EUR-Lex Baza aktów prawnych Unii Europejskiej

Powrót na stronę główną portalu EUR-Lex

Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex

Środowisko i zmiany klimatu

environment

Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Aby sprostać tym wyzwaniom, powstał Europejski Zielony Ład – plan działania mający pomóc przekształcić Unię Europejską (UE) w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę:

  • która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto;
  • w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów;
  • w której żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.

Jego celem jest również ochrona, zachowanie i poprawa kapitału naturalnego UE oraz ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem.

Nasze zdrowie, nasza gospodarka i nasz dobrostan zależą od stanu środowiska, co łączy się z kilkoma poważnymi wyzwaniami, szczególnie związanymi ze zmianą klimatu, niezrównoważoną konsumpcją i produkcją, a także z różnymi formami zanieczyszczenia.

Unijne strategie dotyczące ochrony środowiska, takie jak nowy plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, strategia na rzecz bioróżnorodności 2030, strategia „od pola do stołu” oraz plan działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń, oraz unijne prawodawstwo środowiskowe chronią siedliska przyrodnicze, utrzymują powietrze i wodę w czystości, zapewniają odpowiednią utylizację odpadów, poprawiają wiedzę na temat substancji toksycznych i pomagają przedsiębiorstwom w przechodzeniu na gospodarkę zrównoważoną, która zapewni dobrą jakość życia z uwzględnieniem ograniczeń naszej planety.

UE przeciwdziała zmianie klimatu i degradacji środowiska poprzez ambitne strategie realizowane na swoim terytorium i ścisłą współpracę z międzynarodowymi partnerami. UE projektuje i wdraża polityki i strategie klimatyczne, przyjmując wiodącą rolę w negocjacjach międzynarodowych dotyczących klimatu. Ponadto zobowiązała się do zapewnienia skutecznego wdrożenia porozumienia paryskiego i realizacji unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Europejskie prawo o klimacie ustanawia przepisy dotyczące celu określonego w Europejskim Zielonym Ładzie, zgodnie z którym do 2050 r. gospodarka i społeczeństwo w Europie staną się neutralne dla klimatu. Ten akt prawny określa również pośredni cel w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o 55 % do 2030 r. (w porównaniu do poziomów z 1990 r.). UE dąży do zapewnienia, by kwestie klimatyczne były uwzględniane także w innych obszarach polityk (np. transport i energetyka), a także promuje technologie niskoemisyjne i środki przystosowawcze.

Zrównoważony rozwój stanowi podstawową zasadę zapisaną w Traktacie o Unii Europejskiej i jest celem priorytetowym wewnętrznych i zewnętrznych polityk UE. Agenda 2030 Organizacji Narodów Zjednoczonych wraz z określonymi w niej celami zrównoważonego rozwoju to uniwersalne zobowiązanie do wyeliminowania ubóstwa i osiągnięcia zrównoważonego rozwoju świata do 2030 r. oraz w dłuższej perspektywie, którego kluczowym elementem jest dobrostan ludzi i zdrowie planety.