EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Непосредствено действие на правото на Европейския съюз

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение на Съда на Европейския съюз по дело Van Gend en Loos срещу Нидерландската данъчна администрация — основен принцип на непосредственото действие

КАКВО СЕ УСТАНОВЯВА С РЕШЕНИЕТО?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Хоризонтално и вертикално непосредствено действие

Непосредственото действие има два аспекта: вертикален и хоризонтален.

  • Вертикалното непосредствено действие е от значение при отношенията между частноправните субекти и държавата. Това означава, че частноправните субекти могат да се позовават на разпоредба от правото на ЕС по отношение на държавата.
  • Хоризонталното непосредствено действие е от значение при отношенията между частноправни субекти. Това означава, че частноправен субект може да се позовава на разпоредба от правото на ЕС по отношение на друг частноправен субект.
  • В зависимост от вида на съответния акт Съдът приема или пълно непосредствено действие (т.е. хоризонтално непосредствено действие и вертикално непосредствено действие), или частично непосредствено действие (ограничено до вертикално непосредствено действие).

Непосредствено действие и първично право

  • Що се отнася до първичното право, Съдът установява принципа на непосредственото действие с решението по дело Van Gend en Loos. Той обаче определя условието, че задълженията трябва да са точни, ясни и безусловни и че те не трябва да изискват допълнителни мерки на национално или европейско равнище.
  • С решението си по дело Becker Съдът отхвърля непосредственото действие, когато държавите разполагат със свобода на преценка, макар и минимална, по отношение на прилагането на въпросната разпоредба. С решението си по дело Kaefer and Procacci срещу Френската държава Съдът потвърждава, че въпросната разпоредба е безусловна, тъй като не оставя никаква свобода на преценка на държавите членки и следователно има непосредствено действие.

Непосредствено действие и вторично право

Принципът на непосредственото действие се отнася и до актове от вторичното право, т.е. актове, приети от институции на ЕС, като регламенти, директиви и решения, които произтичат от заложените в договорите принципи и цели. Прилагането на принципа на непосредственото действие зависи от вида на акта.

  • Регламентите са пряко приложими в държавите членки, както е посочено в член 288 от Договора за функционирането на Европейския съюз, и следователно имат непосредствено действие. При все това, в съответствие с общите принципи, това се прилага само при условие, че правилата са достатъчно ясни, точни и релевантни към положението на частноправния субект страна по делото (непосредствено действие, както е изяснено в решението на Съда по делото Politi срещу Ministero delle finanze).
  • Директивите са актове, адресирани до държавите членки, които трябва да бъдат транспонирани в националното законодателство. В някои случаи обаче Съдът признава непосредственото действие на директивите, за да защити правата на частноправните субекти. В решението си по дело Van Duyn срещу Home Office Съдът определя, че дадена директива има непосредствено действие, когато разпоредбите ѝ са безусловни и достатъчно ясни и точни и когато държавата членка не е транспонирала директивата до крайния срок. Директивата обаче може да има само вертикално непосредствено действие — държавите членки са длъжни да прилагат директивите, но директивите не могат да бъдат цитирани от държава членка срещу частноправен субект (вж. решението по дело Ratti).
  • Решенията могат да имат непосредствено действие, когато в тях се посочва дадена държава членка като адресат. Следователно Съдът признава вертикално непосредствено действие (решение по дело Hansa Fleisch срещу Landrat des Kreises Schleswig-Flensburg).
  • Международни споразумения. В решението си по дело Demirel срещу Stadt Schwäbisch Gmünd Съдът признава непосредственото действие на определени споразумения в съответствие със същите критерии, установени в решението по дело Van Gend en Loos.
  • Становищата и препоръките нямат задължителна правна сила. Поради това те нямат непосредствено действие.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Наред с принципа на върховенство на правото на ЕС (известно също като предимство на правото на ЕС), непосредственото действие е основен принцип на правото на ЕС.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Решение на Съда от 5 февруари 1963 г. по дело NV Algemene Transport- en Expeditie Onderneming van Gend & Loos срещу Administration fiscale néerlandaise, C-26/62, ECLI:EU:C:1963:1.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение на Съда от 10 ноември 1992 г. по дело Hansa Fleisch Ernst Mundt GmbH & Co. KG срещу Landrat des Kreises Schleswig-Flensburg, C-156/91, ECLI:EU:C:1992:423.

Решение на Съда от 12 декември 1990 г. по съединени дела Peter Kaefer и Andréa Procacci срещу Френската държава, C-100/89 и C-101/89, ECLI:EU:C:1990:456.

Решение на Съда от 30 септември 1987 г. по дело Meryem Demirel срещу Stadt Schwäbisch Gmünd, С-12/86, ECLI:EU:C:1987:400.

Решение на Съда от 19 януари 1982 г. по дело Ursula Becker срещу Finanzamt Münster-Innenstadt, С-8/81, ECLI:EU:C:1982:7.

Решение на Съда от 5 април 1979 г., Наказателно производство срещу Tullio Ratti, С-148/78, ECLI:EU:C:1979:110.

Решение на Съда от 4 декември 1974 г. по дело Yvonne van Duyn срещу Home Office, C-41-74, ECLI:EU:C:1974:133

Решение на Съда от 14 декември 1971 г. по дело Politi s.a.s. срещу Ministero delle Finanze della Repubblica Italiana, С-43/71, ECLI:EU:C:1971:122.

последно актуализация 25.11.2022

Top