EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Transmisīvās sūkļveida encefalopātijas (TSE)

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (EK) Nr. 999/2001, ar ko paredz noteikumus dažu transmisīvo sūkļveida encefalopātiju profilaksei, kontrolei un apkarošanai

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

  • Tajā ir izklāstīti noteikumi transmisīvo sūkļveida encefalopātiju (TSE)* profilaksei, kontrolei un apkarošanai Eiropas Savienībā (ES).
  • Regula ir piemērojama dzīvnieku un dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanai un laišanai tirgū un dažos gadījumos arī eksportam.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Eiropas Komisija klasificē ES dalībvalstis vai reģionus pēc to govju sūkļveida encefalopātijas (GSE) riska līmeņa:

  • 1. līmenis: nenozīmīgs risks;
  • 2. līmenis: kontrolēts risks;
  • 3. līmenis: nenoteikts risks.

Dalībvalstīm ir jāīsteno uzraudzības programma, kas ietver tādu dzīvnieku skrīningu, par kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar GSE vai skrepi slimību. Ir jāveic arī pēckaušanas ātrās noteikšanas testi.

Varbūtēji inficētos dzīvniekus un citus saimniecībā esošos dzīvniekus nedrīkst pārvietot, kamēr nav zināmi testu rezultāti. Ja dzīvnieki ir varbūtēji saskārušies ar infekciju citur, var veikt arī citu saimniecību uzraudzību.

Kad tiek oficiāli apstiprināts klasisks GSE gadījums, veic tālāk uzskaitītos pasākumus.

  • Veic izmeklēšanu par slimības izcelsmi un visiem varbūtēji inficētajiem dzīvniekiem vai produktiem.
  • Slimības skartajai saimniecībai veic oficiālu uzraudzību. Varbūtēji inficēto dzīvnieku (vai dzīvnieku izcelsmes produktu) pārvietošanai ir vajadzīga atļauja.
  • Apdraudētos liellopus nokauj un pilnīgi iznīcina. Uz kazām un aitām attiecas atšķirīgi noteikumi.

Īpašniekiem nekavējoties atlīdzina zaudējumus, kas radušies, nokaujot dzīvniekus vai iznīcinot dzīvnieku izcelsmes produktus.

Riska samazināšanas pasākumi

  • Atgremotājus ir aizliegts barot ar olbaltumvielām, kas iegūtas no dzīvniekiem, izņemot hidrolizētas olbaltumvielas, kas iegūtas no dzīvniekiem, kuri nav atgremotāji, vai no atgremotāju jēlādām un ādām, želatīnu un kolagēnu, kas iegūti no dzīvniekiem, kuri nav atgremotāji, olas un olu produktus, pienu, piena produktus un jaunpienu.
  • Tāpat ir aizliegts izmantot no atgremotājiem iegūtas pārstrādātas dzīvnieku olbaltumvielas, želatīnu vai asins produktus, lai barotu jebkādus mājlopus (izņemot kažokādu ieguvei audzētus gaļēdājus dzīvniekus, piemēram, ūdeles).
  • Pamatojoties uz Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) labvēlīgajiem atzinumiem, kas sagatavoti 2015. gadā (no kukaiņiem iegūtas pārstrādātas dzīvnieku olbaltumvielas), 2018. gadā (no cūkām un mājputniem iegūtas pārstrādātas dzīvnieku olbaltumvielas) un 2020. gadā (no atgremotājiem iegūts kolagēns un želatīns), vairāki aizliegumi, kas vairs nebija pamatoti, ar Regulu (ES) 2021/1372 tika atcelti no 2021. gada 17. augusta. Kopš tā laika ir atļauts:
    • barot mājlopus, kas nav atgremotāji (piemēram, cūkas un mājputnus), ar kolagēnu un želatīnu, kas iegūts no atgremotājiem;
    • barot cūkas ar pārstrādātām dzīvnieku olbaltumvielām, kas iegūtas no mājputniem, un barot mājputnus ar pārstrādātām dzīvnieku olbaltumvielām, kas iegūtas no cūkām;
    • barot cūkas un mājputnus ar pārstrādātām dzīvnieku olbaltumvielām, kas iegūtas no kukaiņiem.
  • No liemeņiem ir jāizņem īpašais riska materiāls pat teritorijās, kur ir nenozīmīgs GSE risks. Teritorijās, kur ir kontrolēts vai nenoteikts GSE risks, liellopu, aitu un kazu kaulus nedrīkst izmantot mehāniski atkaulotas gaļas ražošanā. Ir īpašas metodes attiecībā uz tādām ķermeņa daļām kā gaļa no galvas un mēle.
  • Dzīvniekiem, kurus paredzēts eksportēt vai importēt, ir jābūt veselības sertifikātiem. Līdzīgi noteikumi attiecas uz importu no ārpussavienības valstīm, izņemot valstis, kurās ir nenozīmīgs GSE risks.

Ražošanā un pārbaudēs iesaistītajiem darbiniekiem ir jāsaņem pamata apmācība par TSE.

Lai nodrošinātu vienotu zinātnisku analīzi un ticamus rezultātus, ir jānosaka valsts un Eiropas etalonlaboratorijas.

Dalībvalstīm ir jānodrošina, ka par dzīvniekiem, kas varbūtēji inficēti ar TSE, tiek paziņots iestādēm, un dalībvalstis regulāri informē cita citu un Komisiju par šādiem gadījumiem. ES valstis arī veic biežas oficiālas pārbaudes, lai pārbaudītu noteikumu ievērošanu.

Atbrīvojumus no šiem noteikumiem var piešķirt, ja ir jauna zinātniska informācija.

Grozījumi Regulā (EK) Nr. 999/2001

  • Regula ir vairākkārt grozīta — galvenokārt, lai veiktu pielāgojumus pielikumos. Šie grozījumi ir iekļauti regulas konsolidētajā versijā.
  • Ar grozījumu Regulu (ES) 2017/625 ieviesa oficiālo kontroļu un izpildes pasākumu saskaņotāku sistēmu lauksaimniecības un pārtikas apritē un stiprināja uz riska analīzi balstītu kontroļu principu (skatīt kopsavilkumu). Ar šo grozījumu regulu svītroja Regulas (EK) Nr. 999/2001 19. pantu (par etalonlaboratorijām) un 21. pantu (par pārbaudēm uz vietas) un tās X pielikuma A un B nodaļu (par etalonlaboratorijām) un ieviesa noteikumus par ES etalonlaboratoriju un references centru izraudzīšanos un uzdevumiem.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2001. gada 1. jūlija.

KONTEKSTS

GALVENIE TERMINI

Transmisīvās sūkļveida encefalopātijas (TSE). TSE ir nāvējošas slimības, kas izraisa smadzeņu audu deģenerāciju, kā rezultātā audi vizuāli atgādina sūkli.

TSE ietver:

  • Kreicfelda-Jakoba slimību, ar ko slimo cilvēki;
  • govju sūkļveida encefalopātiju (GSE), ar ko slimo liellopi;
  • briežu dzimtas dzīvnieku hroniskās novājēšanas slimību;
  • skrepi slimību, ar ko slimo tādi sīki atgremotāji kā aitas un kazas.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 999/2001 (2001. gada 22. maijs), ar ko paredz noteikumus dažu transmisīvo sūkļveida encefalopātiju profilaksei, kontrolei un apkarošanai (OV L 147, 31.5.2001., 1.–40. lpp.).

Regulas (EK) Nr. 999/2001 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam un Padomei. Otrā TSE ceļa karte. Stratēģijas dokuments attiecībā uz transmisīvo sūkļveida encefalopātiju 2010.–2015. gadam (COM(2010) 384 galīgā redakcija, 2010. gada 16. jūlijs).

Komisijas Lēmums 2007/453/EK (2007. gada 29. jūnijs), ar ko nosaka dalībvalstu vai trešo valstu vai to reģionu GSE statusu pēc to GSE riska (OV L 172, 30.6.2007., 84.–86. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Komisijas paziņojums — TSE ceļa karte (COM(2005) 322 galīgā redakcija, 2005. gada 15. jūlijs).

Komisijas Lēmums 2002/1003/EK (2002. gada 18. decembris), ar ko nosaka prasību minimumu aitu šķirņu prionu proteīnu genotipu apsekojumam (OV L 349, 24.12.2002., 105.–107. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 01.01.2023

Top