EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Droši insektu repelenti, dezinfekcijas līdzekļi un citas rūpnieciskas ķimikālijas (biocīdi) ES

 

KOPSAVILKUMS:

Regula (ES) Nr. 528/2012 par biocīdu piedāvāšanu tirgū un lietošanu

KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?

Ar to saskaņo Eiropas Savienības (ES) noteikumus par biocīdu* tirdzniecību un lietošanu, vienlaikus nodrošinot augstu aizsardzības līmeni gan cilvēku un dzīvnieku veselībai, gan videi.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Aktīvās vielas apstiprināšana

  • Lai biocīdus varētu tirgot ES, tiem jāsaņem atļauja. To sastāvā esošās aktīvās vielas ir jāapstiprina vai jāiekļauj regulas I pielikumā.
  • Biocīdu aktīvo vielu novērtēšana tiek veikta ES līmenī. Attiecībā uz katru aktīvo vielu, kas jānovērtē, ES dalībvalsts ir norīkojusi “referentu”. Referents atbild par novērtējuma ziņojuma sagatavošanu, ko pēc tam izvērtē citu dalībvalstu pārstāvji Eiropas Ķimikāliju aģentūras (ECHA) Biocīdu komitejā (BPC). BPC sagatavo aģentūras atzinumu, kas kalpo par pamatu Eiropas Komisijas lēmumam apstiprināt (vai neapstiprināt) attiecīgo vielu.
  • Aktīvās vielas, kas atbilst izslēgšanas kritērijiem, netiek apstiprinātas. Tās ir vielas, kas ir:
    • kancerogēnas, mutagēnas vai toksiskas reproduktīvajai sistēmai;
    • endokrīnās sistēmas traucējumus izraisošas*;
    • noturīgas*, bioakumulatīvas* un toksiskas*;
    • ļoti noturīgas un ļoti bioakumulatīvas.
  • Tomēr ir iespējams piemērot atbrīvojumus, ja:
    • ar vielas iedarbību saistītais risks ir nebūtisks;
    • viela ir būtiska, lai novērstu vai kontrolētu nopietnu apdraudējumu cilvēku un dzīvnieku veselībai vai videi;
    • salīdzinājumā ar ietekmi, ko rada aktīvās vielas lietošana, tās neapstiprināšana varētu sabiedrībai radīt nesamērīgas negatīvas sekas.
  • Īpaši jānovērtē riski, kas saistīti ar nanomateriālu biocīdiem*.
  • Aktīvās vielas apstiprinājumu piešķir uz laikposmu, kas nepārsniedz 10 gadus.
  • Apstiprinātās aktīvās vielas ir uzskaitītas Eiropas Ķimikāliju aģentūras (ECHA) tīmekļa vietnē.

Atļauju piešķiršana

Kad aktīvā viela ir apstiprināta, uzņēmumiem vienā no tālāk tekstā minētajiem veidiem ir jāiesniedz pieteikums atļaujas saņemšanai savu produktu laišanai tirgū.

  • Iesniedzot pieprasījumu ES atļaujas saņemšanai Eiropas Ķimikāliju aģentūrai: ja produkts pēc dalībvalsts kompetentās iestādes veikta novērtējuma un Komisijas sniegtās atļaujas saņemšanas ir uzskatāms par drošu, to var tirgot tieši visā ES un nav jāiegūst īpaša valsts atļauja.
  • Iesniedzot pieprasījumu valsts atļaujas saņemšanai, ja produktu paredzēts tirgot vienā valstī. Ja atļauja ir piešķirta, uzņēmumi, kuri vēlas laist vienu un to pašu produktu citu dalībvalstu tirgos, var iesniegt pieteikumu atļaujas savstarpējas atzīšanas principa piemērošanai.

Pastāv arī vienkāršota atļaujas piešķiršanas procedūra, kas paredzēta vismazāk kaitīgajiem produktiem, kas atbilst noteiktiem nosacījumiem (nesatur vielas, kas rada bažas, vai nanomateriālus, ir pietiekami efektīvi un darbā ar tiem nav vajadzīgi individuālie aizsardzības līdzekļi).

Izņēmuma kārtā biocīdus, kas satur aktīvās vielas, kuras bija pieejamas tirgū pirms 2000. gada maija un ir iekļautas darba programmā esošo biocīdu aktīvo vielu pārbaudei, var laist tirgū un izmantot saskaņā ar katras dalībvalsts tiesību aktiem līdz galīgā lēmuma pieņemšanai par to sastāvā esošās(-o) aktīvās(-o) vielas(-u) apstiprināšanu.

Datu kopīga izmantošana

Lai samazinātu izmaksas un novērstu izmēģinājumus ar dzīvniekiem, šajā regulā noteikts, ka dati par apstiprinātām vielām un ES atļautiem produktiem jāizmanto kopīgi. Aģentūra ir izveidojusi informācijas sistēmu (Biocīdu reģistru), kurā pieejama visa informācija par pieteikumiem, novērtējumiem un atļaujām vai apstiprinājumiem.

Apstrādāti izstrādājumi

Regula attiecas uz izstrādājumiem, kas ir apstrādāti ar biocīdiem vai kas tos satur (piemēram, mēbeles un krāsas). Izstrādājumus var apstrādāt tikai ar tādām aktīvajām vielām, kas ir apstiprinātas visā ES, un tos ir jāmarķē saskaņā ar īpašiem noteikumiem.

Deleģētie un īstenošanas akti

Eiropas Komisija ir pieņēmusi vairākus deleģētos un īstenošanas aktus saistībā ar Regulu (EK) Nr. 528/2012.

Īpaši jāpiemin šādi tiesību akti:

  • Deleģētā regula (ES) 2017/2100, ar ko nosaka zinātniskus kritērijus endokrīni disruptīvu īpašību noteikšanai;
  • Deleģētās regulas (ES) Nr. 1062/2014, (ES) 2017/698 un (ES) 2019/157 par darba programmu visu to esošo aktīvo vielu sistemātiskai pārbaudei, kuras satur biocīdi.

KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2013. gada 1. septembra.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Biocīdi: sadzīves dezinfekcijas līdzekļi, insekticīdi un citas ķimikālijas, kas tiek izmantotas, lai ierobežotu kaitīgu organismu (parazītu, sēņu, baktēriju u. c.) izplatīšanos vai aizsargātu materiālus. Tā kā to īpašības var radīt risku cilvēkiem, dzīvniekiem un videi, tie tiek reglamentēti ES līmenī.
Endokrīnās sistēmas traucējumus izraisošas vielas: ķīmiskas vielas, kas noteiktos apstākļos var ietekmēt cilvēku un dzīvnieku hormonālās sistēmas darbību.
Noturīgas vielas: tās ir ķimikālijas, kas ir noturīgas vidē (t. i., nesadalās), un tādējādi var kaitēt cilvēka veselībai. Piemēram, tas ir pesticīds DDT.
Bioakumulatīvas vielas: vielas (piemēram, ķimikālijas) uzkrāšanās organismā. Bioakumulācija notiek, ja šī viela organismā tiek absorbēta ātrāk, nekā tā tiek izvadīta.
Toksiskas vielas: vielas, kas var kaitēt videi vai veselībai, ja tās tiek ieelpotas, norītas vai absorbētas caur ādu.
Nanomateriālu biocīds: biocīds, kas tiek ražots, izmantojot nanomateriālus. Nanomateriāli ir ķīmiskas vielas vai materiāli, kas tiek ražoti un izmantoti ļoti nelielā mērogā. Nanomateriāliem ir unikālas un izteiktākas īpašības, salīdzinot ar tādiem pašiem materiāliem bez nanomēroga iezīmēm (avots: Eiropas Ķimikāliju aģentūra)

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 528/2012 (2012. gada 22. maijs) par biocīdu piedāvāšanu tirgū un lietošanu (OV L 167, 27.6.2012., 1.–123. lpp.).

Regulas (ES) Nr. 528/2012 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas Īstenošanas regula (ES) Nr. 88/2014 (2014. gada 31. janvāris), ar kuru nosaka procedūru, kas jāievēro, grozot I pielikumu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (ES) Nr. 528/2012 par biocīdu piedāvāšanu tirgū un lietošanu (OV L 32, 1.2.2014., 3.–5. lpp.).

Komisijas Īstenošanas regula (ES) Nr. 354/2013 (2013. gada 18. aprīlis) par tādu biocīdu izmaiņām, kas atļauti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 528/2012 (OV L 109, 19.4.2013., 4.–13. lpp.).

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2010/63/ES (2010. gada 22. septembris) par zinātniskiem mērķiem izmantojamo dzīvnieku aizsardzību (OV L 276, 20.10.2010., 33.–79. lpp.).

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 15.04.2022

Top