EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Безопасни детергенти за европейските потребители

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 648/2004 относно детергентите

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Детергентите* Може да съдържат съставки, наречени повърхностноактивни вещества*, които им позволяват да почистват по-ефективно, но могат да увредят качеството на водите при попадането им в естествена среда. Следователно тяхното използване трябва внимателно да се контролира.
  • Регламентът определя общи правила за продажбата и използването в целия Европейски съюз (ЕС) на детергенти и повърхностноактивни вещества, като същевременно се осигурява висока степен на защита за околната среда и на опазване на човешкото здраве.
  • Регламентът позволява само повърхностноактивни вещества, отговарящи на критерия за крайно биоразграждане* да бъдат пуснати на пазара самостоятелно (например като смеси от съставки, използвани за производството на детергенти) или като съставки в детергенти.
  • В момента тече преразглеждане на регламента като част от инициативата REFIT.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Законодателството хармонизира методите за изпитване, за да се определи биоразградимостта на всички повърхностноактивни вещества, използвани в детергенти. Те обхващат крайно и първично биоразграждане*.
  • Изпитванията трябва да се извършват в лаборатории, които отговарят на международно признати стандарти.
  • Производителите носят отговорност да гарантират, че техните продукти отговарят на изискванията на законодателството.
  • Производителите трябва своевременно и при поискване да предоставят досиетата с резултатите от изпитванията на съответните органи и фиша на съставките на медицинския персонал.
  • Информацията върху опаковката на детергентите трябва да е четлива, видима и незаличима. Това включва информация за връзка с производителя и фиша на съставките.
  • Етикетите на детергентите, продавани за обществено ползване, трябва да посочват подробна информация за препоръчителните дози за различните перилни препарати за стандартна перална машина.
  • Националните органи могат да забранят конкретен детергент, ако считат, че той представлява риск за здравето на хората или животните, или за околната среда. Те трябва да информират европейската комисия и други държави — членки на ЕС за решението.

законодателството беше изменено, за да се хармонизират правилата относно ограничаването на съдържанието на фосфати и други фосфорни съставки в детергентите за домашно пране и съдомиялни машини.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 8 октомври 2005 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • Предишното законодателство обхващаше само първичното биоразграждане на повърхностноактивните вещества в детергентите. Този регламент го заменя, като поставя основния акцент върху крайното биоразграждане.
  • Изменението от 2012 г. въвежда нови ограничения за намаляване на вредите, които фосфатите от детергенти могат да нанесат върху екосистемите и качеството на водите, което е известно като „еутрофикация“.
  • За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Детергент. Всяко вещество или препарат, течен, прахообразен или в друга форма, което съдържа сапуни и/или други повърхностноактивни вещества за миене (изпиране) или почистване.
Повърхностноактивно вещество. Едно от многото различни вещества, които съставят даден детергент. Повърхностноактивните вещества се добавят с цел премахване на замърсяване по кожата, дрехите и предмети от домакинството, по-специално в кухни и бани. Те намаляват повърхностното напрежение между две течности или между течност и твърдо вещество. Те могат също така да действат като овлажняващи агенти, емулгатори и разпенващи агенти. Терминът произлиза от „повърхностно активен агент“.
Крайнo биоразграждане. Когато дадено повърхностноактивно вещество се разпадне на въглероден диоксид, вода и минерални соли и се абсорбира в околната среда.
Първична биоразграждане. Когато дадено повърхностноактивно вещество изгуби своите повърхностно активни свойства. За това свойство е важно да изчезне, за да се намалят възможно най-много негативните ефекти върху пречиствателните станции.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 648/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 година относно детергентите (OВ L 104, 8.4.2004 г., стр. 1—35).

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 648/2004 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 12.07.2022

Top