EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Monitoring zoonóz a pôvodcov zoonóz

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 2003/99/ES o monitoringu zoonóz a pôvodcoch zoonóz

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

Stanovujú sa v nej minimálne požiadavky, ktoré musia všetky krajiny EÚ splniť, aby zlepšili svoje súčasné systémy monitorovania chorôb a infekcií, ktoré sa môžu priamo alebo nepriamo prenášať medzi zvieratami a ľuďmi.

HLAVNÉ BODY

Smernicou sa zdokonaľuje monitoring krajín EÚ, pokiaľ ide o:

  • zoonózy (choroby a/alebo infekcie, ktoré sú priamo alebo nepriamo prirodzene prenosné medzi zvieratami a ľuďmi);
  • pôvodcov zoonóz (akékoľvek vírusy, baktérie, huby, parazity alebo iné biologické jednotky, ktoré môžu zapríčiniť zoonózu); a
  • s tým súvisiacu antimikrobiálnu rezistenciu*.

Zvýšené monitorovanie zoonóz a antimikrobiálnej rezistencie

Krajiny EÚ sú zodpovedné za vytváranie a udržiavanie monitorovacích systémov. Monitoring sa uskutočňuje na úrovni prvovýroby* alebo na iných stupňoch potravinového reťazca, tak v prípade krmiva, ako aj v prípade potravín určených na ľudskú spotrebu.

Monitorovanie sa prioritne týka nasledujúcich zoonóz:

  • brucelóza,
  • kampylobakterióza,
  • echinokokóza,
  • listerióza,
  • salmonelóza,
  • trichinelóza,
  • tuberkulóza spôsobená Mycobacterium bovis,
  • verotoxigenická Escherichia coli.

Podľa epidemiologickej situácie sa monitorovanie týka tiež:

  • vírusových zoonóz (kaliciviróza, vírusová hepatitída typu A, vírus chrípky, besnota a vírusy prenášané článkonožcami),
  • bakteriálnych zoonóz (borelióza, botulizmus, leptospiróza, psitakóza, iná tuberkulóza, ako je uvedené vyššie, vibrióza, yersinióza a ich pôvodcovia),
  • parazitických zoonóz (anisakidóza, kryptosporidióza, cysticerkóza a toxoplazmóza).

Metódy monitorovania

V niektorých prípadoch údaje zozbierané počas bežného monitoringu nepostačujú. Na odhadnutie špecifických rizík alebo na vytvorenie základných hodnôt sa môžu ukázať nevyhnutnými koordinované monitorovacie programy jednej alebo viacerých zoonóz.

Krajiny EÚ zodpovedajú za to, že sa monitoringom zabezpečia porovnateľné údaje o výskyte antimikrobiálnej rezistencie u pôvodcov zoonóz a, v prípade potreby, iných dôležitých nositeľov.

Monitorovanie zoonóz, pôvodcov zoonóz a antimikrobiálnej rezistencie pri potravinách, krmivách a zvieratách dopĺňa monitorovanie ľudských izolátov vykonávané v súlade s rozhodnutím č. 1082/2013/EÚ o riešení závažných cezhraničných ohrození zdravia.

Vyšetrovanie epidémií chorôb prenášaných potravinovým reťazcom

Príslušné orgány krajín EÚ vyšetrujú epidémie chorôb prenášaných potravinovým reťazcom tak, že zhromaždia údaje o epidemiologickom profile, potenciálne nakazených potravinách a možných príčinách.

Výmena informácií

  • Na získanie vyčerpávajúcich a porovnateľných údajov na úrovni EÚ je potrebná výmena informácií. V každej krajine EÚ jeden alebo viac príslušných orgánov spolupracuje s orgánmi zodpovednými za zdravie zvierat, krmivá a hygienu potravín. Najmä v prípade epidémií chorôb prenášaných potravinovým reťazcom je rýchla výmena informácií prostredníctvom systémov varovania (napríklad systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá) nevyhnutná na to, aby sa minimalizoval dopad takejto epidémie na zdravie verejnosti a ekonomiku. Referenčné laboratóriá EÚ a národné referenčné laboratóriá sú tiež určené na zabezpečenie vysoko kvalitných analýz vzoriek.
  • Krajiny EÚ posudzujú vývoj a zdroje zoonóz, pôvodcov zoonóz a antimikrobiálnej rezistencie a každoročne do konca mája predkladajú správu Európskej Komisii. Komisia postúpi tieto správy Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín, ktorý ich preskúma a každoročne do konca novembra uverejní súhrnnú správu.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 12. decembra 2003. V krajinách EÚ mala byť transponovaná do 12. apríla 2004.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Antimikrobiálna rezistencia: schopnosť mikroorganizmu prežiť alebo sa rozmnožovať v určitej koncentrácii antimikrobiálneho prostriedku, ktorý zvyčajne postačuje na zamedzenie alebo zabitie mikroorganizmov tohto druhu.
Prvovýroba: výroba, šľachtenie alebo pestovanie prvotných produktov vrátane chovu, spracovania a produkcie hospodárskych zvierat pred zabitím. Zahŕňa tiež lov, rybolov a zber divo rastúcich produktov.

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica 2003/99/ES Európskeho parlamentu a Rady zo 17. novembra 2003, o monitoringu zoonóz a pôvodcoch zoonóz, ktorou sa mení a dopĺňa rozhodnutie Rady 90/424/EHS a ruší smernica Rady 92/117/EHS (Ú. v. EÚ L 325, 12.12.2003, s. 31 – 40)

Následné zmeny smernice 2003/99/ES boli zapracované do pôvodného dokumentu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1082/2013/EÚ z 22. októbra 2013 o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia, ktorým sa zrušuje rozhodnutie č. 2119/98/ES (Ú. v. EÚ L 293, 5.11.2013, s. 1 – 15)

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2160/2003 zo 17. novembra 2003 o kontrole salmonely a ostatných špecifikovaných zoonotických pôvodcov pochádzajúcich z potravín (Ú. v. EÚ L 325, 12.12.2003, s. 1 – 15)

Pozri konsolidované znenie.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva, zriaďuje Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a stanovujú postupy v záležitostiach bezpečnosti potravín (Ú. v. ES L 31, 1.2.2002, s. 1 – 24)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 29.01.2018

Top