EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kova su korupcija ES

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Komunikatas KOM(2011) 308 dėl kovos su korupcija ES

KOKS ŠIO KOMUNIKATO TIKSLAS?

  • Juo pranešama, kad ES kovos su korupcija ataskaita bus skelbiama kas dvejus metus. Remiantis duomenimis iš įvairių šaltinių, ataskaitoje bus atskleidžiamos tendencijos ir taisytini trūkumai, siekiant geriau kovoti su korupcija.
  • Juo ES šalys raginamos kovoti su korupcija naudojantis turimomis priemonėmis, visų pirma – JT konvencija prieš korupciją ir Europos tarybos civilinės teisės konvencija dėl korupcijos. Be to, komunikatu ES šalys raginamos į savo nacionalinius įstatymus įtraukti ES teisės aktus dėl korupcijos.
  • Juo stiprinamas ES (pavyzdžiui, Europos Tarybos) ir tarptautinių organizacijų bendradarbiavimas, ES dalyvaujant Valstybių prieš korupciją grupės (GRECO) veikloje.
  • Juo pabrėžiama, kad kova su korupcija turi būti svarbi visose ES politikos – tiek vidaus, tiek išorės – srityse. Vidaus politikos srityje priemonės apima veiksmingesnį teismų ir policijos bendradarbiavimą bei modernizuotas taisykles dėl nusikalstamu būdu įgyto turto konfiskavimo. Išorės politikos srityje Komisija toliau stebi kovos su korupcija politiką narystės ES siekiančiose šalyse, taip pat pažymi, kad kovos su korupcija priemonės yra paramos vystymuisi teikimo sąlyga.

Kovos su korupcija ataskaita

  • Pirmojoje ES kovos su korupcija ataskaitoje, paskelbtoje 2014 m. vasario mėn., teigiama, jog 28-iose ES šalyse korupcijos pobūdis ir lygis yra skirtingi. Vienas ataskaitos skyrius skirtas viešiesiems pirkimams*, kurių ryšys su korupcija reikalauja ypatingo dėmesio.
  • Kiekvienai šaliai skirtame skyriuje akcentuojamos korupcijos tendencijos ir problemos, pripažįstama geroji patirtis, o pabaigoje pateikiamos konkrečios rekomendacijos.
  • Ataskaitoje taip pat pateikiami dviejų apklausų, kuriomis įvertinama ES gyventojų ir įmonių patirtis bei supratimas apie korupciją, rezultatai. Iš viso 76 % ES gyventojų mano, jog korupcija jų šalyje yra plačiai paplitusi problema.

KONTEKSTAS

Korupcija yra visos ES problema, dėl kurios kyla daugelis finansinių ir socialinių problemų. Nepaisant turimų kovos su korupcija priemonių, ES šalys jas įgyvendina nenuosekliai.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Viešieji pirkimai: prekių ir paslaugų pirkimas, kurį organizuoja viešojo sektoriaus institucija, kaip antai nacionalinė arba vietos valdžia. Kasmet viešiesiems pirkimams išleidžiama 20 % ES bendrojo vidaus produkto.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Kova su korupcija ES“ (KOM(2011) 308 galutinis, 2011 m. birželio 6 d.)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

Komisijos ataskaita Tarybai dėl Europos Sąjungos dalyvavimo Europos Tarybos valstybių prieš korupciją grupės (GRECO) veikloje sąlygų (KOM(2011) 307 galutinis, 2011 m. birželio 6 d.)

2011 m. rugsėjo 28 d. Komisijos sprendimas, kuriuo įsteigiama ekspertų grupė korupcijos klausimams nagrinėti (OL L 286, 2011 9 30, p. 4–11)

Komisijos ataskaita Tarybai ir Europos Parlamentui „ES kovos su korupcija ataskaita“ (COM(2014) 38 final, 2014 m. vasario 3 d.)

paskutinis atnaujinimas 08.08.2019

Top