EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nemzetközi Delfinvédelmi Program

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

A Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodás (AIDCP)

1999/337/EK határozat a Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodás aláírásáról

2005/938/EK határozat a Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodás jóváhagyásáról

MI A MEGÁLLAPODÁS, ILLETVE A HATÁROZATOK CÉLJA?

  • A Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodás célja a tonhalhalászat során előforduló delfinpusztulás csökkentése.
  • Az 1999/337/EK határozat lehetővé teszi, hogy az Európai Közösség (mai nevén Európai Unió — EU) aláírja, a 2005/938/EK határozat pedig hogy jóváhagyja a Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodást.
  • Az 1999/337/EK határozat emellett előkészítette az EU Amerikaközi Trópusitonhal-bizottsághoz (IATTC) történő csatlakozását, amely bizottság felelős a tonhalak és az egyéb tengeri erőforrások védelméért és kezeléséért a Csendes-óceán keleti részén, lehetővé téve így az EU számára, hogy aktív szerepet játsszon a megállapodás irányításában.

FŐBB PONTOK

A Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodás célja a tonhalhalászat során előforduló delfinpusztulás korlátozása a Csendes-óceán keleti részén.

Céljai különösen a következők:

  • a Csendes-óceán keleti részén fokozatosan a nullát megközelítő szintre csökkenteni az erszényes kerítőhálóval* végzett tonhalhalászat során véletlenszerűen előforduló delfinhalálozást, éves határértékek megállapításával;
  • kutatás ösztönzése ökológiailag megfelelő eszközök keresésére, hogy a nagy sárgaúszójú tonhalat ne delfinekkel együtt fogják ki;
  • a tonhalállományok hosszú távú fenntarthatóságának biztosítása a tonhalivadékok járulékos fogásának* és visszaengedésének elkerülésével.

Intézkedések

A megállapodás részes felei kötelesek a tonhalhalászat során előforduló teljes járulékos delfinpusztulási arányt legfeljebb évi 5000-re korlátozni (2015-ben a tényleges pusztulási arány 533 delfin volt). Ennek elérése céljából a következőkben állapodtak meg:

  • olyan rendszer kialakítása, amely a hajók kapitányait arra ösztönzi, hogy tovább csökkentsék a járulékos delfinpusztulást, továbbá egy technikai képzési és tanúsítványrendszer létrehozása a kapitányok számára;
  • a halászfelszerelések, berendezések és a halászati technikák javítását célzó kutatások ösztönzése;
  • méltányos rendszer kialakítása a delfinhalálozási határérték (DHH) meghatározására a megállapodás szabályaival összhangban;
  • a hajókra vonatkozó bizonyos működési követelmények meghatározása (delfinbiztonsági felszerelésekkel és berendezésekkel, valamint a delfinek szabadon engedésével stb. kapcsolatban);
  • egy rendszer kialakítása a delfinek pusztulása vagy súlyos sérülése nélkül vagy azzal együtt halászott tonhalak nyomon követésére és ellenőrzésére;
  • tudományos kutatási adatok cseréje.

Hosszú távú fenntarthatóság

A tengeri élet hosszú távú fenntarthatóságának biztosítása céljából a szerződő felek kötelesek:

  • olyan programokat kidolgozni, amelyek lehetővé teszik a tonhalivadékok és a nem célfajok járulékos fogásának felmérését, ellenőrzését és minimalizálását;
  • a szelektív halászfelszerelések és technikák alkalmazását kialakítani és megkövetelni;
  • a járulékosan kifogott tengeri teknősök és más fenyegetett fajok élve történő szabadon engedését megkövetelni a hajóktól.

Az aláíró felek ezen egyedi kötelezettségek mellett a tonhal- és a tengeri élővilág egyéb állományai hosszú távú fenntarthatóságának biztosítása érdekében kötelesek a következő kötelezettségeket is teljesíteni:

  • védelmi és kezelési intézkedések elfogadása;
  • a sárgaúszójú tonhalivadékok és a tonhalhalászat által érintett, élő tengeri erőforrások egyéb állományai fogásának és járulékos fogásának felbecslése.

Megfigyelő program

Minden szerződő félnek be kell vezetnie egy fedélzeti megfigyelő programot a 363 metrikus tonnát meghaladó szállítókapacitású hajók tekintetében. A fedélzeti megfigyelőknek speciális képzésen kell részt venniük, valamint szert kell tenniük a számukra kijelölt hajó halászati műveleteivel kapcsolatos valamennyi információra.

A szerződő feleknek a következők révén kell teljesíteniük e meghatározott követelményeket, illetve a működési követelményeket:

  • a hajókra vonatkozó éves minősítési és vizsgálati program;
  • a jogsértések esetén alkalmazandó szankciók;
  • ösztönzők.

Felülvizsgálat és felmérés

  • Minden fél létrehoz egy nemzeti tudományos tanácsadó bizottságot a tudományos vizsgálatok és felmérések elvégzése, a saját kormánya részére szóló ajánlások kidolgozása és a felek közötti adatok rendszeres cseréjének biztosítása céljából. A gyakorlatban ezt a szerepet az IATTC tudományos személyzete és az IATTC tudományos tanácsadó bizottsága tölti be.
  • Létrehozásra kerül egy Nemzetközi Vizsgálóbizottság, amelyet az aláíró felek, a nem kormányzati szervezetek és a tonhalágazat képviselői alkotják. Ez a bizottság felügyeleti és elemzési feladatokat végez. A megállapodásban szereplő célkitűzések elérése céljából továbbá vonatkozó intézkedéseket ajánl a szerződő felek üléseire.

HATÁLYBALÉPÉS

A megállapodás 2005. december 22-én lépett hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Erszényes kerítőháló: a víz felszínén vagy ahhoz közel végzett halászathoz alkalmazott hálótípus. Amint egy halrajt azonosítanak, a hálót bedobják a vízbe és körbekerítik a halakat. A halraj körbekerítése után a kötelet erszényes formában összehúzzák a raj körül, majd felhúzzák a halászhajó fedélzetére.
Járulékos fogás: bizonyos célfajok kifogásának megkísérlése során nem szándékosan kifogott hal vagy egyéb tengeri faj.

FŐ DOKUMENTUMOK

Megállapodás a Nemzetközi Delfinvédelmi Programról (HL L 348., 2005.12.30., 28–53. o.)

A Tanács 1999/337/EK határozata (1999. április 26.) a Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodás Európai Közösség általi aláírásáról (HL L 132., 1999.5.27., 1–27. o.)

A Tanács 2005/938/EK határozata (2005. december 8.) a Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodás Európai Közösség nevében történő jóváhagyásáról (HL L 348., 2005.12.30., 26–27. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács 1936/2001/EK rendelete (2001. szeptember 27.) a hosszú távon vándorló halfajok bizonyos állományainak halászatára vonatkozó ellenőrzési intézkedések megállapításáról (HL L 263., 2001.10.3., 1–8. o.)

Az 1936/2001/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

A Tanács 1999/386/EK határozata (1999. június 7.) a Nemzetközi Delfinvédelmi Programról szóló megállapodás Európai Közösség általi ideiglenes alkalmazásáról (HL L 147., 1999.6.12., 23. o.)

utolsó frissítés 10.07.2020

Top