EUR-Lex Juurdepääs Euroopa Liidu õigusaktidele

Tagasi EUR-Lexi avalehele

See dokument on väljavõte EUR-Lexi veebisaidilt.

Humanitaarabi ja kodanikukaitse

humanitarian_aid

Humanitaarabi ja kodanikukaitse kuuluvad Euroopa Liidu (EL) välistegevuste hulka (sätestatud Euroopa Liidu lepingu artiklis 21). Täpsemalt on ELi eesmärk Euroopa Liidu lepingu artikli 21 lõike 2 punkti g kohaselt abistada rahvaid, riike ja piirkondi, mida tabavad loodusõnnetused või inimtegevusest tingitud õnnetused.

Humanitaartegevus rajaneb humaansust, neutraalsust, erapooletust ja sõltumatust hõlmavatel kesksetel humanitaarpõhimõtetel ning selle eesmärk on anda sündmusekohast abi, teha päästetöid ja pakkuda kaitset loodusõnnetuste või inimtegevusest tingitud õnnetuste tõttu kannatanud inimestele kolmandates riikides.

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 214 on aluseks ELi humanitaarabioperatsioonidele ja Euroopa vabatahtliku humanitaarabikorpuse loomisele.

Humanitaarabi andmise eeskirjad ning rahastamisvahendid on sätestatud Nõukogu määruses (EÜ) nr 1257/96 (humanitaarabi määrus). Humanitaarabi üldine poliitiline raamistik on esitatud Euroopa konsensuses humanitaarabi valdkonnas (2007). 2021. aasta märtsis võttis Euroopa Komisjon vastu teatise ELi humanitaartegevuse kohta, viidates „uutele väljakutsetele, samadele põhimõtetele“. Selles tehakse ettepanek mitme meetme kohta, et tugevdada ELi ülemaailmset humanitaartegevust COVID-19 pandeemiast tingitud oluliselt kasvavate humanitaarvajaduste rahuldamiseks.

Kodanikukaitse pädevus põhineb ELi toimimise lepingu artiklil 196 ning seda reguleeritakse otsusega nr 1313/2013/EL, mis moodustab liidu kodanikukaitse mehhanismi. Seda otsust muudeti hiljuti kaks korda ELi kollektiivse tegutsemissuutlikkuse suurendamiseks, et õnnetusi ennetada, nendeks valmis olla ja neile reageerida, ning viimati selleks, et kiiremini ja tõhusamalt reageerida tulevastele piiriülese mõjuga kriisidele, nagu COVID-19 kriis. Kuigi ELi kodanikukaitsealane koostöö kuulub ELi sisepoliitika ja -meetmete alla, on liidu kodanikukaitse mehhanism väga oluline väliskomponent, mida võidakse rakendada ka kolmandaid riike tabavate õnnetuste korral.

Komisjoni Euroopa kodanikukaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraat (ECHO) vastutab humanitaarabi ja kodanikukaitse eest. See peadirektoraat töötab nii ELi humanitaarabi andjana kui ka kodanikukaitse operatsioonide koordinaatori ja vahendajana ELi tasandil liidu kodanikukaitse mehhanismi kaudu.