EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Остатъчни вещества от пестициди в храни и животински фуражи

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 396/2005 относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни или фуражи от растителен или животински произход

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Всички храни, предназначени за консумация от хора или животни в Европейския съюз (ЕС), са обект на максимално допустими граници на остатъчни вещества (МДГОВ) от пестициди, за да се опази здравето на хората и животните. Правото на ЕС регламентира кои МДГОВ се прилагат за различни продукти и установява МДГОВ по подразбиране, когато не са установени специфични МДГОВ.

В Регламент (ЕО) № 396/2005 се определят максимално допустимите количества от остатъчни вещества от пестициди в продуктите от животински или растителен произход, предназначени за човешка консумация. Тези МДГОВ, които са определени от Европейската комисия, включват:

  • МДГОВ, които са специфични за конкретни продукти, предназначени за консумация от хора и животни;
  • обща МДГОВ, която се прилага, когато не са определени конкретни МДГОВ („ограничение по подразбиране“ от 0,01 mg/kg).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

МДГОВ за всички култури и пестициди са посочени в базата данни на ЕС за пестиците на Комисията.

Обхванати храни

Регламентът обхваща всички продукти, които са предназначени за консумация от хора и животни, посочени в приложение I.

Регламентът не се прилага за продукти от животински или растителен произход, ако те са предназначени за:

  • производството на нехранителни/фуражни продукти;
  • садене или засаждане;
  • разрешени на национално ниво дейности за изследване на активни вещества.

Изключения

Определени вещества, посочени от Комисията (приложение VII), могат да бъдат разрешени от националните органи, дори ако те превишават своите МДГОВ, ако отговарят на следните условия:

  • продуктите не са предназначени за непосредствена консумация;
  • налице са контролни механизми, които да гарантират, че подобни продукти не могат да се предоставят на крайния потребител;
  • останалите държави членки на ЕС и Комисията са информирани относно предприетите мерки.

Оценка за безопасност

Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) отговаря за оценката за безопасност на нови приложения, подадени за МДГОВ и за преразглеждане на съществуващите МДГОВ. Тя се основава на токсичността на всяко вещество, на максималните нива, очаквани в храните и на начина на хранене на потребителите. Въз основа на становището на ЕОБХ Комисията издава регламент, за да определи нови МДГОВ или за да измени или заличи съществуващи такива.

Контролиране на остатъчните вещества от пестициди в храните

ЕС има координирана многогодишна програма за контрол, в съответствие с която всяка година от държавите членки се изисква да вземат проби, анализират и изпитват договорена гама от продукти (присъстващи в хранителния режим) за договорена гама от пестициди. Целта е да се гарантира тяхното съответствие с МДГОВ от пестициди и да се оцени експозицията на потребителите. ЕОБХ събира тези резултати и ги публикува ежегодно. Освен координираната програма на ЕС държавите членки имат свои собствени национални програми, основани на риска.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Регламентът влезе в сила на 5 април 2005 г. и стана напълно приложим през септември 2008 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 396/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 23 февруари 2005 година относно максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни или фуражи от растителен или животински произход и за изменение на Директива 91/414/ЕИО на Съвета (OВ L 70, 16.3.2005 г., стр. 1—16).

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 396/2005 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/585 на Комисията от 27 април година 2020 относно координирана многогодишна контролна програма на Съюза за 2021, 2022 и 2023 г. за гарантиране на спазването на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни от растителен и животински произход и за оценка на експозицията на потребителите на тези пестицидни остатъци (OВ L 135, 29.4.2020 г., стр. 1—12).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 21.10.2023

Top