EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Umowa o wolnym handlu między UE a Republiką Korei

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony

Decyzja 2011/265/UE — podpisanie i tymczasowe stosowanie Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i krajami UE, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony

Decyzja Rady (UE) 2015/2169 w sprawie zawarcia Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony

JAKIE SĄ CELE UMOWY I DECYZJI?

  • Umowa ustanawia strefę wolnego handlu między Unią Europejską (UE) i państwami członkowskimi z jednej strony, a Koreą Południową z drugiej strony. W ramach umowy o wolnym handlu partnerzy dążą do stopniowego zniesienia lub zmniejszenia ceł i kontyngentów importowych na przywóz i wywóz towarów przemysłowych oraz produktów rolnych i rybołówstwa.
  • Umowa o wolnym handlu wprowadza również stopniową liberalizację handlu usługami między partnerami, a także ułatwienia handlowe w innych obszarach.
  • Decyzje dotyczą podpisania w imieniu UE umowy o wolnym handlu z Republiką Korei (decyzja 2011/265/UE) oraz jej zawarcia (decyzja (UE) 2015/2169).

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Cele

Celem umowy o wolnym handlu jest przede wszystkim:

  • zniesienie podatków nakładanych na unijnych eksporterów produktów przemysłowych i rolnych,
  • ułatwienie dostępu do rynku usługodawcom z UE,
  • zniesienie barier pozataryfowych (tzn. barier innych niż kwoty czy normy techniczne), w szczególności w sektorze elektronicznym, farmaceutycznym i sektorze sprzętu medycznego,
  • ułatwienie dostępu do rynku producentom samochodów z UE,
  • dalsza liberalizacja rynku zamówień publicznych (zapewnienie dostawcom z UE i Republiki Korei konkurencję na równych warunkach na obu rynkach zbytu),
  • chronić prawa własności intelektualnej;
  • promowanie konkurencji,
  • poprawa przejrzystości,
  • uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju w stosunkach handlowych;
  • zapewnienie skutecznego i szybkiego systemu rozstrzygania sporów.

Zniesienie środków taryfowych i pozataryfowych

  • UE i Republika Korei zgodziły się stopniowo znosić dla siebie nawzajem cło w ramach wymiany handlowej towarów (w okresie 5 lat od wejścia w życie Umowy o wolnym handlu). Liberalizacja ta ma zastosowanie do 98% konkretnych towarów (wyszczególnionych w załączniku 2-A).
  • Wydłużone zostają okresy przejściowe (7 lat lub więcej) dla wyeliminowania ceł nakładanych na wrażliwe produkty rolne i rybołówstwa.
  • W określonych okolicznościach jedna strona może zastosować dwustronne środki ochronne, jeśli wzrost importu powoduje poważne szkody istotnego sektora ich gospodarki lub grozi ich spowodowaniem (np. strata udziału w rynku lub spadek cen).
  • Odnośnie barier technicznych w handlu UE i Republika Korei zgadzają się współpracować w kwestiach norm i przepisów, prowadząc debatę dotyczącą tych kwestii, jeśli to konieczne.
  • Środki sanitarne i fitosanitarne mogą być wprowadzane w celu ochrony życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz roślin. Przy czym partnerzy zgadzają się ograniczyć do minimum wpływ tych środków na rozwój wymiany handlowej.

Handel usługami, zakładanie przedsiębiorstw i handel elektroniczny

  • Strony zgadzają się przeprowadzić liberalizację części swoich usług zgodnie z Układem ogólnym w sprawie handlu usługami (GATS) Światowej Organizacji Handlu (WTO). W tym celu sporządzają wykaz zobowiązań i ograniczeń (załącznik 7-A) dotyczący sektorów usług zliberalizowanych.
  • W umowie przedstawione zostały zasady odnośnie prawa do zakładania przedsiębiorstw w ramach dostępu do rynku oraz prawa pobytu pracowników.
  • Partnerzy uznają, że handel elektroniczny przyczynia się do wzrostu gospodarczego i że należy unikać barier w jego wykorzystaniu i rozwoju. Jednak jego rozwój musi być w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami ochrony danych.
  • Strony zgadzają się otworzyć dla siebie wzajemnie swoje sektory usług finansowych.

Zamówienia publiczne

Własność intelektualna

Niniejszy rozdział zawiera zobowiązania stron dotyczące praw własności intelektualnej, w szczególności określonych znaków towarowych, prawa autorskiego, wzorów użytkowych i oznaczeń geograficznych. Stanowią one uzupełnienie i aktualizację Porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej (TRIPS) Światowej Organizacji Handlu. Zawiera również sekcję poświęconą egzekwowaniu praw własności intelektualnej zgodnie z wewnętrznymi zasadami UE zawartymi w dyrektywie o egzekwowaniu.

Rozstrzyganie sporów

W przypadku nieprzestrzegania postanowień umowy istnieje możliwość skorzystania z mechanizmu rozstrzygania sporów podobnego do mechanizmu stosowanego przez Światową Organizację Handlu. Rozstrzyganie sporów w ramach Umowy o wolnym handlu obejmuje konsultacje i arbitraż, a także mechanizm mediacyjny.

Zrównoważony rozwój

  • UE i Republika Korei zobowiązują się wprowadzić w życie konwencje i normy Międzynarodowej Organizacji Pracy ratyfikowanej przez obie strony oraz wielostronnych umów środowiskowych, które podpisały.
  • Partnerzy zgadzają się stworzyć struktury instytucjonalne w celu wprowadzenia w życie i monitorowania wspólnych zobowiązań i mechanizmów współpracy handlowej i w ramach zrównoważonego rozwoju.

Proces oceny

W 2016 roku Komisja Europejska zleciła ocenę realizacji umowy o wolnym handlu między UE a Republiką Korei. Doświadczenie z realizacji tej umowy może w przyszłości służyć jako podstawa wprowadzania ulepszeń do projektów podobnych umów negocjowanych z innymi krajami.

DATA WEJŚCIA W ŻYCIE

Umowa o wolnym handlu obowiązywała tymczasowo od lipca 2011 roku, a oficjalnie weszła w życie dnia 13 grudnia 2015 roku.

KONTEKST

GŁÓWNE DOKUMENTY

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony (Dz.U. L 127 z 14.5.2011, s. 6–1343).

Kolejne zmiany do umowy zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

Decyzja Rady 2011/265/UE z dnia 16 września 2010 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, i tymczasowego stosowania Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony (Dz.U. L 127 z 14.5.2011, s. 1–3).

Decyzja Rady (UE) 2015/2169 z dnia 1 października 2015 r. w sprawie zawarcia Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony (Dz.U. L 307 z 25.11.2015, s. 2–4).

Zob. tekst skonsolidowany.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Zawiadomienie dotyczące wejścia w życie Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony (Dz.U. L 235 z 2.7.2021, s. 11–11).

Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady — Sprawozdanie roczne w sprawie wykonywania Umowy o wolnym handlu między UE a Republiką Korei (COM(2016) 268 final, z 30.6.2016).

Dokument roboczy służb Komisji — Wdrożenie rozporządzenia (UE) nr 511/2011 — Dokument towarzyszący — Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady — Sprawozdanie roczne w sprawie wykonywania umowy o wolnym handlu między UE a Republiką Korei (SWD(2016) 162 final, z 30.6.2016).

Zawiadomienie dotyczące wejścia w życie Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony (Dz.U. L 307 z 25.11.2015, s. 1).

Powiadomienie dotyczące tymczasowego stosowania Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Korei, z drugiej strony (Dz.U. L 168 z 28.6.2011, s. 1).

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023

Top