EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Goljufije in korupcija

fight_against_fraud

Goljufije in korupcija resno ogrožajo varnost in finančne interese Evropske unije (EU). Zaščita finančnih interesov je prednostna naloga institucij EU, ki si prizadevajo kar najbolje uporabiti davkoplačevalski denar in se borijo proti organiziranemu kriminalu in terorizmu, ki uspevata zaradi korupcije.

Pravna podlaga za boj proti goljufijam in vsem drugim nezakonitim dejavnostim, ki vplivajo na finančne interese EU, je člen 325 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU), ki EU in državam članicam EU nalaga zaščito proračuna EU.

Na ravni EU Evropski urad za boj proti goljufijam:

  • vodi neodvisne upravne preiskave goljufij, korupcije in drugih nezakonitih dejavnosti, ki vključujejo sredstva EU oziroma njene prihodke, ter skrbi, da se denar davkoplačevalcev EU porabi za projekte, ki lahko pomagajo ustvarjati delovna mesta in spodbujati gospodarsko rast v Evropi;
  • izvaja preiskave resnih kršitev uslužbencev in članov institucij EU, in tako prispeva k večjemu zaupanju javnosti v navedene institucije;
  • kot služba Komisije razvija politiko EU za boj proti goljufijam.

Evropsko javno tožilstvo je bilo ustanovljeno z Uredbo (EU) 2017/1939 in je prvi organ EU, ki je pooblaščen za izvajanje kazenskih preiskav ter pregon goljufij in korupcije, ki škodijo finančnim interesom EU.

Evropska komisija se bori proti korupciji na ravni EU in mednarodni ravni, zlasti prek generalnih direktoratov za migracije in notranje zadeve ter za pravosodje in potrošnike.

Korupcija ustvarja negotovost v poslovnem okolju, zmanjšuje obseg naložb in preprečuje nemoteno delovanje enotnega trga. Predvsem pa spodkopava zaupanje v vlade, javne institucije in demokracijo na splošno.

Institucije EU si prizadevajo:

  • racionalizirati in posodobiti predpise na področju boja proti korupciji;
  • spremljati prizadevanja držav članic v boju proti korupciji v okviru evropskega semestra;
  • podpirati izvrševanje protikorupcijskih ukrepov na nacionalni ravni s financiranjem, tehnično pomočjo in izmenjavo izkušenj.

V členu 83(1) PDEU je korupcija opredeljena kot „evropsko kaznivo dejanje“ in posebej huda oblika kaznivega dejanja s čezmejnimi posledicami. 

Člen 83(2) PDEU dovoljuje določitev minimalnih pravil glede opredelitve kaznivih dejanj in sankcij na področjih, ki so bila predmet usklajevanja. To velja, kadar se izkaže, da je približevanje kazenskih predpisov držav članic nujno za zagotavljanje učinkovitega izvajanja politik EU na navedenem področju. Na podlagi tega člena sta Evropski parlament in Svet Evropske unije sprejela Direktivo (EU) 2017/1371 o boju proti goljufijam, ki škodijo finančnim interesom EU, z uporabo kazenskega prava.