EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pristaniške zmogljivosti za ladijske odpadke in ostanke tovora

POVZETEK:

Direktiva 2000/59/ES o pristaniških zmogljivostih za sprejem ladijskih odpadkov in ostankov tovora

POVZETEK

KAJ JE NAMEN DIREKTIVE?

Direktiva izboljšuje razpoložljivost in uporabo pristaniških zmogljivosti za sprejem ladijskih odpadkov in ostankov tovora.

Določa tudi režim izvrševanja, vključno s sistemom za inšpekcijske preglede in izmenjavo informacij.

KLJUČNE TOČKE

Direktiva zajema:

  • vse ladje, ne glede na njihovo zastavo, ki priplujejo v pristanišče države EU, razen vojnih ladij in ladij, ki so v lasti ali upravljanju države in se uporabljajo za negospodarske državne namene,
  • vsa pristanišča držav EU, ki jih običajno uporabljajo te ladje.

Države EU morajo zagotoviti, da pristaniške sprejemne zmogljivosti:

  • zadovoljujejo potrebe ladij, ki uporabljajo pristanišča, brez povzročanja čezmernih zamud,
  • so prilagojene velikosti pristanišča in kategorijam ladij, ki tam pristajajo, saj je v večjih pristaniščih običajno gostejši promet in večje ladje.

Sprejem odpadkov in ravnanje z njimi

Vsako pristanišče mora imeti pripravljen načrt za sprejem odpadkov in ravnanje z njimi. Te načrte mora potrditi in oceniti zadevna država EU. Načrti morajo biti ponovno potrjeni najmanj vsaka tri leta.

Sporočanje

Poveljnik ladje (razen ribiških plovil in plovil za rekreacijo, registriranih za prevoz največ 12 potnikov), ki je namenjena v pristanišče EU, mora sporočiti nekatere informacije, med katerimi so predvsem:

  • datum in zadnje pristanišče, v katerem so bili oddani ladijski odpadki,
  • vrsta in količina odpadkov in ostankov, ki jih je treba oddati in/ali ki so ostali na ladji, ter odstotek največje zmogljivosti za hrambo.

Oddaja

Ladijski odpadki morajo biti oddani pristaniškim sprejemnim organom pred izplutjem iz pristanišča EU, razen če poveljnik lahko dokaže, da ima plovilo dovolj namenskih zmogljivosti za hrambo, da lahko prispe v nameravano pristanišče, v katerem bo oddalo odpadke. V tem primeru pa lahko država EU še vedno zahteva od ladij, da oddajo svoje odpadke, preden izplujejo iz pristanišča, če utemeljeno sklepa, da:

  • nameravano pristanišče nima ustreznih zmogljivosti ali
  • če nameravano pristanišče ni znano,
  • zaradi česar obstaja tveganje, da bodo odpadki odvrženi v morje.

Inšpekcijski pregledi

Določena je zahteva po inšpekcijskih pregledih 25 % ladij, ki plujejo v pristaniščih EU. Države EU morajo še posebno pozornost nameniti ladjam:

  • ki ne izpolnjujejo zahteve po obveščanju,
  • za katere obstaja sum, da odpadkov niso oddale v skladu s to direktivo.

Pristojbina za odpadke

Pristanišča morajo vzpostaviti sisteme pokrivanja stroškov, da bi se spodbudila oddaja odpadkov na kopnem in odvračalo od odmetavanja v morje. Vse ladje, ki priplujejo v pristanišče EU, bodo nosile pomemben delež stroškov (tj. 30 %, kot je določila Evropska komisija), ne glede na dejansko uporabo zmogljivosti. Pristojbine se lahko razlikujejo glede na kategorijo, vrsto in velikost ladje. Možno jih je tudi znižati, če poveljnik ladje lahko dokaže, da ladja na podlagi njenega za okolje sprejemljivega upravljanja, njene zasnove, opreme in delovanja proizvaja manjšo količino ladijskih odpadkov.

Izvajanje

Končna ocena izvajanja direktive, ki jo je Komisija objavila leta 2015, ugotavlja, da je bila direktiva delno učinkovita, uspešna in skladna. Ocena opredeljuje tudi vrsto vprašanj, ki bi jih bilo mogoče obravnavati v okviru pregleda Direktive.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 28. decembra 2000. Države EU so jo morale vključiti v nacionalno zakonodajo do 28. decembra 2002.

OZADJE

Varovanje morskega okolja je mogoče povečati z zmanjšanjem spuščanja odpadkov in ostankov tovora z ladij v morje.

AKT

Direktiva 2000/59/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. novembra 2000 o pristaniških zmogljivostih za sprejem ladijskih odpadkov in ostankov tovora – izjava Komisije (UL L 332, 28.12.2000, str. 81–90)

Nadaljnje spremembe Direktive 2000/59/ES so vključene v izvirno besedilo. To prečiščeno besedilo ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 24.02.2016

Top