EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Informacija apie aplinką: visuomenės dalyvavimas ir teisė kreiptis į teismus (Orhuso konvencija)

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 1367/2006 dėl Orhuso konvencijos nuostatų taikymo

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu reikalaujama, kad Europos Sąjungos (ES) institucijos ir organai vykdytų Orhuso konvencijoje (žr. santrauką) numatytus įsipareigojimus. Šia konvencija visuomenei suteikiama teisė:

  • susipažinti su informacija apie aplinką;
  • dalyvauti priimant sprendimus;
  • kreiptis į teismą aplinkosaugos klausimais.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Galimybė susipažinti su informacija apie aplinką

ES institucijos ir organai privalo:

  • užtikrinti visuomenės teisę gauti jų turimą informaciją apie aplinką šiuo reglamentu nustatytomis sąlygomis;
  • užtikrinti, kad informacija apie aplinką būtų palaipsniui pateikiama ir platinama visuomenei;
  • pateikti duomenis duomenų bazėse, kurios yra lengvai prieinamos visuomenei;
  • atnaujinti informaciją ir užtikrinti, kad ji būtų tiksli ir palyginama;
  • per 15 darbo dienų atsakyti į prašymus susipažinti su informacija apie aplinką.

Informacijos apie aplinką duomenų bazėse ir registruose turi būti pateikiama:

  • tarptautinių sutarčių, konvencijų, susitarimų, politikos sričių, planų ir programų tekstai;
  • pirmiau nurodytų dokumentų įgyvendinimo pažangos ataskaitos;
  • priemonės, kurių imamasi taikant procedūras ES teisės pažeidimo atveju;
  • ataskaitos apie aplinkos būklę;
  • duomenys, gauti stebint veiklą, galinčią daryti įtaką aplinkai;
  • leidimai, galintys daryti reikšmingą įtaką aplinkai;
  • poveikio aplinkai studijos ir rizikos įvertinimai.

Tam tikromis aplinkybėmis (kaip antai vykstant teisminiam procesui arba jei informacijos atskleidimas neigiamai paveiktų aplinkos apsaugą, pavyzdžiui, retų rūšių reprodukcijos vietų apsaugą) prašymai susipažinti su informacija gali būti atmesti.

Visuomenės dalyvavimas aplinkosaugos sprendimų priėmimo procese

ES institucijos ir organai turi numatyti visuomenei išankstines ir veiksmingas galimybes dalyvauti priimant sprendimus dėl su aplinka susijusių planų ar programų. Kai Europos Komisija rengia planą ar programą, kuri pateikiama kitiems ES organams sprendimui priimti, ji turi numatyti visuomenės dalyvavimo tame parengiamajame etape galimybę.

ES institucijos ir organai turi nustatyti visuomenės dalį, kuriai toks planas ar programa gali turėti poveikio, ir užtikrinti, kad ji būtų informuota apie:

  • pasiūlymo projektą;
  • atitinkamą informaciją apie aplinką;
  • praktinę visuomenės dalyvavimo tvarką, įskaitant:
    • kur gauti daugiau informacijos,
    • kam teikti pastabas, nuomones ar klausimus,
    • pakankamus terminus, kad visuomenė galėtų pasirengti ir veiksmingai dalyvauti priimant sprendimą.

Pastaboms pateikti nustatomas ne mažesnis kaip aštuonių savaičių terminas. Jeigu organizuojami susitikimai ar posėdžiai, apie juos informuojama ne vėliau kaip prieš keturias savaites.

ES institucijos ir organai turi deramai atsižvelgti į visuomenės dalyvavimo rezultatus ir informuoti visuomenę apie sprendimus ir argumentus, kuriais jie grindžiami, įskaitant informaciją apie visuomenės dalyvavimą.

Vidaus peržiūra ir teisė kreiptis į teismus

Visuomenės nariai tam tikromis sąlygomis turi teisę pateikti prašymą dėl vidaus peržiūros ES institucijai ar organui, priėmusiam administracinį aktą arba įtariamo administracinio neveikimo atveju – tam, kuris turėjo priimti tokį aktą, remdamiesi tuo, kad toks veiksmas ar neveikimas prieštarauja aplinkos apsaugos teisei.

Nevyriausybinė organizacija (NVO) gali pateikti prašymą, jei:

  • ji yra savarankiškas pelno nesiekiantis juridinis asmuo pagal ES valstybės narės nacionalinę teisę ar praktiką;
  • svarbiausias jos nurodomas tikslas – skatinti aplinkos apsaugą pagal aplinkos apsaugos teisę;
  • ji veikia daugiau kaip dvejus metus;
  • klausimas, dėl kurio pateiktas prašymas, priskirtinas jos tikslui ir veiklos sričiai.

Prašymą dėl vidinės peržiūros taip pat gali pateikti kiti visuomenės nariai, jei jie gali:

  • įrodyti, kad tariamas ES aplinkos apsaugos teisės pažeidimas daro tiesioginį poveikį jų teisėms, palyginti su plačiąja visuomene;
  • parodyti pakankamą visuomenės susidomėjimą, remiamą ne mažiau kaip 4 000 visuomenės narių iš mažiausiai penkių valstybių narių ir bent 250 visuomenės narių iš kiekvienos iš tų valstybių narių.

Prašymus turi pateikti nurodytus kriterijus atitinkanti aplinkos apsaugos NVO arba teisininkas, įgaliotas verstis praktika valstybėje narėje.

Tokie prašymai pateikiami raštu ne vėliau kaip per aštuonias savaites po vėliausios iš šių datų: administracinio akto priėmimo, pranešimo apie jį ar jo paskelbimo datos.

ES institucijos ir organai turi paskelbti visus vidaus peržiūros prašymus kuo greičiau po jų gavimo, o visus galutinius sprendimus dėl prašymų – kuo greičiau po jų priėmimo.

ES institucija ar organas turi imtis veiksmų per 22 savaites nuo aštuonių savaičių termino pabaigos. Kai ES institucija arba organas nesiima veiksmų dėl vidaus peržiūros prašymo arba toks prašymas yra atmetamas, NVO ar kiti visuomenės nariai gali pradėti teismo procesą Europos Sąjungos Teisingumo Teisme.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis sprendimas taikomas nuo 2007 m. birželio 28 d. Tam tikros peržiūrėtos taisyklės (iš esmės susijusios su teise kreiptis į teismus) taikomos nuo 2021 m. spalio 28 d. Nuo 2023 m. balandžio 29 d. taikomos taisyklės, pagal kurias prieiga suteikiama ne tik aplinkosaugos nevyriausybinėms organizacijoms, bet ir kitiems visuomenės nariams.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2006 m. rugsėjo 6 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1367/2006 dėl Orhuso konvencijos dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais nuostatų taikymo Bendrijos institucijoms ir organams (OL L 264, 2006 9 25, p. 13–19).

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 1367/2006 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2023 m. balandžio 11 d. Komisijos sprendimas (ES) 2023/748, kuriuo nustatomos išsamios Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1367/2006 taikymo taisyklės dėl prašymų atlikti administracinių aktų arba administracinio neveikimo vidaus peržiūrą (OL L 99, 2023 4 12, p. 23–27).

2003 m. gegužės 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/35/EB, nustatanti visuomenės dalyvavimą rengiant tam tikrus su aplinka susijusius planus ir programas ir iš dalies keičianti Tarybos direktyvas 85/337/EEB ir 96/61/EB dėl visuomenės dalyvavimo ir teisės kreiptis į teismus (OL L 156, 2003 6 25, p. 17–25).

Žr. konsoliduotą versiją.

2003 m. sausio 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/4/EB dėl visuomenės galimybės susipažinti su informacija apie aplinką ir panaikinanti Tarybos direktyvą 90/313/EEB (OL L 41, 2003 2 14, p. 26–32).

paskutinis atnaujinimas 22.06.2023

Top