EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Boj proti korupciji v EU

 

POVZETEK:

Sporočilo COM(2011) 308 o boju proti korupciji v EU

KAJ JE NAMEN TEGA SPOROČILA?

  • To sporočilo napoveduje, da bo vsaki dve leti objavljeno poročilo EU o boju proti korupciji. Cilj poročila je s pomočjo podatkov iz različnih virov opredeliti trende in pomanjkljivosti, ki jih je treba obravnavati, da bi bil boj proti korupciji učinkovitejši.
  • Sporočilo tudi poziva države EU, naj v boju proti korupciji izkoristijo obstoječe instrumente, kot sta Konvencija Združenih narodov proti korupciji in Civilnopravna konvencija Sveta Evrope o korupciji. Poziva pa jih tudi, naj protikorupcijsko zakonodajo EU ustrezno vključijo v nacionalno zakonodajo.
  • Namen sporočila je tudi okrepiti sodelovanje med EU in mednarodnimi organizacijami, kot je Svet Evrope, in sicer s sodelovanjem v Skupini držav proti korupciji (GRECO) pri Svetu Evrope.
  • Poudarja, kako pomembno je, da boj proti korupciji postane ključni del vseh politik EU, tako notranjih kot zunanjih. Ukrepi na notranji ravni vključujejo pravosodno in policijsko sodelovanje ter posodobljena pravila o zaplembi premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem. Na zunanji ravni bo Komisija še naprej spremljala prizadevanja na področju protikorupcijske politike v državah EU ter ukrepe za boj proti korupciji določila kot pogoj za dodelitev razvojne pomoči.

Poročilo o boju proti korupciji

  • Prvo poročilo o boju proti korupciji v EU, ki je bilo objavljeno februarja 2014, v svojih 28 poglavjih po državah kaže, da med državami EU obstajajo razlike v naravi in stopnji korupcije. Eno poglavje je namenjeno problemu ranljivosti javnih naročil* v zvezi s korupcijo, kar zahteva posebno pozornost.
  • Vsako poglavje, namenjeno posamezni državi, poudarja trende in težave na področju korupcije, opredeljuje dobro prakso in se konča s konkretnimi priporočili.
  • Poročilo povzema tudi rezultate dveh raziskav, ki ocenjujeta izkušnje in zaznavo korupcije med državljani in podjetji EU. Na splošno 76 % državljanov EU meni, da je korupcija v njihovi državi razširjen problem.

OZADJE

Korupcija je problem celotne EU in vzrok za raznovrstne finančne in socialne težave. Kljub temu da so države EU vzpostavile protikorupcijske instrumente, pa jih ne izvajajo dosledno.

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Javno naročilo: nakup blaga ali storitev s strani javnega organa, kot sta državna ali lokalna uprava. Vsako leto se za naročila porabi 20 % BDP EU.

GLAVNI DOKUMENT

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu in Evropskemu socialno-ekonomskemu odboru – Boj proti korupciji v EU (COM (2011) 308 final z dne 6. junija 2011).

POVEZANI DOKUMENTI

Poročilo Komisije Svetu o načinih sodelovanja Evropske unije v Skupini držav proti korupciji (GRECO) pri Svetu Evrope (COM(2011) 307 final z dne 6. junija 2011).

Sklep Komisije z dne 28. septembra 2011 o ustanovitvi strokovne skupine za boj proti korupciji (Uradni list C 286, 30.9.2011, str. 4–11).

Poročilo Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu: Poročilo o boju proti korupciji v EU (COM(2014) 38 final z dne 3. februarja 2014).

Zadnja posodobitev 08.08.2019

Top