EUR-Lex Piekļuve Eiropas Savienības tiesību aktiem

Atpakaļ uz EUR-Lex sākumlapu

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Vide un klimata pārmaiņas

environment

Klimata pārmaiņas un vides degradācija ir eksistenciāls drauds Eiropai un pasaulei. Lai risinātu šīs problēmas, Eiropas zaļais kurss Eiropas Savienību (ES) pārveidos par modernu, resursu ziņā efektīvu un konkurētspējīgu ekonomiku, kurā:

  • līdz 2050. gadam tiks pielikts punkts siltumnīcefekta gāzu neto emisijām;
  • ekonomikas izaugsme ir atsaistīta no resursu izmantošanas;
  • novārtā nav atstāts neviens cilvēks un neviens reģions.

Tā mērķis ir arī aizsargāt, saglabāt un stiprināt ES dabas kapitālu un aizsargāt iedzīvotāju veselību un labbūtību no vidiskiem apdraudējumiem un ietekmes.

Mūsu veselība, mūsu ekonomika un mūsu labbūtība ir atkarīga no vides stāvokļa. Vidi ir skārušas vairākas nopietnas problēmas, jo īpaši klimata pārmaiņas, neilgtspējīgs patēriņš un ražošana, kā arī dažādu veidu piesārņojums.

ES vides aizsardzības stratēģijas, piemēram, jaunais aprites ekonomikas rīcības plāns, biodaudzveidības stratēģija 2030. gadam, stratēģija “No lauka līdz galdam”, nulles piesārņojuma rīcības plāns, kā arī tiesību akti, aizsargā dabiskās dzīvotnes, nodrošina gaisa un ūdens tīrību, kā arī pienācīgu atkritumu likvidēšanu, uzlabo zināšanas par toksiskām ķīmiskām vielām un palīdz uzņēmumiem pāriet uz ilgtspējīgu ekonomiku, kurā iedzīvotāji bauda labu dzīvi, rēķinoties ar planētas iespējām.

ES cīnās ar klimata pārmaiņām un vides degradāciju, īstenojot vērienīgas rīcībpolitikas ES teritorijā un ciešā sadarbībā ar starptautiskajiem partneriem. ES izstrādā un īsteno klimata politiku un stratēģijas, uzņemoties vadošo lomu starptautiska līmeņa sarunās par klimata jautājumiem. Tā ir apņēmusies nodrošināt sekmīgu Parīzes nolīguma īstenošanu un ieviest ES emisijas kvotu tirdzniecības sistēmu.

Ar Eiropas Klimata aktu tiesību aktos tiek iestrādāts Eiropas zaļajā kursā izvirzītais mērķis — līdz 2050. gadam panākt klimatneitrālu Eiropas ekonomiku un sabiedrību. Minētajā aktā ir noteikts arī starpposma mērķis — līdz 2030. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu neto emisijas vismaz par 55 %, salīdzinot ar 1990. gada līmeni. ES cenšas nodrošināt, lai klimata jautājumi tiktu iekļauti citās politikas jomās (piem., transporta un enerģētikas), kā arī popularizē mazoglekļa tehnoloģijas un pielāgošanās pasākumus.

Ilgtspējīga attīstība ir Līguma par Eiropas Savienību pamatprincips un prioritārs ES iekšpolitikas un ārpolitikas mērķis. Apvienoto Nāciju Organizācijas programma 2030. gadam un tajā izklāstītie ilgtspējīgas attīstības mērķi ir uzskatāmi par vispārēju apņemšanos līdz 2030. gadam un turpmāk izskaust nabadzību un izveidot ilgtspējīgu pasauli, centrā izvirzot cilvēku labbūtību un planētas veselību.