EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ponowne użycie, recykling i odzysk części i materiałów pojazdów

Producenci muszą projektować pojazdy w sposób pozwalający na ponowne użycie, recykling i odzysk minimalnych określonych ilości części i materiałów po wycofaniu danego pojazdu z eksploatacji. Ma to ograniczyć ilość odpadów pochodzących z tzw. pojazdów wycofanych z eksploatacji.

AKT

Dyrektywa 2005/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. dotycząca homologacji typu pojazdów mechanicznych pod względem ich przydatności do ponownego użycia, zdolności do recyklingu i odzysku oraz zmieniająca dyrektywę Rady 70/156/EWG

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Ustala ona przepisy administracyjne i techniczne w celu zapewnienia, że części i materiały pojazdów, po wycofaniu ich z eksploatacji, będą mogły zostać ponownie użyte, poddane recyklingowi i odzyskowi w największym możliwym zakresie. Zapewnia, że ponowne użycie części nie powoduje zagrożenia dla bezpieczeństwa ani środowiska naturalnego.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Niniejsze przepisy Unii Europejskiej (UE) mają zastosowanie w przypadku nowych i będących w produkcji modeli samochodów osobowych, samochodów typu kombi, minivanów i lekkich samochodów dostawczych (np. furgonetek).
  • Nowe pojazdy mogą być sprzedawane w UE jedynie wtedy, gdy nadają się do ponownego użycia lub recyklingu w co najmniej 85% w przeliczeniu na masę pojazdu oraz nadają się do ponownego użycia lub odzysku w co najmniej 95% w przeliczeniu na masę pojazdu.
  • Producenci muszą opracować strategię zapewniającą spełnienie wymogów dyrektywy dotyczących ponownego użycia, możliwości recyklingu i odzysku.
  • Jeżeli organy krajowe uznają, że strategia jest właściwa, producent otrzymuje certyfikat zgodności. Certyfikat jest ważny przez okres dwóch lat.
  • Ponowne wykorzystanie określonych części, takich jak moduły poduszek powietrznych, pasy bezpieczeństwa i zestawy zamka kierownicy, jest niedozwolone. Części te nie mogą być wykorzystywane w nowych pojazdach, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i środowiska naturalnego.
  • Dyrektywa nie ma zastosowania do pojazdów specjalnego przeznaczenia, takich jak pojazdy opancerzone i karetki pogotowia ratunkowego lub do pojazdów produkowanych w małych seriach, tzn. w liczbie mniejszej niż 500 jednostek jednej rodziny typów, sprzedanych w ciągu jednego roku w jednym kraju UE.

Oddzielne przepisy regulują środki mające na celu zapobieganie i ograniczanie powstawania odpadów pochodzących z pojazdów wycofanych z eksploatacji i ich części oraz zapewniać, że w miarę możliwości zostaną one ponownie użyte, poddane recyklingowi lub odzyskowi.

KONTEKST

Każdego roku pojazdy wycofane z eksploatacji generują od 8 do 9 mln ton odpadów w UE.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej dotyczącej pojazdów wycofanych z eksploatacji.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2005/64/WE

15.12.2005

15.12.2006

Dz.U. L 310 z 25.11.2005, s. 10-27

Akt(-y) zmieniający(-e)

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2009/1/WE

3.2.2009

-

Dz.U. L 9 z 14.1.2009, s. 31-32

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015

Top