EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Stratégia EÚ pre región Baltského mora

Cieľom oznámenia je navrhnúť celkovú stratégiu EÚ pre región Baltského mora (EUSBSR). Táto stratégia sa zameriava na posilnenie spolupráce v tomto regióne, a odpovedá tak na spoločné výzvy, ktorým čelí, pričom presadzuje hospodársky rozvoj s uplatnením ekologickej zodpovednosti.

AKT

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov týkajúce sa stratégie Európskej únie pre región Baltického mora [KOM(2009) 248 v konečnom znení z 10. júna 2009].

SÚHRN

AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

Cieľom oznámenia je navrhnúť celkovú stratégiu EÚ pre región Baltského mora (EUSBSR). Táto stratégia sa zameriava na posilnenie spolupráce v tomto regióne, a odpovedá tak na spoločné výzvy, ktorým čelí, pričom presadzuje hospodársky rozvoj s uplatnením ekologickej zodpovednosti.

KĽÚČOVÉ PRVKY

Stratégia sa vzťahuje na krajiny Európskej únie (EÚ), ktoré ležia na hraniciach Baltského mora (Dánsko, Estónsko, Fínsko, Lotyšsko, Litva, Nemecko, Poľsko a Švédsko).

Sústreďuje sa na tri hlavné ciele:

1.

Zachrániť more - tento cieľ súvisí so zraniteľnosťou Baltského mora napr. voči eutrofizácii (keď sa vo vode premnožia živiny, čo vedie k prudkému rastu rias), znečisteniu a nadmernému rybolovu, z čoho vyplýva mimoriadne vysoký dopyt po spolupráci v rámci regiónu. Tento cieľ je aj o dosahovaní dobrého environmentálneho stavu a biologickej rozmanitosti v mori a o pretvorení regiónu Baltského mora na vzorový región s ekologickou a bezpečnou lodnou dopravou.

2.

Prepojiť región prostredníctvom väčších vzájomných spojení medzi energetickými a dopravnými sústavami krajín v regióne, a to aj v najvzdialenejších oblastiach (severné Fínsko a Švédsko).Takisto môže ísť o konkrétne partnerstvá na boj proti cezhraničnej trestnej činnosti, ako je obchodovanie s ľuďmi atď.

3.

Zlepšiť prosperitu prostredníctvom odstránenia prekážok na domácom trhu Baltského regiónu, rozvoja spoločných hospodárskych, kultúrnych a turistických základov a povzbudzovania inovácie v rámci programu výskumu a vývoja v oblasti Baltského mora (BONUS).

Makroregionálny prístup

Tieto tri ciele sú rozdelené do rôznych opatrení vykonávaných v oblastiach politiky, ktoré majú podobu makroregionálnych opatrení. Tieto opatrenia pomáhajú reagovať na spoločné výzvy v danej oblasti (umožňujú vytvárať udržateľné životné prostredie, posilňujú prosperitu regiónu, zvyšujú dostupnosť a príťažlivosť a zabezpečujú jeho bezpečnosť a ochranu).

Realizované opatrenia majú preto vplyv na celú oblasť, a teda aj za hranicami pokrytých krajín.

Môžu mať podobu:

hlavných opatrení, ktoré slúžia napr. na presadzovanie ekologických metód lodnej dopravy či na podporu rastu MSP;

spoločných iniciatív, do ktorých sa zapája viacero krajín v danej oblasti, a ktoré podnecujú vytváranie sietí a vzájomné prepojenia.

Metódy zásahov

Hlavnými zdrojmi financovania stratégie sú európske štrukturálne fondy a investičný fond (EŠIF) na roky 2014 - 2020. Opatrenia a projekty v rámci stratégie a jej akčného plánu však môžu byť financované z mnohých iných finančných zdrojov (Horizont 2020, program BONUS, program LIFE, programy v oblasti vzdelávania a kultúry, program Interreg v regióne Baltského mora atď.), ako aj z vnútroštátnych, regionálnych, súkromných zdrojov.

Opatrenia a projekty v odvetví energetiky a informačných a komunikačných technológií (IKT) môžu byť tiež oprávnené na financovanie z Nástroja na prepájanie Európy (NPE). Niektoré veľké projekty môžu tiež získať podporu od medzinárodných finančných inštitúcií, ako sú Európska investičná banka a Severská investičná banka.

Správa

Vzhľadom na makroregionálny rozmer stratégie si jej vykonávanie vyžaduje účasť všetkých zainteresovaných strán: činiteľov občianskej spoločnosti i regionálnych, vnútroštátnych orgánov a orgánov EÚ.

KONTEXT

Komisia navrhla pôvodnú stratégiu v roku 2009 a v roku 2012 ju upravila tak, aby riešila spoločné makroregionálne výzvy, ktorým čelila Baltská oblasť. Preskúmaný akčný plán stratégie bol predstavený v júni 2015.

Ďalšie informácie nájdete na webovej lokalite o stratégii EÚ pre región Baltského mora, na ktorej sa takisto nachádzajú informácie o akčnom pláne na rok 2015.

SÚVISIACE AKTY

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 862/2010/EÚ z 22. septembra 2010 o účasti Únie v spoločnom programe výskumu a vývoja v oblasti Baltského mora (BONUS) vykonávanom niekoľkými členskými štátmi (Ú. v. EÚ L 256, 30.9.2010, s. 1 -14)

Správa Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o vykonávaní stratégie Európskej únie pre región Baltského mora (EUSBSR) [KOM(2011) 381 v konečnom znení z 22. júna 2011].

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov týkajúce sa stratégie Európskej únie pre región Baltského mora [COM(2012) 128 final z 23. marca 2012].

Správa Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o pridanej hodnote makroregionálnych stratégií [COM(2013) 468 final z 27. júna 2013].

Posledná aktualizácia: 07.06.2015

Top