониране на съоръжението.

Пригодност за поддържане: съвкупността от техническите решения и мерки, които имат влияние върху проектирането и изграждането и които са необходими за поддържането с оглед безопасното функциониране на съоръжението.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2000/9/EО на Европейския парламент и на Съвета от 20 март 2000 година относно въжените линии за превоз на хора (OВ L 106, 3.5.2000 г., стр. 21—48)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2016/424 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година относно въжените линии и за отмяна на Директива 2000/9/ЕО (OВ L 81, 31.3.2016 г., стр. 1—50)

последно актуализация 12.09.2016

Top