EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Интегриране на екологични аспекти в европейската стандартизация

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение (COM(2004) 130 окончателен) — интегриране на екологични аспекти в европейската стандартизация

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО?

То има за цел да гарантира, че екологичните аспекти се интегрират по-системно в европейските стандарти и че всички онези, които участват в съставянето на тези стандарти, вземат под внимание опазването на околната среда.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Европейската стандартизация прави възможно прилагането на хармонизирани технически стандарти сред държавите от Европейския съюз (EС). По този начин тя улеснява търговията в рамките на единния пазар.
  • Стандартизацията играе роля при формулирането на политиките на ЕС и при разпространението на технически познания. Чрез интегрирането на екологични аспекти стандартите могат да допринесат за устойчивото развитие и за свързаните политики на ЕС.

Тенденции в европейската стандартизация

  • Европейските стандарти са доброволни документи, изготвени от европейски или международни стандартизационни организации. Тази работа се основава на проактивен процес и на консенсус сред всички заинтересовани лица.
  • Процесът на съставяне на стандарти се извършва чрез нов подход към техническото хармонизиране и стандартизация.
  • Стандартизацията обхваща все повече сектори. Тя се счита за полезен инструмент за опазване на околната среда, тъй като:
    • се оказва въздействие върху начина, по който продуктите и услугите оказват влияние на околната среда, по-специално в контекста на плана за действие за кръговата икономика;
    • се прилагат стандартизирани методи за изпитване и методи за измерване с цел улесняване на прилагането на законодателство в областта на околната среда. Такъв е случаят с хоризонталните стандарти, използвани за опростяване на измерването на нивата на замърсителите в утайки, както и в почвата или в биоотпадъци;
    • се насърчава използването на екологични технологии и се подпомагат инициативи, които носят екологични ползи. Стандартизацията може например да помогне при предлагането на пазара на технологии, като технологии за микрокогенерация, които дават възможност за едновременното производство на топлоенергия и електроенергия в дадена сграда;
    • се изготвят стандарти за управление на околната среда, които имат за цел да подобрят екологичната ефективност на предприятията, като например международните стандарти от серия 14000 на Международната организация за стандартизация (ISO).
  • Способността на Европа да създава екологични стандарти може да доведе до разработването на международни стандарти.

Екологични стандарти

  • Екологичното качество на изготвените в ЕС стандарти може да се повиши. Специално внимание се обръща също така на качеството на стандартите, изготвени в присъединяващите се държави. Основната цел е:
    • да се подобри екологичното обучение на експертите, които съставят или преработват европейски стандарти, и да се осигури достъп на всички заинтересовани лица до екологична информация. Разпространението на техническо ноу-хау следва да се насърчава на европейско и национално равнище;
    • да се определят приоритети относно темите, които ще се разглеждат, като се вземат под внимание въпросите от обществен интерес, свързани с политиката на ЕС в областта на околната среда. Европейската комисия може да използва мандата за европейска стандартизация за акцентиране на тези приоритети;
    • да се насърчава активното участие на всички страни, засегнати от стандартизацията. Европейските органи по стандартизация, като напримерЕвропейският комитет по стандартизация (CEN) и Европейският комитет по електротехническа стандартизация (CENELEC), работят на основата на национални делегации. Държавите от ЕС следва да подпомагат участието от страна на гражданското общество и на научната общност в процеса на изготвяне на стандарти. Комисията преследва същата цел, като работи съвместно с консорциума от екологични организации ECOS;
    • системно да се използват инструменти, които помагат за интегрирането на екологичните аспекти в стандартизацията. Ще се провеждат редовни заседания за обмяна на опит и оценяване на постигнатия напредък.

Стимули

  • Комисията желае да насърчи системното използване на най-ефективните инструменти за интеграция. Европейските органи за стандартизация разработиха специфични инструменти, като:
    • работни групи, посветени на околната среда;
    • технически консултативни съвети;
    • екологични бази данни;
    • секторни насоки и контролни списъци, изготвени от експерти за експерти.
  • Заинтересованите лица в процеса на стандартизация участват доброволно. За да се осигури разпространението на екологични стандарти, е важно също така да се повиши тяхното съответствие с пазара на труда.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

  • Когато през 2002 г. беше приета Шестата програма за действие на Общността за околната среда, Комисията предложи опазването на околната среда да се вземе под внимание при дейностите по стандартизация.
  • Това съобщение беше изготвено след провеждане на интернет консултация. Представители на предприятия и на индустрията, НПО, обществени органи и организации за стандартизация имаха възможност да представят своите становища относно най-добрия начин за извършване на действия за околната среда.
  • Съобщението на Комисията относно кръговата икономика изтъква важността на стандартите за подпомагане на създаването на една по-кръгова икономика. По специално съществува необходимост от разработване на стандарти в редица приоритетни области, като:
    • стандарти за ефективност на материалите в подкрепа на изпълнението на Директивата за екопроектирането;
    • стандарти за вторични суровини, както и за ефективното рециклиране на отпадъци от електронно оборудване, отпадъчни батерии и други свързани сложни продукти в края на жизнения си цикъл.
  • За допълнителна информация, вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент и Европейския икономически и социален комитет — Интегриране на екологични аспекти в европейската стандартизация (COM(2004) 130 окончателен, 25.2.2004 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Заключения на Съвета от 1 март 2002 година относно стандартизацията (OВ C 66, 15.3.2002 г., стр. 1—2)

Доклад на Комисията до Съвета и Европейския парламент относно предприети действия след резолюциите за европейска стандартизация, приети от Съвета и от Европейския парламент през 1999 г. (COM(2001) 527 окончателен, 26.9.2001 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Затваряне на цикъла — план за действие на ЕС за кръговата икономика (COM(2015) 614 final, 2.12.2015 г.)

последно актуализация 22.02.2017

Top