EUR-Lex Piekļuve Eiropas Savienības tiesību aktiem

Atpakaļ uz EUR-Lex sākumlapu

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Humānā palīdzība un civilā aizsardzība

humanitarian_aid

Humānā palīdzība un civilā aizsardzība ir daļa no Eiropas Savienības (ES) ārējās darbības elementiem (kas ir noteikti Līguma par Eiropas Savienību (LES) 21. pantā). Konkrētāk – saskaņā ar LES 21. panta 2. punkta g) apakšpunktu ES mērķis ir palīdzēt iedzīvotājiem, valstīm un reģioniem, kurus skārušas dabas vai cilvēku izraisītas katastrofas.

Humānās rīcības, kuras pamatā ir humānisma pamatprincipi: cilvēcība, neitralitāte, objektivitāte un neatkarība, nolūks ir nodrošināt ad hoc palīdzību un atvieglojumus dabas vai cilvēku izraisītu katastrofu upuriem trešās valstīs.

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 214. pants kalpo par pamatu ES humānās palīdzības pasākumiem un Eiropas Brīvprātīgo humānās palīdzības korpusa izveidei.

Noteikumi par humānās palīdzības sniegšanu, tostarp tās finansēšanas instrumentiem, ir ietverti Padomes Regulā (EK) Nr. 1257/96 (Regula par humāno palīdzību). Kopējā humānās palīdzības politikas sistēma ir izklāstīta Eiropas konsensā par humāno palīdzību (2007. gads). 2021. gada martā Eiropas Komisija pieņēma paziņojumu par ES humanitāro rīcību, atsaucoties uz “jaunām problēmām, tiem pašiem principiem”. Tajā tiek ierosināta virkne pasākumu ES humānās palīdzības sniegšanai visā pasaulē, lai apmierinātu aizvien pieaugošās humānās palīdzības vajadzības, kuras vēl vairāk saasina Covid-19 pandēmija.

Civilās aizsardzības kompetences pamatā ir LESD 196. pants, un to reglamentē Lēmums Nr. 1313/2013/ES, ar ko izveido Savienības Civilās aizsardzības mehānismu. Šis lēmums nesen tika divreiz grozīts, lai stiprinātu ES kopējās spējas novērst katastrofas, sagatavoties tām un reaģēt uz tām, kā arī pēdējos grozījumos iekļaujot to, kā ātrāk un efektīvāk reaģēt uz turpmākām krīzēm ar pārrobežu ietekmi, piemēram, Covid-19 krīzi. Lai gan ES civilās aizsardzības sadarbība ietilpst ES iekšpolitikā un darbībās, Savienības Civilās aizsardzības mehānisms ir ļoti svarīga tās ārējā sastāvdaļa, ko var aktivizēt arī tādu katastrofu gadījumā, kas skar valstis ārpus ES.

Eiropas Civilās aizsardzības un humānās palīdzības operāciju ģenerāldirektorāts (ECHO) ir atbildīgs par humāno palīdzību un civilo aizsardzību. Šis ģenerāldirektorāts darbojas gan kā humānās palīdzības sniedzējs, gan kā civilās aizsardzības koordinators ES līmenī, īstenojot to ar Savienības Civilās aizsardzības mehānismu.