EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Шумови емисии на съоръжения, предназначени за употреба извън сградите

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2000/14/ЕО относно шумови емисии на съоръжения, предназначени за употреба извън сградите

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя има за цел:

  • да подобри контрола на шумовите емисии на 57 вида съоръжения, предназначени за употреба извън сградите (член 12 и член 13, Приложение I):
    • компресорни двигатели,
    • товарачни машини тип механична лопата,
    • различни видове триони,
    • бъркачки и т.н.;
  • да насърчава гладкото функциониране на единния пазар на ЕС;
  • да подобрява здравето и благосъстоянието на гражданите чрез намаляване на шумовете, изпускани от съоръжения, които са предназначени за употреба извън сградите.

Тя отменя и замества 9 правни инструмента относно шумовите емисии за всеки тип строителни машини и съоръжения, както и Директива 84/538/ЕИО относно косачките.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Целта на директивата е четиристепенна:

  • да хармонизира стандартите за шумови емисии;
  • да хармонизира оценяването на съответствието* процедурите;
  • да хармонизира обозначението на шумовите нива;
  • да събират данни относно шумовите емисии.

Следните видове съоръжения са изключени:

  • допълнителни части без двигател (за инструменти), които са пуснати отделно на пазара или в употреба* (с изключение на механичните бетоноломи и на ръчните къртачни чукове);
  • всички съоръжения, предназначени главно за превоз на стоки или на хора по шосеен, железопътен, въздушен или воден път;
  • съоръженията, проектирани и конструирани за използване от полицията или армията.

Държавите от ЕС отговарят за това да проверят дали се прилагат правилата, определени от директивата. Приложения V — VIII съдържат различни процедури за оценяване на съответствието, които следва да се използват.

Производителят или лицето, които пускат съоръжението на пазара или го пускат в употреба трябва да гарантират (член 4 и член 8), че:

  • са изготвили „декларация за съответствието на ЕС“, която сертифицира, че всяко съоръжение носи маркировката CE за съответствие с директивата;
  • са поставили незаличима, четлива маркировка на всяко едно съоръжение, показваща гарантираното ниво на акустична мощност.

Когато някоя държава-членка установи, че съоръжението не съответства на тези условия, тя трябва да го оттегли от пазара или да забрани неговата употреба.

Етикетирането е задължително за всички отделни съоръжения, обхванати от директивата и трябва да включва:

  • маркировката СЕ е видима, четлива и незаличима, прикрепена към всяко отделно съоръжение;
  • подробности за нивото на акустична мощност LWA* в dB(A)* в съотношение с 1 pW*.

Границите на шумовите емисии, определени за някои видове съоръжения, включват 2 етапа, така че да се позволи на предприятията да се адаптират към новите разпоредби. Границите на емисиите за 1 етап влизат в употреба 2 години след влизането в сила на директивата, а по-строгите граници влизат в сила през 2006 г.

Държавите от ЕС може да определят нотифицирани органи, които да отговарят за наблюдението на границите на шумовите емисии, които се прилагат към съоръженията. Тези проверки се прилагат както към етапа на планиране на съоръженията, така и към етапа на производство на продукцията. Следва да отбележим, че не е необходимо да се наблюдава планирането на съоръженията, които са обект само на задължителна маркировка.

С оглед оценяване на въздействието на директивата беше установена процедура за събиране на данни за шумовите емисии. Тази информация служи като основа за клиентите, за да избират съоръжения с по-нисък шум и за създаване на икономически стимули и награди. От производителите или техните оторизирани представители се изисква да изпратят до съответните органи в държавите от ЕС, както и до Европейската комисия копие от декларацията за съответствие със стандартите на ЕО за техните съоръжения, които са пуснати на пазара.

Директивата има 24 члена и 10 приложения, които обхващат:

  • определенията на съоръженията;
  • декларацията за съответствие със стандартите на ЕО;
  • методът на измерване на шума на въздушния поток, причинен от съоръжения, използвани извън сградите;
  • образците за обозначение на съответствието CE и на гарантираното ниво на акустична мощност;
  • вътрешният контрол на производството;
  • вътрешният контрол на производството с оценка на техническата документация и периодичен контрол;
  • проверката на единица;
  • осигуряването на добро качество;
  • минималните критерии, които трябва да се имат предвид от държавите от ЕС за нотификация на органите (нотифицираните органи, споменати по-горе);
  • проверка на единица — образец на сертификат за съответствие.

Възможни редакции на законодателството

Проучване на оценяването и въздействието на Директива 2000/14/ЕО се води от месец май 2017 г. Неговите резултати както и предишни завършени проучвания ще бъдат използвани от Комисията като основа за предстоящото редактиране на законодателството на ЕС в тази област. През януари 2018 г. беше започната публична консултация и продължи до април 2018 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 3 януари 2002 г. и трябваше да стане закон в държавите от ЕС до 3 юли 2001 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Оценяване на съответствието: процесът, който доказва дали са изпълнени определените изисквания, свързани с даден продукт, процес, услуга, система, лице или орган.
Пускането в употреба: моментът на първа употреба от страна на крайния потребител за целите, за които е предназначена стоката.
LWA: мярка за акустичната енергия, излъчвана от дадена машина, напр. акустичната мощност.
dB(A): средното ниво на звука в децибели, което се възприема от човешкото ухо.
1 pW: 1 пиковат — международната стандартна референтна стойност на звуковата мощност, когато това количество се изразява като ниво в децибели.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2000/14/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 8 май 2000 година за сближаване на законодателствата на държавите-членки във връзка с шумовите емисии на съоръжения, предназначени за употреба извън сградите (ОВ L 162, 3.7.2000 г., стр. 1—78)

Последващите изменения на Директива 2000/14/ЕО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Препоръка на Комисията от 6 август 2003 година относно насоките за редактирани междинни методи за изчисляване на шума в промишлеността, шума от въздухоплавателни средства, шума от пътния трафик и шума от железопътния транспорт и свързаните с това данни за емисиите (ОВ L 212, 22.8.2003 г., стр. 49—64)

Директива 2002/49/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 юни 2002 година относно оценката и управлението на шума в околната среда — Декларация на Комисията в Помирителния комитет за Директивата относно оценката и управлението на шума в околната среда (ОВ L 189, 18.7.2002 г., стр. 12—25)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 19.07.2018

Top