EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Tuje in lokalno neprisotne vrste

 

POVZETEK:

Uredba (ES) št. 708/2007 – uporaba tujih in lokalno neprisotnih vrst v ribogojstvu

KAJ JE NAMEN TE UREDBE?

KLJUČNE TOČKE

Področje uporabe

Uredba se uporablja za:

  • premike tujih vrst (vnosi)* ali lokalno neprisotnih vrst (prenosi)* za uporabo v ribogojstvu v EU;
  • vse vrste ribogojnic. Določa posebna pravila za zaprte ribogojske objekte. Premiki neavtohtonih ali lokalno neprisotnih vrst, ki se hranijo v zaprtih ribogojskih objektih, so lahko izvzeti iz zahteve za pridobitev dovoljenja pod pogojem, da se prevažajo tako, da je preprečeno njihovo širjenje v okolje. Države EU morajo pripraviti seznam zaprtih ribogojskih objektov in ga redno posodabljati.

Ne uporablja se za:

  • prenose organizmov v državah EU, razen če obstaja nevarnost za okolje;
  • trgovine z domačimi živalmi, vrtne centre ali akvarije, ki niso v stiku z vodami EU;
  • vrste iz Priloge IV, razen v določenih primerih.

Zajema vse vrste vodnih organizmov, vključno z njihovimi deli, ki bi lahko preživeli in se razmnoževali.

Ukrepi za preprečevanje škodljivih vplivov na biotsko raznovrstnost

Države EU morajo:

  • uvesti ukrepe za preprečevanje škodljivih učinkov na biotsko raznovrstnost zaradi premika vodnih organizmov za namene ribogojstva in širjenja teh organizmov;
  • spremljati in izvajati inšpekcijske preglede dejavnosti ribogojstva ter pri tem zagotoviti,
    • da zaprti ribogojski objekti ustrezajo zahtevam iz te uredbe in
    • da prevoz v zaprte ribogojske objekte ali iz njih poteka v pogojih, ki preprečujejo pobeg tujih ali neciljnih vrst.

Dovoljenja

Za vsak premik tujega vodnega organizma v ribogojski objekt je potrebno dovoljenje, ki ga izda država EU prejemnica. Ribogojci morajo za pridobitev tega dovoljenja vložiti zahtevek z določenimi podatki, ki vključujejo:

  • ime in značilnosti zadevnega organizma;
  • predlagani namembni kraj in razlog za premik;
  • morebitni vpliv na okolje;
  • ukrepe za upravljanje in nadzor premika itd.

Rutinski premik

V primeru premika iz vira, za katerega je znano, da predstavlja tveganje za okolje, lahko pristojni organ izda dovoljenje in po potrebi navede zahteve za karanteno* ali poskusni izpust*.

Nerutinski premik

V primeru nerutinskega premika je treba opraviti oceno tveganja za okolje. Če se oceni, da je tveganje srednje veliko ali veliko, morata prosilec in ustrezna uprava preučiti, ali so na voljo načini, ki bi lahko zmanjšali stopnjo tveganja. Če se stopnja tveganja zmanjša, lahko pristojni organ izda dovoljenje, v katerem po potrebi navede zahteve za karanteno, poskusni izpust ali nadzor*.

Premiki, ki vplivajo na sosednje države EU

Države EU, na katere verjetno vpliva premik morskih organizmov, je treba o tem obvestiti, te države pa svoje pripombe pošljejo Evropski komisiji, ki potrdi, zavrne ali spremeni dovoljenje.

Register

Države EU morajo voditi evidenco vnosov in prenosov z vsemi podatki v zvezi z njimi. Registri morajo biti dostopni javnosti.

Večina držav EU je za uredbo vzpostavila posebno spletno stran, od koder je splošno dostopen tudi register.

OD KDAJ SE TA UREDBA UPORABLJA?

Uporablja se od 1. januarja 2009, razen poglavij I in II ter člena 24 (podrobna pravila in uskladitev s tehničnim napredkom), ki se uporabljajo od 18. julija 2007.

OZADJE

Invazivne tuje vrste so eden od eden izmed ključnih vzrokov za izgubo biotske raznovrstnosti zaradi:

  • genetskih sprememb,
  • poslabšanja stanja ali spremembe habitatov;
  • širjenja povzročiteljev bolezni in parazitov ali
  • nadomestitve avtohtonih vrst v ekološki niši, ki jo zasedajo.

Vpliv na okolje ima pomembne gospodarske in družbene posledice.

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Ribogojstvo: reja ali gojenje vodnih organizmov z uporabo metod, ki so namenjene povečanju proizvodnje teh organizmov prek naravnih zmogljivosti okolja. V fazi reje ali gojenja, vse do časa spravila in vključno z njim, ostanejo organizmi v lasti fizične ali pravne osebe.
Lokalno neprisotne vrste: vse vrste vodnih organizmov, ki so zaradi biogeografskih razlogov lokalno neprisotne na območju znotraj njihovega naravnega območja razširjenosti.
Tuje vrste:
  • vse vrste vodnih organizmov, ki se pojavljajo izven svojega znanega naravnega območja razširjenosti in območja morebitne naravne razpršitve;
  • vsak organizem, katerega število kromosomov je bilo umetno podvojeno, in
  • umetno ustvarjene hibridne vrste.
Vnosi: postopek, s katerim je tuja vrsta namerno premaknjena izven svojega naravnega območja razširjenosti za uporabo v ribogojstvu.
Prenosi: postopek namernega premika lokalno neprisotne vrste znotraj njenega naravnega območja razširjenosti za uporabo v ribogojstvu na področje, kjer pred tem zaradi biogeografskih razlogov ni obstajala.
Karantena: njen namen je zadevne organizme zadrževati v popolni izolaciji dovolj dolgo, da se naseli matična skupina, ugotovijo naključno prisotne vrste in potrdi odsotnost povzročiteljev bolezni ter bolezni. Objekt za karanteno mora izpolnjevati podrobne specifikacije v skladu s pogoji iz uredbe (Priloga III).
Poskusni izpust: začetna faza izpusta vodnih organizmov v majhnem obsegu, za katere veljajo posebni omejevalni in preprečevalni ukrepi. Pripraviti je treba načrt ukrepov ob nepredvidljivih dogodkih, da se lahko zadevne organizme odstrani ali zmanjša njihova gostota v primeru nepredvidenega tveganja za okolje ali naravne populacije.
Nadzor: izvajati ga je treba vsaj dve leti po izpustu organizmov v novo okolje, da se oceni, ali so bili vplivi pravilno predvideni, oziroma ali so prisotni dodatni ali drugi vplivi.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Sveta (ES) št. 708/2007 z dne 11. junija 2007 o uporabi tujih in lokalno neprisotnih vrst v ribogojstvu (UL L 168, 28.6.2007, str. 1–17).

Nadaljnje spremembe Uredbe (ES) št. 708/2007 so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANA DOKUMENTA

Uredba Komisije (ES) št. 535/2008 z dne 13. junija 2008 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 708/2007 o uporabi tujih in lokalno neprisotnih vrst v ribogojstvu (UL L 156, 14.6.2008, str. 6–9).

Uredba Komisije (ES) št. 506/2008 z dne 6. junija 2008 o spremembi Priloge IV k Uredbi Sveta (ES) št. 708/2007 o uporabi tujih in lokalno neprisotnih vrst v ribogojstvu (UL L 149, 7.6.2008, str. 36–37).

Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/516 z dne 26. oktobra 2021 o spremembi Priloge IV k Uredbi Sveta (ES) št. 708/2007 o uporabi tujih in lokalno neprisotnih vrst v ribogojstvu (UL L 104, 1.4.2022, str. 51–52).

Zadnja posodobitev 01.04.2022

Top