EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Безопасни и ефективни торове на пазара в ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 2003/2003 относно торовете

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Той обединява всички правила на Европейския съюз относно торовете — химически съединения, които осигуряват хранителни вещества на растенията.
  • Той гарантира, че тези високо технически изисквания се прилагат еднакво в целия ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Регламентът се прилага само за минерални торове, които се състоят от едно или няколко растителни хранителни вещества. Останалите торове се регулират от националното законодателство на държавите от ЕС.
  • В приложение I от регламента се изброяват видовете торове според техните специфични характеристики. Ако даден тор отговаря на този вид обозначение, той може да носи буквите „ЕО“. Тогава торът може да се продава и използва в целия ЕС. Това обозначение „ЕО“ гарантира на земеделските стопани, че торовете имат минимално съдържание на хранителни вещества и са безопасни за употреба.
  • За да бъде включен нов вид обозначение в приложение I към регламента, производителят на тора, съответстващ на този вид обозначение, трябва да подаде искане до национален компетентен орган. Това искане се препраща на Европейската комисия, която провежда консултации с останалите държави от ЕС и решава дали да приеме или да отхвърли заявлението въз основа на становището на комитет, създаден с регламента.
  • За да получи „ЕО“ статут, торът трябва ефективно да осигурява хранителните вещества, да не вреди на здравето на хората, животните или растенията, и да се демонстрира, че е преминал съответно вземане на проби, анализ и методи на изпитване.
  • Производителите трябва да водят досиета, които дават възможност за проследяване на тора, докато е на пазара и за период от 2 години след това.
  • Определена основна информация, като информация за връзка с производителя и за основните характеристики на тора, трябва да се съдържа върху опаковката, етикетировката и придружаващите документи.
  • Специфични правила се прилагат за първичните* и вторичните* неорганични хранителни торове, за неорганичните* торове с хранителни микроелементи* и за амониево-нитратните торове с високо съдържание на азот.
  • Определени продуктови типове са добавени за варови материали (материали за неутрализиране на киселинни почви) и за торови добавки за агрономството, както и за инхибитори (например азотни инхибитори — материали, които забавят или предотвратяват нитрификацията*).

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 11 декември 2003 г. с изключение на член 8 и член 26, параграф 3, които се отнасят до аспекти, свързани с проследяването, и които започнаха да се прилагат от 11 юни 2005 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

През март 2016 г. Комисията прие предложение, което има за цел да опрости съществуващото законодателство, да подобри начина на функциониране на пазара за торове в ЕС и да разшири обхвата на правилата и върху нехармонизирани продукти, т.е. онези торове, които се регулират от националното законодателство на държавите от ЕС. За да се подготви за тази инициатива, Комисията проведе различни проучвания в области като торови съставки и науката за растителните биостимуланти.

За допълнителна информация, вж.:

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Първичен хранителен елемент: който съдържа само елементите азот, фосфор и калий.

Вторичен хранителен елемент: който съдържа елементите калций, магнезий, натрий и сяра.

Неорганичен тор: тор, в който декларираните хранителни елементи са под формата на минерали, получени чрез екстракция или чрез физически и/или химически процеси.

Хранителни микроелементи: съдържащи елементите бор, кобалт, мед, желязо, манган, молибден или цинк, които са извънредно важни за растежа на растенията, в количества, които са малки в сравнение с тези на основните и вторичните хранителни елементи.

Нитрификация: естествен процес в природата, при който специални бактерии преобразуват амоняка в почвата в нитрити и нитрати.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 2003/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 2003 година относно торовете (ОВ L 304, 21.11.2003 г., стр. 1—194)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 2003/2003 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 12.09.2016

Top