EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Strategia regionalna dla CAN 2007–2013

Stabilność, spójność gospodarcza i społeczna, walka z handlem narkotykami i zrównoważony rozwój stanowią cele integracji regionalnej określone w regionalnym dokumencie strategicznym (RDS) Wspólnoty Andyjskiej (CAN). RDS na lata 2007–2013 oraz regionalny program indykatywny na lata 2007–2010 zawierają szczegółowe informacje na temat ich realizacji.

AKT

Wspólnota Europejska – regionalny dokument strategiczny dla Wspólnoty Andyjskiej na lata 2007–2013 (DE) (EN) (FR).

STRESZCZENIE

Regionalny dokument strategiczny (RDS) określa cele i priorytety współpracy między Unią Europejską (UE) a Wspólnotą Andyjską (CAN) (EN) na lata 2007–2013. Dokument ten jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed krajami CAN. W szczególności wyzwania te obejmują wzmocnienie demokracji, stabilność polityczną, poszanowanie praw człowieka i praworządność, spójność społeczną, rozwój gospodarczy, walkę z narkotykami i ochronę środowiska. Pod tym względem RDS uzupełnia krajowe dokumenty strategiczne (KDS) każdego z krajów regionu.

W tym kontekście współpraca regionalna zapewnia wartość dodaną opartą na współpracy między krajami. Jednak chęć krajów partnerskich, tzn. Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru i Peru do podjęcia i realizowania tej współpracy ma kluczowe znaczenie dla wdrożenia RDS.

Strategia reagowania UE

Aby promować integrację regionalną, w RDS określono priorytetowe obszary działań w oparciu o ich porównywalne korzyści. Priorytety te zostały zawarte w regionalnym programie indykatywnym na lata 2007–2010.

Regionalna integracja gospodarcza ma kluczowe znaczenie dla tworzenia andyjskiego wspólnego rynku. Zapewnia ponadto perspektywy na ułatwienie negocjacji między UE a CAN dotyczących umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu. Działania w tym obszarze obejmują:

  • harmonizację lub wzajemne uznawanie przepisów,
  • handel towarami i usługami oraz zacieśnienie stosunków handlowych między tymi dwoma regionami,
  • promowanie ułatwień celnych i handlowych oraz akceptowanie norm międzynarodowych w tym obszarze,
  • zwiększenie atrakcyjności CAN dla zagranicznych inwestorów.

Spójność społeczna i gospodarcza sprzyja walce z ubóstwem, nierównością, bezrobociem i wykluczeniem. Konkretne cele w tym obszarze obejmują:

  • stymulowanie dalszego rozwoju kompleksowej polityki społecznej CAN poprzez przyjęcie zintegrowanego podejścia do spójności społecznej i gospodarczej,
  • zachęcanie do podejmowania projektów terenowych oraz kontaktów transgranicznych i ponadnarodowych,
  • tworzenie synergii między spójnością społeczną a ochroną środowiska poprzez włączanie do projektów zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi.

Walka z narkotykami i przestępczością stanowi obszar priorytetowy dla regionu, który jest głównym producentem kokainy na świecie. Wprowadzenie skutecznych środków może ograniczyć destabilizujące skutki dla instytucji demokratycznych i struktur społecznych. Cele w tym obszarze obejmują:

  • globalne podejście do polityk antynarkotykowych krajów CAN, obejmujących zakres od zwalczania do działań prewencyjnych, z odpowiednim uwzględnieniem kwestii reintegracji,
  • promowanie polityk uzupełniających się na poziomie regionalnym i krajowym.

W tym kontekście wzmocnienie możliwości instytucjonalnych krajów CAN oraz włączenie regionu do gospodarki światowej stanowią kluczowe elementy strategii.

Ponadto, aby wzmocnić wpływ przeprowadzanych działań, projekty realizowane w ramach tych priorytetów łączą zagadnienia przekrojowe, takie jak energetyka, transport, zatrudnienie, równość płci, prawa ludności tubylczej, prawa konsumentów, dobre rządy i zrównoważone środowisko. W realizację projektów zaangażowane jest również społeczeństwo obywatelskie.

Warunki realizacji

Orientacyjny budżet dla RDS na lata 2007–2013 w ramach instrumentu współpracy na rzecz rozwoju (DCI) wynosi 50 mln. Dwie trzecie tego budżetu obejmują okres 2007–2010 (regionalny program indykatywny I), a jedna trzecia okres 2011–2013 (regionalny program indykatywny II). Środki zostaną następnie przydzielone na różne obszary priorytetowe. Priorytety te zostaną poddane przeglądowi w 2010 r.

Regionalny program indykatywny przewiduje oczekiwane rezultaty dla różnych obszarów priorytetowych, m.in.:

  • wzrost handlu i inwestycji w ramach zintegrowanego rynku,
  • komplementarność regionalnych i krajowych polityk spójności społecznej i gospodarczej,
  • ścisła koordynacja w walce z narkotykami.

Kontekst

Współpraca między UE a CAN, oparta na pakcie andyjskim z 1969 r. wpisuje się w ramy współpracy na rzecz rozwoju (art. 177 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską). Obejmuje realizację celów określonych w konsensusie na rzecz rozwoju oraz wzmocnionym partnerstwie z Ameryką Łacińską. Pod tym względem RDS na lata 2007–2013 przejął cele wcześniejszego RDS (2002–2006) i bazuje na doświadczeniach zdobytych w trakcie jego realizacji.

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2008

Top