EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Инфлуенца по птиците

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2005/94/EО — Мерки на ЕС за борба с инфлуенцата по птиците

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя определя мерките за борба с инфлуенцата по птиците, които трябва да се вземат възможно най-скоро при всяко съмнение за наличието на това заболяване.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

ЕС определя мерки за борба с инфлуенцата по птиците възможно най-скоро при всяко съмнение за наличието на това заболяване.

Държавите от ЕС:

  • отговарят за изпълнението на програмите за надзор, предназначени за откриване на вируса и за повишаване на познанията в тази област;
  • гарантират, че съмнението за наличие на това заболяване ще бъде обявено на компетентния орган и че епидемиологичните проучвания ще се проведат в съответствие с техния план за действие в извънредни ситуации (контингенс план), одобрен от Европейската комисия.

Когато има съмнение за огнище, компетентният орган незабавно предприема проучване, за да потвърди или изключи заболяването чрез клинично изследване и чрез вземане на проби за лабораторни изследвания.

Органът поставя стопанството под официален надзор и прилага набор от мерки, в това число:

  • преброяване на животните;
  • съставяне на регистър на животните, които вече са болни, умрели или има вероятност да бъдат заразени;
  • изолиране на стопанството;
  • забрана на влизането и напускането на стопанството на птици, птичи продукти, фуражи и отпадъци;
  • ограничаване на движението на хора и транспортни средства;
  • дезинфекция на стопанството.

Тези мерки продължават да се прилагат, докато съмнението за заболяването бъде официално изключено.

Също така компетентните органи провеждат епидемиологични изследвания, за да определят контактните стопанства и възможното по-нататъшно разпространение на вируса.

Настоящата директива предвижда специфични мерки, които трябва да се вземат в зависимост от вида заболяване.

Високопатогенна инфлуенца по птиците (HPAI)

След като наличието на НРАI е потвърдено, компетентният орган осигурява прилагането на следните мерки:

  • всички домашни птици и други птици, отглеждани в затворени помещения,* трябва да бъдат убити;
  • всички трупове трябва да се обезвредят под официален надзор;
  • домашни птици, излюпени от яйца, преди прилагането на първоначалните мерки, трябва да се поставят под официален надзор;
  • месо от заклани домашни птици и яйца, събрани преди прилагането на първоначалните мерки, трябва да се идентифицират и да се обезвредят;
  • всички вещества, за които има вероятност да са замърсени, трябва да се подложат на подходящо третиране;
  • торът, течният тор (животински отпадъци заедно с други неизползваеми органични вещества) и постелките, както и всички материали, за които има вероятност да са заразени, трябва да се почистят и дезинфекцират;
  • придвижванията на животните, които влизат и напускат стопанството, трябва да се осъществяват под надзор;
  • вирусът трябва да се изолира като се използва най-подходящата лабораторна процедура.

Освен това трябва да се създаде „предпазна зона“ с радиус най-малко 3 км около заразеното стопанство и „надзорна зона“ с радиус най-малко 10 км около същото стопанство. Мерките, приложими в тези зони, включват:

  • преброяване на стопанствата;
  • посещения от официален ветеринарен лекар;
  • ограничения за транспорта на птици, яйца, птиче месо и трупове.

Тези мерки остават в сила най-малко 21 дни в предпазните зони и най-малко 30 дни в надзорната зона до приключване на операциите по предварителното почистване.

Нископатогенна инфлуенца по птиците (LPAI)

След като наличието на LPAI е потвърдено, компетентният орган осигурява набор от мерки, които да се прилагат на базата на подходяща оценка на риска. Мерките, които трябва да се вземат, се променят в зависимост от определените критерии, сред които са засегнатите видове, броят на стопанствата в съответната зона, местоположението на кланиците и мерките за биологична безопасност*. Мерките, които трябва да се приложат са:

  • всички домашни птици, които се намират в стопанството, и всички други птици, отглеждани в затворени помещения, се убиват на място или се извършва депопулация, като директно се транспортират до кланицата след ограничаването и след лабораторните резултати, които са били положителни за заболяването. Тези операции трябва да се извършват в съответствие с общите минимални стандарти за защита на животните по време на клане или умъртвяване;
  • обезвреждането на трупове и яйца за люпене трябва да се извършва под официален надзор;
  • събраните яйца за люпене и домашните птици, излюпени от яйца, преди прилагането на първоначалните мерки се поставят под официален надзор;
  • яйцата за консумация, произведени в стопанството преди да се извърши депопулация, трябва да се обезвредят или транспортират до опаковъчен център или до предприятие за производство на яйчни продукти;
  • материал, за който има вероятност да е заразен, трябва да се обезвреди;
  • торът, течният тор, постелките и всички материали, за които има вероятност да са заразени, трябва да се почистят и дезинфекцират;
  • бозайници от домашни видове не могат да влизат или напускат стопанството без разрешение;
  • вирусът трябва да се изолира.

Освен това в зоната, известна като „ограничителна зона“, която трябва да бъде разположена в радиус най-малко 1 км около заразеното стопанство, трябва да се прилагат специфични мерки.

Мерките, приложими в тази зона, се отнасят:

  • до преброяване и тестове в стопанствата за търговия;
  • до управление на движенията на домашните птици, другите птици, отглеждани в затворени помещения, и яйцата.

Тези мерки остават в сила за срок, който се променя в зависимост от преценката на компетентния орган.

Разпространение при други видове

След потвърждаване на огнище на инфлуенца по птиците в дадено стопанство се извършват тестове на други бозайници, отглеждани в това стопанство, които могат да бъдат заразени, и по-специално свине, а органът може да разреши само придвижване на тези свине до други стопанства или кланици, при условие че последващите изследвания покажат, че рискът от разпространение на вируса е незначителен.

Почистване, дезинфекция и ново заселване

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че всичко, което има вероятност да бъде заразено, включително стопанства, кланици, превозни средства и друго оборудване, се почиства и дезинфекцира. Новото заселване на стопанството може да се извърши 21 дни след приключване на последното почистване и дезинфекция.

Процедури по диагностика

Наръчник по диагностика, приет с Решение 2006/437/EО, определя изискванията, критериите и процедурите, които следва да се приложат за диагностичните тестове и постмортални изследвания (вж. „Свързани документи“). Тези дейности се извършват изключително от оторизирани национални лаборатории.

Всяка държава от ЕС определя референтна лаборатория на национално равнище, която работи в сътрудничество с референтната лаборатория на ЕС (нова лаборатория ще бъде определена на 1 януари 2019 г.), която отговаря за координацията по отношение на хармонизираните процедури по диагностика (напр. чрез извършване на годишни проучвания) и консултирането на Комисията и държавите от ЕС относно инфлуенцата по птиците.

Ваксинация

В зависимост от състоянието по отношение на заболяването и резултата от оценката на риска, държавите от ЕС могат да решат да въведат спешна или превантивна ваксинация на домашни птици и птици, отглеждани в затворени помещения, съгласно план за ваксинация, който предварително трябва да бъде одобрен от Комисията. Фермите, в които се отглеждат ваксинирани птици, трябва да са под строг надзор, особено ако е направена спешна ваксинация. Директивата включва насоки за прилагането на тези мерки и предлага възможност за създаване на банки за ваксини.

Процедура по комитология

Комисията се подпомага от Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите в областта на управлението на мерките, свързани с инфлуенцата по птиците. Освен това този комитет може да играе роля при определянето на превантивни мерки за биологична безопасност.

Отмяна

Директивата ще бъде отменена и заменена от Регламент (ЕС) 2016/429 относно новото законодателство на ЕС за здравеопазването на животните на 21 април 2021 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 03 февруари 2006 г. и трябва да стане закон в държавите от ЕС до 01 юли 2007 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Птици, отглеждани в затворени помещения: птици, които не са били уловени в дивата природа, а са излюпени и отглеждани в затворени помещения от родители, които са се чифтосали в затворените помещения или техните гамети са били прехвърлени там по друг начин.
Мерки за биологична безопасност: набор от превантивни мерки, предназначени за намаляване на риска от предаването на заразни заболявания по земеделските култури и добитъка.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2005/94/EО на Съвета от 20 декември 2005 година относно мерки на Общността за борба с инфлуенцата по птиците и за отмяна на Директива 92/40/ЕИО (OВ L 10, 14.1.2006 г., стр. 16—65)

Последващите изменения на Директива 2005/94/EО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение за изпълнение (ЕС) 2017/263 на Комисията от 14 февруари 2017 година за въвеждане на мерки за ограничаване на риска и за засилване на мерките за биологична сигурност и на системите за ранно откриване във връзка с риска от предаване на вируси на високопатогенна инфлуенца по птиците от дивите към домашните птици (ОВ L 39, 16.2.2017 г., стр. 6—11)

Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година за заразните болести по животните и за изменение и отмяна на определени актове в областта на здравеопазването на животните („Законодателство за здравеопазването на животните“) (ОВ L 84, 31.3.2016 г., стр. 1—208)

Вж. консолидираната версия.

Решение 2010/367/EС на Комисията от 25 юни 2010 година относно прилагането от страна на държавите-членки на програми за надзор на инфлуенцата по птиците при домашни и диви птици (OВ L 166, 1.7.2010 г., стр. 22—32)

Решение 2007/118/EО на Комисията от 16 февруари 2007 година за определяне на подробни правила, свързани с алтернативната маркировка за идентифициране в съответствие с Директива 2002/99/ЕО на Съвета (OВ L 51, 20.2.2007 г., стр. 19—21)

Решение 2007/598/EО на Комисията от 28 август 2007 година относно мерки за предотвратяване разпространението на високопатогенна птича инфлуенца сред други птици, отглеждани в затворени помещения в зоологически градини и одобрени органи, институти или центрове в държавите-членки (OВ L 230, 1.9.2007 г., стр. 20—26)

Решение 2006/415/EО на Комисията от 14 юни 2006 година относно някои защитни мерки по отношение на високопатогенната инфлуенца по птиците от подтип H5N1 по домашните птици в Общността и за отмяна на Решение 2006/135/ЕО (ОВ L 164, 16.6.2006 г., стр. 51—60)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 09.04.2018

Top