EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

СТО: споразумение за свързаните с търговията аспекти на интелектуалната собственост

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение 94/800/ЕО на Съвета относно сключването от името на ЕС на споразуменията, постигнати на Уругвайския кръг на многостранните преговори (1986—1994 г.)

Уругвайски кръг на многостранните търговски преговори (1986—1994 г.) — Споразумение за създаване на Световната търговска организация (СТО) — по-специално Споразумение за свързаните с търговията аспекти на правата върху интелектуалната собственост

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕШЕНИЕТО И НА СПОРАЗУМЕНИЕТО?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Основните принципи са тези на национално третиране и третиране на най-облагодетелствана нация. Това означава, че членовете на СТО трябва да третират гражданите на други държави членки не по-малко благоприятно от своите собствени граждани. Освен това всяко преимущество, предоставено на граждани на друга държава членка, трябва също така незабавно и безусловно да се предостави на гражданите на всички други държави членки, дори и ако това третиране е по-благоприятно от това, което съответната държава предоставя на своите собствени граждани.

ОБЩИ ПРАВИЛА

Стандарти за достъп, обхват и използване на правата върху интелектуалната собственост

  • Целта на споразумението е да се гарантира, че във всички държави членки се прилагат подходящи правила относно закрилата на правата върху интелектуалната собственост въз основа на основните задължения, установени от Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) в различните конвенции относно правата върху интелектуалната собственост (Парижка конвенция за закрила на индустриалната собственост, Бернска конвенция за закрила на литературните и художествените произведения, Римска конвенция за закрила на артистите изпълнителите, продуцентите на звукозаписи и излъчващите организации и Вашингтонски договор относно правата върху интелектуалната собственост по отношение на интегралните схеми). Въвеждат се множество нови правила или по-строги правила в областите, които не са обхванати от действащите конвенции, или в случаите, когато действащите конвенции не са достатъчни.
  • По отношение на авторското право членовете на СТО трябва да спазват основните правила на Бернската конвенция за закрила на литературните и художествените произведения. Отсега нататък компютърните програми ще бъдат защитени като литературни произведения.
  • По отношение на правата на отдаване под наем авторите на компютърни програми и продуцентите на звукозаписи могат да разрешават или да забраняват отдаването под наем с търговска цел на техни произведения на обществеността. Подобно изключително право се прилага за кинематографските творби.
  • В споразумението се определят видовете знаци, които могат да се ползват със закрила като търговски марки, както и минималните права, предоставени на техния собственик. То съдържа също така изисквания относно:
    • използването на търговските марки;
    • срока на закрилата;
    • лицензирането и прехвърлянето на права върху търговски марки.
  • По отношение на географските указания членовете на СТО трябва да предотвратяват използването на подвеждащи указания за произхода на даден продукт и всяко използване, което би представлявало нелоялна конкуренция. Споразумението осигури също така допълнителна закрила за географските указания за вина и спиртни напитки, дори в случаите, когато не съществува риск от заблуда за потребителите.
  • Промишлените дизайни са защитени съгласно споразумението за 10 години. Техните собственици имат правото да предотвратят трети страни да произвеждат, продават или внасят изделия, чийто дизайн е копие на защитения дизайн.
  • По отношение на патентите членовете на СТО имат общото задължение да спазват Парижката конвенция от 1967 г. Освен това в Споразумението по ТРИПС се посочва, че трябва да бъде възможно всички изобретения да се защитят с патент за 20 години.
    • Определени изобретения могат да бъдат изключени от патентоване, ако тяхното използване е забранено от съображения, свързани с обществения ред или добрите нрави.
    • Други такива разрешени изключения са:
      • диагностични, терапевтични и хирургически методи за лечение на хора и животни;
      • растения и животни (различни от микроорганизми); и
      • биологични по своята същност процеси за производството на растения или животни (различни от небиологични и микробиологични процеси). Членовете обаче трябва да предвидят защита на сортовете растения или чрез патенти, или чрез специфична уникална система.
  • Членовете на СТО трябва да предвидят закрила на топографичните дизайни на интегралните схеми в съответствие с Вашингтонския договор относно правата върху интелектуалната собственост по отношение на интегралните схеми. В Споразумението по ТРИПС са определени и редица други правила, свързани по-конкретно със срока на закрилата.
  • Търговските тайни и техническите познания, които имат търговска стойност, трябва да се защитят срещу нарушаване на доверието и всяко други действие, което е в разрез с почтените търговски практики. Освен това по отношение на антиконкурентните практики в договорните лицензи членовете могат да налагат мерки за предотвратяване и/или за контролиране на такива практики.

ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО

Прилагане на правата върху интелектуалната собственост

  • Законодателствата на държавите — членки на СТО трябва да включват процедури за гарантиране, че правата върху интелектуалната собственост се зачитат както от чуждестранни носители на права, така и от техните собствени граждани. Тези процедури трябва да позволяват предприемането на ефективни действия срещу всяко нарушение на тези права. Те трябва да бъдат справедливи и безпристрастни, те не трябва да бъдат ненужно сложни или скъпоструващи и те не трябва да са свързани с неразумни срокове. Окончателните административни решения могат да се преразглеждат от съдебен орган.
  • Споразумението съдържа подробности относно доказателствата, възбраните, обезщетенията за вреди, временните мерки и други средства за защита.

Преходен период

По отношение на прилагането на споразумението развитите държави разполагаха с 1 година да приведат своето законодателство и практики в съответствие със споразумението. Този период беше удължен на 5 години за развиващите се държави и за държавите, които бяха в преход от планова икономика към пазарна икономика, и на 11 години за най-слабо развитите държави.

Институционална рамка

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ РЕШЕНИЕТО И СПОРАЗУМЕНИЕТО?

  • Решението се прилага от 22 декември 1994 г.
  • Споразумението се прилага от 1 януари 1995 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.: „ЕС и СТО“ (Европейска комисия).

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 94/800/ЕО на Съвета от 22 декември 1994 година относно сключването от името на Европейската общност, що се отнася до въпроси от нейната компетентност, на споразуменията, постигнати на Уругвайския кръг на многостранните преговори (1986—1994 г.) (ОВ L 336, 23.12.1994 г., стр. 1—2)

Уругвайски кръг на многостранните търговски преговори (1986—1994 г.) — Споразумение за създаване на Световната търговска организация

последно актуализация 18.04.2017

Top