EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Преференциални тарифи на ЕС за внос за развиващите се държави

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 978/2012 за прилагане на схема от общи тарифни преференции

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • През 2012 г. Европейският съюз (ЕС) прие нови правила с цел да пренасочи тази схема, която действа от 1971 г. Тези правила правят системата по-прозрачна и предвидима за държавите бенефициери, особено с оглед на променените модели на глобална търговия през изминалото десетилетие. Сега схемата е насочени към държавите в най-голяма нужда.
  • Регламентът не включва държави, които вече се ползват от преференции по споразумения за свободна търговия с ЕС или по договорености за „автономия“ с ЕС (обикновено временни в очакване на сключването на по-всеобхватни, дългосрочни споразумения с ЕС).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Схемата от общи тарифни преференции (ОТП) на Европейския съюз позволява на развиващите се държави да плащат по-ниски тарифи за своя износ в ЕС. Това помага да се даде тласък на техните икономики.

Три направления на схемата

  • Стандартен режим на ОСП. Тарифите за стоки, внесени от развиваща се държава, се намаляват или отменят. Изключение: това не се прилага, ако дадена държава е била класифицирана от Световната банка като държава с висок доход или държава с по-висок среден доход 3 последователни години, непосредствено преди ЕС да актуализира списъка с държавите бенефициери.
  • ОСП+ (поощрителна схема). Още по-ниски тарифи за държавите, които ратифицират и изпълняват 27 определени международни конвенции, обхващащи правата на човека и трудовите права, околната среда и доброто управление.
  • Инициатива „Всичко освен оръжие“ за най-слабо развитите държави. Внос без тарифи и без квоти за всички стоки от определените от ООН най-слабо развити държави, с изключение на оръжия.

Суспендиране на държави

ЕС може временно да суспендира по-ниските тарифи поради:

  • нарушаване на основни принципи на конвенциите за човешките права и трудовите права;
  • нелоялни търговски практики;
  • сериозни пропуски при митническите проверки (напр. внос или транзитиране на незаконни наркотици);
  • ако националното законодателство на държава бенефициер от ОТП+ вече не инкорпорира съответните конвенции (или това законодателство не се прилага ефективно).

Прекратяване след развитието на държавите

  • Някои държави може да са бедни, но да успеят да развият високо конкурентни износни индустрии. След като това се случи, те повече не се нуждаят от преференции, за да проникват успешно на пазарите на ЕС.
  • Така че схемата за ОТП оттегля преференциите от държавите с подобни конкурентни продуктови сектори на базата на механизъм за „отделяне“.

По-стабилни и предсказуеми

  • Новият ОСП предлага на вносителите и износителите по-голяма стабилност и предсказуемост, тъй като сега продължава 10 години (за разлика от миналото — 3 години).
  • Износителите знаят, че когато се правят промени в списъка с бенефициери, има преходни периоди от поне 1 година. Сега държавите знаят, че те могат да бъдат извадени от списъците с бенефициери, само ако ООН ги определи за държава с висок доход или държава с по-висок среден доход за 3 последователни години.

Временни ограничения за внос

ЕС може да приложи защитни мерки (временни ограничения), ако вносът от страни бенефициери причинява или заплашва да причини сериозни затруднения на производител от ЕС. Освен това той може да приложи мерки за надзор за селскостопански продукти. Нито една от тези мерки не е била предприета в историята на схемата.

Списък на държавите бенефициери

Регламент (ЕС) № 978/2012 се изменя чрез актове за изпълнение и делегирани актове, за да се актуализира списъкът на държавите, които се ползват от тарифни преференции по ОСП+. Вж. последната консолидирана версия.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 20 ноември 2012 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 978/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 година за прилагане на схема от общи тарифни преференции и за отмяна на Регламент (EC) № 732/2008 на Съвета (ОВ L 303, 31.10.2012 г., стр. 1—82).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 978/2012 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Делегиран регламент (ЕС) № 155/2013 на Комисията от 18 декември 2012 година за установяване на правила, свързани с процедурата по предоставяне на преференции по специалния насърчителен режим за устойчиво развитие и добро управление в съответствие с Регламент (ЕС) № 978/2012 на Европейския парламент и на Съвета за прилагане на схема от общи тарифни преференции (ОВ L 48, 21.2.2013 г., стр. 5—7).

Делегиран регламент (ЕС) № 1083/2013 на Комисията от 28 август 2013 година за установяване на правила във връзка с процедурата по временно оттегляне на тарифни преференции и приемане на общи защитни мерки в съответствие с Регламент (ЕС) № 978/2012 на Европейския парламент и на Съвета за прилагане на схема от общи тарифни преференции (ОВ L 293, 5.11.2013 г., стр. 16—21).

Регламент (ЕС) № 607/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 12 юни 2013 година за отмяна на Регламент (ЕО) № 552/97 на Съвета за временно отнемане на правото на Мианмар/Бирма на ползване на общите митнически преференции (ОВ L 181, 29.6.2013 г., стр. 13—14).

последно актуализация 03.02.2022

Top