EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A szubszidiaritás elve

A szubszidiaritás elvét az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkének (3) bekezdése határozza meg. Célja annak biztosítása, hogy a döntések a polgárokhoz a lehető legközelebb eső szinten szülessenek meg, valamint hogy folyamatos ellenőrzésekre kerüljön sor annak igazolására, hogy az Európai Unió (EU) szintjén hozott intézkedések a nemzeti, regionális vagy helyi szinten elérhető lehetőségek tükrében indokoltak-e.

Pontosabban arról az elvről van szó, amelynek mentén az EU nem tesz intézkedéseket (kivéve a kizárólagos hatáskörébe tartozó területeken), amíg azok a nemzeti, regionális vagy helyi szintű intézkedéseknél nem hatékonyabbak.

A szubszidiaritás elve szorosan kapcsolódik az arányosság elvéhez, amelynek értelmében semelyik uniós intézkedés nem mehet azon túl, ami a szerződésekben foglalt célok eléréséhez szükséges. Egy másik kapcsolódó elv a hatáskör-átruházás elve, amely kimondja, hogy minden szakpolitikai terület, amelyről az uniós tagállamok nem állapodtak meg kifejezetten a szerződésekben, tagállami hatáskörben marad.

A Lisszaboni Szerződéshez tartozó jegyzőkönyvek közül kettő szól erről:

  • A nemzeti parlamentek szerepéről szóló 1. számú jegyzőkönyv a nemzeti parlamenteknek az uniós tevékenységekben való részvételét ösztönzi, valamint előírja, hogy az uniós dokumentumokat és javaslatokat haladéktalanul továbbítani kell részükre, így mielőtt az Európai Unió Tanácsa határozatot hoz, meg tudják azokat vizsgálni.
  • A 2. számú jegyzőkönyv szerint az Európai Bizottságnak figyelembe kell vennie valamennyi jogalkotási aktus tervezetének a regionális és helyi dimenzióját, valamint részletesen nyilatkoznia kell arról, hogy a szubszidiaritás elvének tiszteletben tartására miként kerül sor. A jegyzőkönyv lehetővé teszi a nemzeti parlamentek számára a javaslatok olyan jogalapon történő kifogásolását, hogy az a szubszidiaritás elvével ellentétes, amelynek következtében az adott javaslatot felül kell vizsgálni, illetve a Bizottság fenntarthatja, módosíthatja vagy visszavonhatja, az Európai Parlament vagy a Tanács pedig meggátolhatja azt.

A szubszidiaritás elvének a megsértése esetén a Régiók Európai Bizottsága vagy a tagállamok közvetlenül az Európai Unió Bírósága elé terjeszthetnek valamely már elfogadott jogi aktust.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Top