EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Program Marco Polo II

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (ES) č. 1692/2006, ktorým sa ustanovuje program Marco Polo II na poskytovanie finančnej pomoci EÚ na zlepšenie environmentálnych vlastností systému nákladnej dopravy

AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?

  • Program Marco Polo II bol navrhnutý tak, aby zabezpečil presun od cestnej nákladnej dopravy na iné druhy dopravy, ktoré sú priaznivejšie pre životné prostredie, a zvýšil účinnosť dopravy zamedzením nepotrebnej dopravy a prázdnych jázd.
  • Cieľom programu bolo posilniť intermodalitu* tým, že sa v systéme dopravy lepšie využijú existujúce zdroje začlenením krátkej námornej plavby a železničnej a riečnej dopravy do logistického reťazca.
  • Nariadením sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1382/2003, ktorým bol ustanovený prvý program Marco Polo.

HLAVNÉ BODY

  • Program Marco Polo II sa uplatňoval v rokoch 2007 až 2013 ako nástupnícky program programov Marco Polo I (2003 – 2006) a PACT (1997 – 2001).
  • Bol koncipovaný tak, aby poskytoval prevádzkovú podporu dopravným a logistickým subjektom s cieľom riešiť zlyhania trhu, ktoré spôsobovali nerovnováhu a neefektívne fungovanie v európskom sektore nákladnej dopravy, najmä v dôsledku dominantného postavenia cestnej dopravy.
  • Jeho hlavnými cieľmi boli zmiernenie zápch a zlepšenie environmentálnych vlastností systému nákladnej dopravy. Prispieval tak k dosiahnutiu efektívneho a udržateľného systému dopravy, ktorý prináša EÚ pridanú hodnotu bez negatívneho vplyvu na hospodársku, sociálnu alebo územnú súdržnosť.
  • Väčšina druhov projektov sa posudzovala a uhrádzala na základe vyčísliteľných výsledkov, napríklad skutočne dosiahnutého presunu na iné druhy dopravy a zamedzenia nákladnej dopravy v európskej dopravnej sieti.
  • Program Marco Polo II umožňoval širšie zemepisné pokrytie tým, že podporoval akcie prevádzkované nielen medzi krajinami EÚ, ale aj medzi aspoň jednou krajinou EÚ a blízkou krajinou mimo EÚ.
  • Celkový rozpočet 435 miliónov eur bol k dispozícii na financovanie piatich druhov akcií:
    • presun na iné druhy dopravy,
    • katalyzátorové akcie,
    • spoločné vzdelávanie,
    • námorné diaľnice a
    • zamedzenie dopravy.
  • Akcie sa vyberali prostredníctvom každoročných výziev na predkladanie návrhov.
  • Všetky akcie financované v rámci programu Marco Polo II boli dokončené a program sa skončil.
  • Program riadili dve výkonné agentúry: Výkonný orgán pre konkurencieschopnosť a inovácie do roku 2013 a Výkonná agentúra pre inovácie a siete od roku 2014 do uzavretia programu.
  • V roku 2013 uverejnila Komisia oznámenie o výsledkoch programov Marco Polo za roky 2003 až 2010.

Oprávnené akcie

Oprávnené boli tieto akcie.

  • Katalyzátorové akcie: akcie zamerané na prekonanie podstatných štrukturálnych prekážok na trhu nákladnej dopravy EÚ, ktoré bránia účinnému fungovaniu trhov, konkurencieschopnosti krátkej námornej plavby, železničnej alebo vnútrozemskej vodnej dopravy a/alebo účinnosti dopravných reťazcov využívajúcich tieto druhy dopravy. Ich cieľom je zlepšiť synergie v železničnom sektore, v sektore vnútrozemskej vodnej dopravy a sektore krátkej námornej plavby vrátane námorných diaľnic lepším využívaním existujúcej infraštruktúry.
  • Akcie zamerané na presun na iné druhy dopravy: akcie, ktorých cieľom je presunúť nákladnú dopravu z cesty na krátku námornú plavbu, železničnú dopravu, vnútrozemskú vodnú dopravu alebo na kombináciu jednotlivých druhov dopravy. Cieľom je čo najviac skrátiť cestné úseky.
  • Spoločné vzdelávacie akcie: akcie zamerané na zlepšenie spolupráce na účely štrukturálnej optimalizácie pracovných metód a postupov v reťazci nákladnej dopravy s prihliadnutím na požiadavky logistiky.
  • Námorné diaľnice: myšlienka, ktorá bola po prvý raz formulovaná v Bielej knihe o európskej dopravnej politike z roku 2011. Cieľom námorných diaľnic je priamo presunúť časť nákladnej dopravy z cesty na krátku námornú plavbu alebo na kombináciu krátkej námornej plavby s inými druhmi dopravy, pri ktorých budú cestné úseky čo možno najkratšie. Námorné diaľnice by mohli byť vytvorené napríklad medzi Španielskom a Francúzskom, aby sa eliminovalo úzke miesto pre cestnú dopravu v Pyrenejach.
  • Akcie na zamedzenie dopravy: všetky inovačné akcie, ktorých cieľom je integrovať dopravu do výrobnej logistiky podnikov, aby sa zabránilo vysokému percentuálnemu podielu nákladnej dopravy na cestách bez nepriaznivého vplyvu na výrobnú kapacitu alebo pracovnú silu.

Kritériá výberu predložených návrhov

  • Akcie musia predkladať podniky alebo konzorciá usadené v krajinách EÚ alebo zúčastnených krajinách, medzi ktoré patria kandidátske krajiny uchádzajúce sa o pristúpenie k EÚ a krajiny Európskeho združenia voľného obchodu, Európskeho hospodárskeho priestoru a za určitých podmienok blízke krajiny mimo EÚ.
  • Finančná pomoc EÚ mala formu grantov. V prípade väčšiny druhov projektov bola stanovená na základe počtu tonokilometrov presunutých z cestnej dopravy na iný druh námornej alebo pozemnej dopravy alebo na základe počtu zamedzených vozokilometrov. Cieľom bolo oceniť projekty vysokej kvality. Grant EÚ nesmel viesť k žiadnemu narušeniu hospodárskej súťaže.
  • Osobitná pozornosť sa v programe venovala citlivým a mestským oblastiam. Komisia hodnotí predložené akcie s prihliadnutím na ich príspevok k zníženiu cestných dopravných zápch, ale tiež na ich relatívny environmentálny prínos a celkovú udržateľnosť.
  • Finančná pomoc EÚ pre jednotlivé akcie je obmedzená maximálne na 35 % celkových výdavkov potrebných na dosiahnutie cieľov akcie a vynaložených v dôsledku akcie. V prípade spoločných vzdelávacích akcií je limit 50 %.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Intermodalita: Intermodalita, nazývaná tiež multimodalita, je kvalitatívny ukazovateľ stupňa integrácie rôznych druhov dopravy. Väčšia intermodalita znamená väčšiu integráciu a dopĺňanie medzi jednotlivými druhmi dopravy, čo vytvára príležitosť na efektívnejšie využívanie systému dopravy.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1692/2006 z 24. októbra 2006, ktorým sa ustanovuje druhý program Marco Polo na poskytovanie finančnej pomoci Spoločenstva na zlepšenie environmentálnych vlastností systému nákladnej dopravy („Marco Polo II“) a ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1382/2003 (Ú. v. EÚ L 328, 24.11.2006, s. 1 – 13)

Následné zmeny nariadenia (ES) č. 1692/2006 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

SÚVISIACE DOKUMENTY

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Program Marco Polo – výsledky a vyhliadky [COM(2013) 278 final zo 14. mája 2013]

Posledná aktualizácia 10.08.2020

Top