EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kontroly vývozu zboží dvojího užití (do 8. září 2021)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (ES) č. 428/2009 – režim EU pro kontrolu vývozu, přepravy, zprostředkování a tranzitu zboží dvojího užití

Poznámka: Nařízením (EU) 2021/821 se přepracovává a zrušuje nařízení (ES) č. 428/2009. Jak je však uvedeno v článku 31 nařízení (EU) 2001/821, na žádosti o povolení podané před 9. září 2021 se i nadále použijí příslušná pravidla nařízení (ES) č. 428/2009.

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

  • Stanoví jednotný systém Evropské unie (EU) pro kontrolu vývozu, přepravy, tranzitu a zprostředkování* zboží dvojího užití*. Cílem tohoto systému je zajistit soulad EU se všemi jejími mezinárodními závazky, zejména pokud jde o nešíření (tedy zabránění šíření jaderných zbraní).
  • Stanoví společný kontrolní seznam EU a pravidla pro jeho provádění. Pro vývoz zboží dvojího užití z EU do třetích zemí je zapotřebí vývozní povolení.

KLÍČOVÉ BODY

  • Zboží dvojího užití je zboží a technologie pro civilní i vojenské účely, včetně zboží, které může jakkoli podporovat výrobu jaderných zbraní nebo jiných jaderných zařízení.
  • Obchod se zbožím dvojího užití představuje značnou část vnějšího obchodu EU. Podle nejnovějších údajů objem kontrolovaného vývozu zboží dvojího užití z EU dosáhl až 85 miliard EUR.

Seznam zboží dvojího užití v EU

  • Příloha I nařízení obsahuje seznam zboží dvojího užití, které vyžaduje povolení. Příloha I se každý rok aktualizuje prostřednictvím aktů v přenesené pravomoci přijímaných Evropskou komisí, aby byla v souladu s mezinárodními pravidly a závazky přijatými:
  • Vývoz některého zboží dvojího užití, které není v příloze I obsaženo, může podléhat povolení, pokud existuje důvodné podezření, že toto zboží je určeno pro použití ve spojení s programem biologických, chemických nebo jaderných zbraní či balistických raketových zbraní nebo pro vojenské použití v zemích podléhajících zbrojnímu embargu.
  • Ve výjimečných případech mohou členské státy EU uložit další kontroly na zboží neuvedené v seznamu z důvodů souvisejících s veřejnou bezpečností nebo lidskými právy.
  • Členské státy také zavádějí omezení na služby zprostředkování zboží dvojího užití a rovněž na tranzit přes EU.
  • S výjimkou některých citlivých položek uvedených v příloze IV nařízení (jako elektricky řízené rozněcovače) je možné v EU se zbožím dvojího užití volně obchodovat.

Vývozní povolení

Existují čtyři typy vývozních povolení uvedené níže:

  • Všeobecná vývozní povolení EU umožňují vývoz určitého zboží dvojího užití do některých zemí a za určitých podmínek (viz příloha II nařízení). Patří sem například:
    • vývoz některého zboží dvojího užití do zemí, jako je Austrálie, Kanada, Japonsko, Nový Zéland, Norsko, Švýcarsko a USA,
    • vývoz některého zboží dvojího užití po opravě/výměně,
    • dočasný vývoz některého zboží dvojího užití na výstavu nebo veletrh,
    • vývoz některého telekomunikačního zboží a chemických látek do určitých míst určení.
  • Vnitrostátní všeobecná vývozní povolení mohou vydávat země EU, pokud jsou v souladu se stávajícími všeobecnými vývozními povoleními EU a nevztahují se na zboží uvedené v příloze II nařízení (např. uran nebo lidské a živočišné patogeny, jako jsou některé viry včetně eboly).
  • Souhrnné licence vydávají vnitrostátní orgány jednomu vývozci a mohou zahrnovat více druhů zboží pro více zemí či konečných uživatelů.
  • Jednotlivá povolení vydávají vnitrostátní orgány jednomu vývozci a zahrnují jeden nebo více druhů zboží pro jednoho konečného uživatele nebo příjemce v zemi mimo EU.

Síť orgánů provádějících kontrolu vývozu

Nařízení zřizuje síť příslušných vnitrostátních orgánů provádějících kontrolu vývozu, které jsou řízeny Koordinační skupinou pro zboží dvojího užití, vyměňují si informace a vyvíjejí nástroje na podporu provádění nařízení.

Přezkum politiky v oblasti kontroly vývozu

  • Nařízení vyžaduje, aby Komise prováděla přezkum politiky EU v oblasti kontroly vývozu. V říjnu 2013 Komise předložila Evropskému parlamentu a Evropské radě zprávu o uplatňování a o hodnocení dopadu. Dochází k závěru, že současný režim pro kontrolu vývozu sice poskytuje pevné právní a institucionální základy, ale je třeba jej přehodnotit s cílem vytvořit moderní kapacity v oblasti kontrol, které EU bude do budoucna potřebovat.
  • V dubnu 2014 bylo přijato sdělení předkládající dlouhodobou vizi strategických kontrol vývozu v EU a určující konkrétní možnosti politiky, pokud jde o modernizaci systému kontrol vývozu. V roce 2015 Komise provedla hodnocení dopadů a v září 2016 předložila legislativní návrh k modernizaci kontrol vývozu v EU.

Zrušení nařízení (ES) č. 428/2009

Nařízením (EU) 2021/821 se přepracovává a zrušuje nařízení (ES) č. 428/2009 s platností od 9. září 2021.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Je v platnosti od 27. srpna 2009.

KONTEXT

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Zprostředkování. Práce zprostředkovatelů, kteří nakupují a prodávají jménem jiných osob.
Zboží dvojího užití. Zboží, které lze použít jak pro civilní, tak i vojenské účely, například uran, který se může používat k výrobě energie i v jaderných zbraních.

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Rady (ES) č. 428/2009 ze dne 5. května 2009, kterým se zavádí režim Společenství pro kontrolu vývozu, přepravy, zprostředkování a tranzitu zboží dvojího užití (Úř. věst. L 134, 29.5.2009, s. 1–269).

Postupné změny nařízení (ES) č. 428/2009 byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/821 ze dne 20. května 2021, kterým se zavádí režim Unie pro kontrolu vývozu, zprostředkování, technické pomoci, tranzitu a přepravy zboží dvojího užití (přepracované znění) (Úř. věst. L 206, 11.6.2021, s. 1–461).

Sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu – Přezkum politiky v oblasti kontrol vývozu: zajištění bezpečnosti a konkurenceschopnosti v měnícím se světě (COM(2014) 244 final, 24.4.2014).

Poslední aktualizace 22.10.2021

Top