EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kopējā sistēma nodokļu uzlikšanai, ko piemēro mātesuzņēmumiem un meitasuzņēmumiem, kuri atrodas dažādās Eiropas Savienības dalībvalstīs

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2011/96/ES par kopējo sistēmu nodokļu uzlikšanai, ko piemēro mātesuzņēmumiem un meitasuzņēmumiem, kuri atrodas dažādās dalībvalstīs

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Šīs direktīvas, ko bieži dēvē par mātesuzņēmumu un meitasuzņēmumu direktīvu, mērķis ir atbrīvot dividendes un pārējo sadalīto peļņu, ko meitasuzņēmumi maksā saviem mātesuzņēmumiem, no nodokļu ieturēšanas un novērst nodokļu dubultu uzlikšanu šādiem ienākumiem mātesuzņēmuma līmenī.
  • Šī kopējā sistēma ir paredzēta tam, lai atvieglotu uzņēmumu grupēšanu visā Eiropas Savienībā (ES) nolūkā nodrošināt iekšējā tirgus efektīvu darbību.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Uzņēmumu veidi, uz kuriem tas attiecas

  • Šī direktīva ir piemērojama publiskām ierobežotas atbildības sabiedrībām, privātām ierobežotas atbildības sabiedrībām, noteiktiem kooperatīvu veidiem, savstarpējām sabiedrībām, krājbankām, fondiem, Eiropas uzņēmējsabiedrībām un Eiropas Kooperatīvajām sabiedrībām.
  • Vieta, kur šie uzņēmumi reģistrēti kā nodokļu maksātāji, nedrīkst būt ārpus ES, un tiem jāmaksā uzņēmuma ienākuma nodoklis bez izvēles tiesībām vai tiesībām saņemt atbrīvojumu.
  • Mātesuzņēmums ir uzņēmējsabiedrība, kas darbojas noteiktā ES dalībvalstī un kam pieder vismaz 10 % kapitāla daļu citas dalībvalsts uzņēmējsabiedrībā.

Peļņas saņemšana

  • Mātesuzņēmumam vai tā pastāvīgajam uzņēmumam ir iespēja saņemt peļņu pat ārpus likvidācijas perioda. Šajā gadījumā mātesuzņēmuma vai tā pastāvīgā uzņēmuma dalībvalsts atturas uzlikt nodokļus šai peļņai vai uzliek nodokļus šādai peļņai, vienlaikus ļaujot mātesuzņēmumam un pastāvīgajam uzņēmumam no maksājamā nodokļa summas atskaitīt to uzņēmumu ienākuma nodokļa daļu, kas saistīta ar minēto peļņu un ko samaksājis meitasuzņēmums un jebkurš zemākā līmeņa meitasuzņēmums.
  • Lai novērstu pārrobežu uzņēmumu veiktu maksājumu plānošanu savā uzņēmumu grupā, lai izmantotu nodokļu dubultās neuzlikšanas situācijas, mātesuzņēmuma vai tā pastāvīgā uzņēmuma dalībvalstij ir jāuzliek nodokļi šādai peļņai, ja šāda peļņa ir atskaitāmi izdevumi meitasuzņēmumā.
  • Dalībvalstis saglabā izvēles tiesības paredzēt, ka no mātesuzņēmuma peļņas, kam uzliek nodokļus, nevar atskaitīt maksājumus, kuri attiecas uz kapitāla daļu un kapitāla zaudējumiem, ko rada meitasuzņēmuma peļņas sadalīšana.
  • Peļņu, ko meitasuzņēmums sadala mātesuzņēmumam, atbrīvo no nodokļa ieturēšanas. Tāpat dalībvalsts, kurā atrodas mātesuzņēmums, nedrīkst ieturēt nodokli no peļņas, ko šis uzņēmums saņem no sava meitasuzņēmuma. Tomēr šis noteikums neattiecas uz uzņēmumu ienākuma nodokļa avansa maksājumu vai priekšapmaksu meitasuzņēmuma dalībvalstij, ko veic saistībā ar peļņas sadalīšanu tā mātesuzņēmumam.

Ļaunprātīgas izmantošanas novēršanas noteikumi

Ar grozījumu Direktīvu (ES) 2015/121 Direktīvā 2011/96/ES tiek iekļauti ļaunprātīgas izmantošanas novēršanas noteikumi, lai novērstu minētās direktīvas nepareizu piemērošanu nodokļu nemaksāšanas, krāpšanās nodokļu jomā vai ļaunprātīgas rīcības nolūkos. Tie ir izstrādāti tā, lai kalpotu konkrētam mērķim, proti, cīnīties pret tādām struktūrām vai struktūru virknēm, kas nav īstas, t. i., neatspoguļo ekonomisko realitāti.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

  • Direktīva 2011/96/ES ir piemērojama kopš 2012. gada 18. janvāra, un dalībvalstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz tam pašam datumam.
  • Grozījumu Direktīva (ES) 2015/121 ir piemērojama kopš 2015. gada 17. februāra, un dalībvalstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 2015. gada 31. decembrim.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Padomes Direktīva 2011/96/ES (2011. gada 30. novembris) par kopējo sistēmu nodokļu uzlikšanai, ko piemēro mātesuzņēmumiem un meitasuzņēmumiem, kuri atrodas dažādās dalībvalstīs (pārstrādāta versija) (OV L 345, 29.12.2011., 8.–16. lpp.).

Direktīvas 2011/96/ES turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Pēdējo reizi atjaunots: 23.02.2022

Top