EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kokkupuude tehisliku optilise kiirgusega

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2006/25/EÜ töötervishoiu ja tööohutuse miinimumnõuete kohta seoses töötajate kokkupuutega füüsikalistest mõjuritest (tehislik optiline kiirgus) tulenevate riskidega

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

  • Kui töötajad puutuvad kokku tehisliku optilise kiirguse, nagu ultraviolettkiirguse, laserkiirguse või mittekoherentse kiirgusega* võib see avaldada kahjulikku kroonilist mõju silmadele ja nahale. Direktiivi eesmärk on ennetavate meetmete kasutuselevõtuga kõrvaldada töötajate kokkupuude selle kiirgusega või vähendada see võimalikult madalale tasemele.
  • Samuti näeb see mittekoherentse kiirguse ja laserkiirgusega kokkupuutuvatele töötajatele (I ja II lisa) ette kindlad kokkupuute piirväärtused.

PÕHIPUNKTID

Tööandjate kohustused

  • Kiirgustaseme hindamine. Kõigepealt hindab või mõõdab tööandja töötajate optilise kiirgusega kokkupuute tasemed, et neid tasemeid kohaldatavate piirväärtuste ületamise korral vähendada. Vajaduse korral tööandja mõõdab või arvutab tasemeid Rahvusvahelise Elektrotehnika Komisjoni (IEC), Rahvusvahelise Valgustuskomisjoni (CIE) ja Euroopa Standardikomitee (CEN) standarditele tuginedes, või kui need puuduvad, siis teadusel põhinevate olemasolevate riiklike või rahvusvaheliste suuniste alusel.
  • Riskide vähendamine. Kui hinnangu tulemusena selgub võimalus, et kokkupuute piirväärtused on olnud ettenähtust suuremad, peab tööandja edasi vähendama kiirgustaset, valides näiteks mõne muu seadme või piirates kokkupuute kestust.
  • Töötajate teavitamine ja koolitus. Tööandja pakub töötajatele või nende esindajatele vajalikku teavet ja koolitust näiteks direktiivi rakendamiseks võetud meetmete või isikukaitsevahendite kasutamise kohta.
  • Töötajatega konsulteerimine ja nende osalemine. Tööandjad peavad töötajate või nende esindajatega töötajate turvalisuse ja tervise kaitsmise küsimustes eelnevalt konsulteerima. Töötajate esindajad võivad teha ettepanekuid asjaomast kaitset suurendavate meetmete kohta ning töötajad ja/või nende esindajad võivad isegi pöörduda pädevate asutuste poole, kui nad leiavad, et tööandja pakutav tervisekaitse ei ole piisav (kooskõlas direktiivi 89/391/EMÜ raamistikuga – vt kokkuvõte ja taustaosa allpool).

Tervisekontroll

  • Arst jälgib töötajate tervist ja optilise kiirgusega kokkupuutest tulenevaid mistahes riske kooskõlas kehtivate siseriiklike õigusaktidega.
  • Iga töötaja kohta koostatakse sanitaarraamat, mida ajakohastatakse pärast igat tervisekontrolli. Kõikidel töötajatel on taotluse korral õigus tutvuda oma individuaalse sanitaarraamatuga.

Piirväärtuste ületamine ja/või kahjulik mõju

Kui kokkupuude ületab piirväärtusi, tehakse töötajatele kohe tervisekontroll kättesaadavaks. Piirväärtuste ületamise korral ja/või kui töötajate tervisele on avaldunud kahjulik mõju,

  • teavitab arst või kvalifitseeritud isik töötajat temaga seotud kontrolli tulemustest ja mistahes tervisekontrollist, mida ta peaks pärast kokkupuudet läbima;
  • vaatab tööandja riskihindamise ja võetud meetmed läbi, võtab pädevate isikute soovitatud meetmed ning loob pideva tervisekontrollisüsteemi.

Karistused

Euroopa Liidu (EL) liikmesriigid tagavad piisavad karistused direktiivi kohaselt vastu võetud siseriiklike õigusaktide rikkumise eest.

Delegeeritud õigusaktid

  • Määrusega (EL) 2019/1243 muudetakse direktiivi 2006/25/EÜ (artikkel 10), millega antakse Euroopa Komisjonile alates 26. juulist 2019 volitused võtta vastu delegeeritud õigusakte.
  • Need delegeeritud õigusaktid on seotud üksnes direktiivi lisade tehniliste muudatustega, et võtta arvesse tehnilist ühtlustamist ja standardimist seoses töövahendite või tööruumide kavandamise, ehitamise, valmistamise või konstrueerimisega, tehnika arenguga, muudatustega ühtlustatud ELi standardites või rahvusvahelistes spetsifikatsioonides ning uute teaduslike avastustega optilise kiirgusega kokkupuute kohta töökeskkonnas, Need muudatused ei tohi siiski kaasa tuua lisades sätestatud kokkupuute piirväärtuste muutmist.

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Seda on kohaldatud alates 27. aprillist 2006 ja liikmesriigid pidid selle üle võtma 27. aprilliks 2010.

TAUST

PÕHIMÕISTED

Mittekoherentne kiirgus – Optiline kiirgus mis ei ole laserkiirgus.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 5. aprilli 2006. aasta direktiiv 2006/25/EÜ töötervishoiu ja tööohutuse miinimumnõuete kohta seoses töötajate kokkupuutega füüsikalistest mõjuritest (tehislik optiline kiirgus) tulenevate riskidega (üheksateistkümnes üksikdirektiiv direktiivi 89/391/EMÜ artikli 16 lõike 1 tähenduses) (ELT L 114, 27.4.2006, lk 38–59)

Direktiivi 2006/25/EÜ järjestikused muudatused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. juuni 2002. aasta direktiiv 2002/44/EÜ töötervishoiu ja tööohutuse miinimumnõuete kohta seoses töötajate kokkupuutega füüsikalistest mõjuritest (vibratsioon) tulenevate riskidega (kuueteistkümnes üksikdirektiiv direktiivi 89/391/EMÜ artikli 16 lõike 1 tähenduses) – Euroopa Parlamendi ja nõukogu ühisavaldus (EÜT L 177, 6.7.2002, lk 13–20)

Vt konsolideeritud versioon.

Nõukogu 12. juuni 1989. aasta direktiiv 89/391/EMÜ töötajate töötervishoiu ja tööohutuse parandamist soodustavate meetmete kehtestamise kohta (EÜT L 183, 29.6.1989, lk 1–8)

Vt konsolideeritud versioon.

Viimati muudetud: 15.11.2021

Top