EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tengeri közlekedésbiztonság: Európai Tengerbiztonsági Ügynökség

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1406/2002/EK rendelet az Európai Tengerbiztonsági Ügynökség létrehozásáról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • E rendelet létrehozza az Európai Tengerbiztonsági Ügynökséget (EMSA), amelynek célja a tengeri biztonság magas, egységes és hatékony szintjének biztosítása és a hajók által okozott szennyezés megelőzése az Európai Unióban (EU). Az ügynökség székhelye Lisszabonban van.
  • Az EMSA a hajók vagy olaj- és gázipari létesítmények által okozott szennyezés megelőzésén és a szennyezés elhárításán is dolgozik, valamint technikai segítséget és támogatást nyújt az Európai Bizottságnak és az EU tagállamainak a tengeri biztonságra, védelemre és szennyezésre vonatkozó uniós jogszabályok kidolgozásában, alkalmazásában és értékelésében.

FŐBB PONTOK

Az EMSA alapvető és támogatási feladatokkal rendelkezik.

Alapvető feladatok

  • Segítséget nyújt a megfelelő uniós jogszabályok naprakésszé tételével és kidolgozásával kapcsolatos előkészítő munkához.
  • Helyszíni látogatások és ellenőrzések révén az uniós tagállamokban a vonatkozó kötelező erejű uniós jogszabályok hatékony végrehajtásának biztosítása.
  • Képzési tevékenységeket folytat és technikai segítséget nyújt a nemzeti igazgatási szerveknek.
  • Támogatja a szennyezés elhárításával kapcsolatos intézkedéseket a hajók és az olaj- és gázipari létesítmények által okozott tengerszennyezés esetén (az EMSA csak az érintett ország megkeresésére nyújt operatív segítséget).

Az EMSA működteti az európai uniós nagy hatósugarú hajóazonosító és nyomonkövetési adatközpontot és az uniós tengeri információcsere-rendszert (SafeSeaNet). Az ügynökség operatív támogatást is nyújthat a halálesetek vagy súlyos sérülések kivizsgálásánál.

Támogatási feladatok

Az EMSA csak akkor vállal ilyen feladatokat, ha azok jelentős hozzáadott értéket teremtenek, kerülik a tevékenységek közötti átfedést, valamint nem sértik az uniós tagállamok jogait és kötelezettségeit. Ezek a feladatok környezetvédelmi kérdésekhez, a globális környezetvédelmi és biztonsági megfigyelési programhoz (ma Kopernikusz) és a belvízi hajózáshoz kapcsolódnak.

Az EMSA látogatásai és ellenőrzései

Az EMSA azért látogat el a tagállamokba, hogy segítse a Bizottságot és a nemzeti közigazgatásokat a következő területeken:

  • az uniós szabályok hatékony végrehajtásának ellenőrzése;
  • a biztonság magas és egységes szintjének biztosítása. Az Ügynökség ellenőrzéseket végez a hajóosztályozó társaságoknál, valamint harmadik országokban a tengerészek képzését és képesítését érintően.

Felépítés

  • Az EMSA jogi személyiséggel rendelkező uniós testület. Személyzete az Ügynökség által felvett tisztviselőkből, uniós tisztviselőkből, valamint az uniós tagállamok által az Ügynökséghez ideiglenesen kinevezett vagy kiküldött köztisztviselőkből áll. Az Ügynökség élén az ügyvezető igazgató áll, aki teljes mértékben függetlenséget élvez feladatai ellátásában.
  • Igazgatási tanácsa a Bizottság és az egyes uniós tagállamok képviselőiből áll, akik mindegyike rendelkezik szavazati joggal. A tanács tagjai még Izland és Norvégia képviselői, valamint a négy tengerészeti ágazat szakemberei, akik egyike sem rendelkezik szavazati joggal. A tagok hivatali ideje öt év, amely egyszer megújítható.

Az EMSA és az Európai Határ- és Parti Őrség közötti kapcsolat

  • Az (EU) 2016/1624 rendelet, amelyet később az (EU) 2019/1896 rendelet váltott fel és helyezett hatályon kívül (lásd az összefoglalót), létrehozta az Európai Határ- és Parti Őrséget, hogy biztosítsa az integrált határigazgatás hatékony végrehajtását az EU külső határain, valamint a schengeni társult országok (Izland, Norvégia és Svájc) határain.
  • Az (EU) 2016/1625 rendelet módosítja az 1406/2002/EK rendeletet az EMSA, az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség, (az (EU) 2019/473 rendelettel létrehozott) Európai Halászati Ellenőrző Hivatal és a parti őrségi feladatokat ellátó nemzeti hatóságok közötti együttműködés megerősítése, a tengeri helyzetismeret növelése, valamint az egységes és költséghatékony fellépés támogatása érdekében. Ez a következőket foglalja magában:
    • a hajózási jelentési rendszerekben és más információs rendszerekben rendelkezésre álló információk megosztása;
    • felügyeleti és kommunikációs szolgáltatások nyújtása;
    • kapacitásépítés és a bevált gyakorlatok kialakítása, valamint a személyzet képzése és csereprogramjai;
    • információcsere és együttműködés a parti őrség funkcióival kapcsolatban, többek között a tengeri terület operatív kihívásainak és újonnan felmerülő kockázatainak elemzése révén;
    • kapacitásmegosztás többcélú műveletek tervezésével és végrehajtásával, valamint eszközök és egyéb képességek megosztásával.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2002. augusztus 25. óta hatályos.

HÁTTÉR

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1406/2002/EK rendelete (2002. június 27.) az Európai Tengerbiztonsági Ügynökség létrehozásáról (HL L 208., 2002.8.5., 1–9. o.).

Az 1406/2002/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1896 rendelete (2019. november 13.) az Európai Határ- és Parti Őrségről, valamint az 1052/2013/EU és az (EU) 2016/1624 rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 295., 2019.11.14., 1–131. o.).

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/473 rendelete (2019. március 19.) az Európai Halászati Ellenőrző Hivatalról (HL L 83., 2019.3.25., 18–37. o.).

Az Európai Parlament és a Tanács 2009/16/EK irányelve (2009. április 23.) a kikötő szerint illetékes állam általi ellenőrzésről (HL L 131., 2009.5.28., 57–100. o.).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2005/35/EK irányelve (2005. szeptember 7.) a hajók által okozott szennyezésről és a jogsértésekre alkalmazandó szankciók bevezetéséről (HL L 255., 2005.9.30., 11–21. o.).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2002/59/EK irányelve (2002. június 27.) a közösségi hajóforgalomra vonatkozó megfigyelő és információs rendszer létrehozásáról és a 93/75/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 208., 2002.8.5., 10–27. o.).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 03.11.2021

Top