EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A „Polgári jogi jogérvényesülés” egyedi program (2007–2013)

A „Polgári jogi jogérvényesülés” elnevezésű program jogi szakemberek képzése, hálózatok megerősítése, illetve információk cseréje és terjesztése révén mozdítja elő az igazságügyi együttműködést. Az „Alapvető jogok és jogérvényesülés” általános program részeként ez a program hozzájárul egy, a kölcsönös elismerésen és bizalmon alapuló, a polgári ügyek terén egységes európai igazságszolgáltatási térség megteremtéséhez.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 1149/2007/EK határozata (2007. szeptember 25.) az „Alapvető jogok és jogérvényesülés” általános program keretében a 2007–2013-as időszakra a „Polgári jogi jogérvényesülés” egyedi program létrehozásáról [Hivatalos Lap L 257., 2007.10.3.].

ÖSSZEFOGLALÓ

A „Polgári jogi jogérvényesülés” program célja egy olyan térség fenntartása és fejlesztése az Európai Unióban (EU), ahol megvalósul a szabadság, a biztonság és a jog érvényesülése. A program a 2007. január 1. és 2013. december 31. közötti időszakot fedi le, és Dániára nem terjed ki.

Ez a program az alábbi négy általános célkitűzést követi:

  • az igazságügyi együttműködés elősegítése a kölcsönös elismerésen és a kölcsönös bizalmon alapuló, a polgári ügyek terén egységes európai térség megteremtése céljából;
  • a határokon átnyúló polgári eljárások megfelelő lefolytatását akadályozó tényezők kiküszöbölése a tagállamokban;
  • a személyek és vállalkozások igazságszolgáltatáshoz való hozzáférésének megkönnyítése;
  • a jogi, igazságügyi és közigazgatási hatóságok, illetve a jogi szakmák közötti kapcsolatok, az információcsere és a hálózatépítés fejlesztése egymás kölcsönös jobb megértésének előmozdítása érdekében.

A polgári ügyekben folytatott igazságügyi együttműködés támogatása

Ez a határozat azzal a céllal támogatja a polgári ügyekben folytatott igazságügyi együttműködést, hogy garantálja az igazságszolgáltatás megfelelő működését a joghatósági összeütközések elkerülésével, elősegítse a polgári és kereskedelmi ügyekben hozott határozatok elismerését, biztosítsa a jogbiztonságot, megkönnyítse az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférést, elhárítsa a határokon átnyúló jogviták rendezését gátló akadályokat és hozzájáruljon a nemzeti jogszabályok összehangolásához.

A program további céljai:

  • a tagállamok jogi és igazságügyi rendszereire vonatkozó kölcsönös ismeretek javítása;
  • jogi szakemberek közösségi jogi képzésének előmozdítása;
  • a hálózatépítés, az együttműködés, illetve az információ- és tapasztalatcsere ösztönzése;
  • az európai uniós eszközök helyes alkalmazásának és értékelésének biztosítása;
  • a különféle jogrendszerekre vonatkozó lehető legszélesebb körű tájékoztatás nyújtása és az igazságszolgáltatás hozzáférhetőbbé tétele;
  • a kölcsönös bizalom erősítése az igazságszolgáltatás függetlenségének tiszteletben tartása mellett;
  • a polgári és kereskedelmi ügyekkel foglalkozó Európai Igazságügyi Hálózat munkájának megkönnyítése.

A célok elérése konkrét intézkedések útján

A Közösség támogatja a Bizottság által kezdeményezett intézkedéseket, a nem kormányzati szervezetek, nemzetközi szervezetek vagy együttműködő országok (legalább két tagállam, vagy legalább egy tagállam és egy csatlakozó vagy tagjelölt ország) által benyújtott transznacionális projekteket, a nem kormányzati és egyéb szervezetek általános európai érdekű célkitűzéseket szolgáló tevékenységeit, valamint a Bírói Tanácsok Európai Hálózatának és az Európai Unió Legfelsőbb Bíróságai elnökei hálózatának valamely általános európai érdekű célkitűzés megvalósítása érdekében felmerülő kiadásait.

A „Polgári jogi jogérvényesülés” program többek között a nemzeti hatóságokat, az uniós polgárokat és a jogi szakembereket célozza. A program nyitva áll a tagjelölt vagy csatlakozó országok, valamint azon a nyugat-balkáni országok előtt, amelyek részesei a stabilizációs és társulási folyamatnak (az ezen országokkal megkötött vagy megkötendő társulási megállapodásokban vagy azok kiegészítő jegyzőkönyveiben foglalt, a közösségi programokban történő részvétellel kapcsolatos feltételeknek megfelelően). A programhoz csatlakozhatnak Dánia, a programban részt nem vevő tagjelölt, illetve harmadik országok jogi szakemberei is.

A program ezenkívül nyitva áll az állami és magánszervezetek, beleértve a szakmai szervezeteket is, továbbá az egyetemek, kutató-, jogi és igazságügyi oktatást nyújtó intézetek, jogi szakemberek, nemzetközi szervezetek és nem kormányzati szervezetek (NGO) előtt is.

Az intézkedési támogatások értékelésénél, illetve odaítélésénél az alábbi kritériumokat kell figyelembe venni: a javasolt intézkedés összhangja a Bizottság éves munkaprogramjával, a javasolt intézkedés minősége (tervezés, szervezés és a várt eredmények), az igényelt közösségi finanszírozás összege, valamint a várt eredmények, a célkitűzések és a támogatott intézkedések közötti kapcsolat.

Finanszírozás és a Közösség pénzügyi érdekeinek védelme

A Közösségnek e program megvalósítására 109 300 000 EUR áll a rendelkezésére (a 2007-től 2013-ig terjedő időszakban). A finanszírozás történhet pályázatok keretében nyújtott működési támogatás vagy intézkedési támogatás útján, illetve közbeszerzési szerződések révén támogatandó kiegészítő intézkedések formájában (áruk és szolgáltatások beszerzése).

A Bizottság megelőző intézkedéseket tesz a csalás, a korrupció és egyéb jogellenes tevékenységek ellen, továbbá ellenőrzéseket végez, visszaköveteli a jogosulatlanul kifizetett összegeket és szankcionálja a szabálytalanságokat. Ha a finanszírozott intézkedések megvalósítása során nem tartják be a határidőket, a Bizottság törölheti a támogatás hátralévő részét, követelheti a már folyósított összegek visszafizetését, amelyek után késedelmi kamatot számíthat fel.

A Bizottság szerepe: értékelés és figyelemmel kísérés

A Bizottság éves munkaprogramot fogad el, amelyben meghatározza a célkitűzéseket, a tematikus prioritásokat és a kiegészítő intézkedéseket. Munkáját az adott esettől függően egy irányítóbizottság vagy egy tanácsadó bizottság segíti.

A Bizottság ellenőrzi és értékeli a program végrehajtását, majd a program végrehajtásáról éves beszámolót, legkésőbb 2011. március 31-ig időközi értékelő jelentést, legkésőbb 2012. augusztus 30-ig a program folytatásáról szóló közleményt, valamint a program lezárása után legkésőbb 2014. december 31-ig egy utólagos értékelő jelentést készít és nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

A Bizottság gondoskodik arról is, hogy a támogatás kedvezményezettje technikai és pénzügyi jelentéseket nyújtson be a munka előrehaladásáról, illetve átadja a végleges jelentést és a felmerült kiadások bizonylatait. A Bizottság a jelentéseket a tagállamok rendelkezésére bocsátja, biztosítja a fizetések ütemezésének és a támogatás odaítélési feltételeinek esetleges kiigazítását, nyomon követési tevékenységet folytat, évente megjelenteti a finanszírozott intézkedések listáját, és gondoskodik arról, hogy a Számvevőszék ellenőrzéseket tartson.

A további programokkal való kiegészítő jelleg

Minél több kapcsolódási pont és kölcsönös kiegészítő jelleg megteremtésére kell törekedni az alábbi programokkal:

Hivatkozások

Jogi aktus

HatálybalépésÉrvényesség

Az átültetés határidejea tagállamokban

Hivatalos Lap

2007/114/EK bizottsági határozat

2007.1.1–2013.12.31.

HL L 257., 2007.10.3.

Utolsó frissítés: 12.02.2008

Top