EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pagaidu vai pārvietojamie būvlaukumi

 

KOPSAVILKUMS

Direktīva 92/57/EEK – darba drošības un veselības aizsardzības minimālās prasības pagaidu vai pārvietojamajos būvlaukumos

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Tās mērķis ir veicināt labākus darba apstākļus būvlaukumos, kur darbinieki tiek pakļauti īpaši augstam riska līmenim.
  • Saskaņā ar to:
    • ir jāņem vērā darba drošības un veselības apsvērumi projektu sagatavošanas un organizēšanas laikā;
    • ir jāsadala pienākumi, sasaistot visus iesaistītos cilvēkus, lai novērstu jebkādu risku.
  • Tā ir astotā atsevišķā direktīva Direktīvas 89/391/EEK kontekstā, ar kuru tiek izveidoti vispārīgi noteikumi, lai uzlabotu darba ņēmēju drošību un veselības aizsardzību darbā.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Darbības joma

Direktīva ir attiecināma uz pagaidu vai pārvietojamiem būvlaukumiem* visās darbības jomās (publiskās un privātās), tostarp rūpniecības, lauksaimniecības, komerciālajā, administratīvajā, apkalpošanas, izglītības, kultūras un atpūtas sektorā.

Tā neattiecas uz urbumiem un izrakteņu ieguvi ieguves rūpniecības nozarē.

Darba drošības un veselības plāns

Klientam* vai projekta vadītājam* ir:

  • jāieceļ viens vai vairāki darba drošības un veselības aizsardzības lietu koordinatori būvlaukumam, kurā darbojas vairāk nekā viens darba uzņēmējs. Šis koordinators nodrošina, ka pirms būvlaukuma izveides tiek izveidots darba drošības un veselības plāns;
  • jānosūta iepriekšējs paziņojums (izveidots saskaņā ar Direktīvas III pielikumu) būvlaukumiem, kur plānots darbus veikt ilgāk par 30 darba dienām un kuros vairāk nekā 20 darbinieku tiek nodarbināti vienlaikus, vai kurā paredzams, ka darba apjoms pārsniegs 500 cilvēkdienas.

Projekta sagatavošana

Klientam vai projekta vadītājam ir jāpiemēro Direktīvā 89/391/EEK minētie vispārīgie profilakses principi un darba drošības plāns attiecībā uz:

  • būvlaukuma projekta sagatavošanas posmu;
  • veiktajām arhitektūras un organizatoriskajām izvēlēm;
  • dažādām darba fāzēm.

Koordinatoriem ir:

  • jānodrošina, ka tiek ieviesti vispārīgie profilakses principi;
  • jāizveido darba drošības un veselības plāns;
  • jāsagatavo dokuments ar saistošo darba drošības un veselības informāciju, kas jāņem vērā visu turpmāko darbu laikā.

Projektu izpilde

Izpildes laikā koordinatoriem ir:

  • jānodrošina, ka darbinieki un pašnodarbinātās personas* ievēro saistošos profilakses principus un darba drošības un veselības plānu, kur tas ir nepieciešams;
  • jāorganizē sadarbība starp darba devējiem attiecībā uz darba drošības un veselības jautājumiem;
  • jāpārbauda, vai darba procedūras ir ieviestas pareizi;
  • jāveic nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu, ka tikai pilnvarotām personām ir atļauts ieiet būvlaukumā.

Klientu, projekta vadītāju un darba devēju pienākumi

Pat ja koordinators ir iecelts, klientam vai projekta vadītājam joprojām ir jāuzņemas atbildība par darba drošības un veselības jautājumiem:

  • darba devējiem ir jāievēro minimālās darba drošības un veselības prasības, kas attiecināmas uz būvlaukumiem, kā norādīts IV pielikumā (tādi aspekti kā energosadales instalācijas, avārijas ejas un izejas, ventilācija, temperatūra, satiksmes ejas, sanitārais aprīkojums utt.). Tiem ir arī jāņem vērā koordinatora sniegtie norādījumi par darba drošības un veselības jautājumiem;
  • pašnodarbinātajām personām ir jāievēro drošības prasības, it īpaši saistībā ar darba aprīkojuma lietojumu un personīgo aizsardzību.

Darbinieku informēšana, konsultēšana un dalība

Saskaņā ar Direktīvu 89/391/EEK darbinieki un/vai to pārstāvji ir:

  • saprotamā veidā jāinformē par visiem pasākumi, kādi būvlaukumā veikti attiecībā uz darba drošību un veselību;
  • jākonsultē par direktīvā ietvertajiem jautājumiem, kad vien nepieciešams.

Direktīvas grozījumi

Ar Direktīvu 2007/30/EK vienkāršoja un racionalizēja ziņojumus Eiropas Komisijai par Direktīvas 89/391/EEK un tās atsevišķo direktīvu praktisko īstenošanu. Tagad ES valstīm reizi piecos gados ir jāsagatavo viens ziņojums, kurā ir apskatīta visu šo direktīvu īstenošana.

Pētījumu par direktīvas ieviešanu publicēja 2017. gadā.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 1992. gada 17. jūlija, un ES valstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 1993. gada 31. decembrim.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Pagaidu vai pārvietojamie būvlaukumi: jebkurš būvlaukums, kurā tiek veikti būvdarbi vai inženiertehniski darbi (šādu darbu neizsmeļošs uzskaitījums ir sniegts I pielikumā).
Klients: jebkura fiziska vai juridiska persona, kuras uzdevumā projekts tiek veikts.
Projekta vadītājs: jebkura fiziska vai juridiska persona, kas atbild par projekta sagatavošanu un/vai izpildi, un/vai projekta izpildes uzraudzību un kas rīkojas klienta vārdā.
Pašnodarbinātā persona: jebkura persona, izņemot darbinieku vai darba devēju, kuras profesionālā darbība ir ieguldījums projekta izpildē.

PAMATDOKUMENTS

Padomes Direktīva 92/57/EEK (1992. gada 24. jūnijs) par darba drošības un veselības aizsardzības minimālo prasību īstenošanu pagaidu vai pārvietojamajos būvlaukumos (astotā atsevišķā direktīva Direktīvas 89/391/EEK 16. panta 1. punkta nozīmē) (OV L 245, 26.8.1992., 6.–22. lpp.)

Direktīvas 92/57/EEK turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTAIS DOKUMENTS

Padomes Direktīva 89/391/EEK (1989. gada 12. jūnijs) par pasākumiem, kas ieviešami, lai uzlabotu darba ņēmēju drošību un veselības aizsardzību darbā (OV L 183, 29.6.1989., 1.–8. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 26.11.2018

Top