EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Umowa z Hongkongiem w sprawie współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Decyzja Rady 1999/400/WE dotycząca zawarcia umowy między Wspólnotą Europejską a Hongkongiem, Chiny w sprawie współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych

Umowa między Wspólnotą Europejską a Hongkongiem (Chiny) o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych

JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?

Celem umowy jest usprawnienie współpracy między organami administracyjnymi odpowiedzialnymi za stosowanie ustawodawstwa celnego*. Poza określeniem kilku rodzajów współpracy umowa zawiera postanowienia prowadzące do dalszego rozwoju i zacieśniania współpracy celnej za pośrednictwem umów zawieranych w określonych sprawach.

Decyzja zatwierdza umowę w imieniu Wspólnoty Europejskiej (obecnie: UE).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Współpraca celna

Strony zobowiązują się do rozwoju współpracy celnej poprzez:

  • promowanie skutecznej koordynacji i ustanawianie kanałów łączności między swoimi władzami celnymi w celu ułatwienia bezpiecznej i szybkiej wymiany informacji;
  • ułatwianie przepływu towarów;
  • wymianę informacji oraz doświadczeń w celu poprawy procedur celnych;
  • udzielanie sobie pomocy technicznej;
  • wymianę kadr, jeśli jest to korzystne dla obu stron.

Wzajemna pomoc administracyjna

Na mocy umowy wzajemna pomoc administracyjna może mieć dwie formy:

  • pomoc na wniosek: władza otrzymująca wniosek* dostarcza władzy występującej z wnioskiem* wszelkich istotnych informacji, które mogą umożliwić zapewnienie właściwego stosowania ustawodawstwa celnego. Informacje mogą dotyczyć wykrytych lub planowanych działań, które mogą stanowić naruszenie ustawodawstwa celnego, lub prawidłowego stosowania procedur przywozu i wywozu przez obie strony.

Umowa przewiduje także zapewnianie specjalnego nadzoru w podejrzanych przypadkach. Taki nadzór może zostać zastosowany do osób fizycznych i prawnych, które naruszyły lub mogą naruszyć ustawodawstwo celne, lub do miejsc, towarów lub środków transportu, które są lub mogą zostać przeznaczone do użycia z naruszeniem ustawodawstwa celnego.

  • pomoc samorzutna: strony mogą sobie pomagać z własnej inicjatywy, jeśli uznają to za konieczne ze względu na prawidłowe stosowanie ustawodawstwa celnego, zwłaszcza gdy uzyskają informacje, które mogą być przedmiotem zainteresowania drugiej strony.

Aspekty formalne i wyjątki od obowiązku udzielania pomocy

Wnioski są sporządzane na piśmie, z wyjątkiem nagłej sytuacji – wówczas wnioski mogą być składane ustnie, jednak muszą być niezwłocznie potwierdzone na piśmie.

Wnioski powinny zawierać następujące informacje:

  • władza występująca z wnioskiem,
  • wnioskowane działanie,
  • przedmiot i przyczyna składania wniosku,
  • właściwe przepisy ustawowe,
  • osoby fizyczne lub prawne będące celem działań,
  • podsumowanie stanu faktycznego oraz działań podjętych do danej chwili.

Władza otrzymująca wniosek może odmówić przyjęcia wniosku, jeśli naruszałoby to suwerenność, porządek publiczny, bezpieczeństwo lub inne zasadnicze interesy jednej ze stron. Obowiązek udzielenia pomocy może zostać zniesiony także w sytuacjach, w których jej udzielenie naruszyłoby tajemnicę przemysłową, handlową lub zawodową.

Umowa zawiera postanowienia dotyczące poufności przekazanych informacji. Zapewniany jest wysoki poziom ochrony danych osobowych.

W umowie przewidziano ustanowienie Wspólnego Komitetu Współpracy Celnej, który czuwa nad sprawnym funkcjonowaniem umowy i bada wszystkie sprawy wynikające z jej stosowania.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Umowa weszła w życie w dniu 1 czerwca 1999 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Ustawodawstwo celne: oznacza wszelkie przepisy ustawowe i wykonawcze oraz inne wiążące instrumenty prawne przyjęte przez UE i Hongkong, regulujące przywóz, wywóz i tranzyt towarów oraz obejmowanie ich innymi procedurami celnymi, włączając zakazy, restrykcje oraz kontrole będące w zakresie uprawnień władz celnych i innych władz administracyjnych.
Władza otrzymująca wniosek: właściwa władza celna otrzymująca wniosek o pomoc.
Władza występująca z wnioskiem: właściwa władza celna występująca z wnioskiem o pomoc.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Decyzja Rady 1999/400/WE z dnia 11 maja 1999 r. dotycząca zawarcia umowy między Wspólnotą Europejską a Hongkongiem, Chiny w sprawie współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych (Dz.U. L 151 z 18.6.1999, s. 20)

Umowa między Wspólnotą Europejską a Hongkongiem (Chiny) o współpracy i wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych (Dz.U. L 151 z 18.6.1999, s. 21–26)

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019

Top