EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos aplinkos agentūra (EAA): aplinkos informacija ir stebėjimas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 401/2009 dėl Europos aplinkos agentūros bei Europos aplinkos informacijos ir stebėjimo tinklo

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu nustatomi Europos aplinkos agentūros (EAA) ir Europos aplinkos informacijos ir stebėjimo tinklo (EIONET) tikslai bei uždaviniai. Jiems sudaromos sąlygos teikti informaciją, padedančią formuoti Europos Sąjungos (ES) aplinkos politiką.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

EAA yra ES decentralizuota agentūra. Jos tikslas – saugoti ir gerinti aplinką bei prisidėti prie darnaus vystymosi. Tuo tikslu ji teikia objektyvią, patikimą ir palyginamą informaciją, leidžiančią:

  • imtis būtinų aplinkos apsaugos priemonių;
  • įvertinti tų priemonių rezultatus;
  • užtikrini, kad visuomenė būtų tinkamai informuojama apie aplinkos būklę;
  • ES valstybėms narėms ir ES institucijoms gauti būtiną techninę ir mokslinę pagalbą.

EAA pagrindiniai uždaviniai yra šie:

  • rinkti, apdoroti ir analizuoti duomenis, siekiant ES pateikti objektyvią informaciją, būtiną veiksmingai aplinkos politikai;
  • padėti stebėti ir įgyvendinti aplinkos priemones;
  • lyginti, vertinti ir plačiajai visuomenei skleisti duomenis apie aplinkos būklę;
  • užtikrinti duomenų palyginamumą visoje Europoje;
  • skatinti duomenų apie ES aplinką įtraukimą į tarptautines aplinkos kontrolės programas, pavyzdžiui, Jungtinių Tautų;
  • skatinti aplinkai padarytos žalos bei prevencinės, apsauginės ir atstatomosios aplinkos politikos sąnaudų įvertinimo metodų vystymą;
  • skatinti keitimąsi informacija apie geriausias prieinamas technologijas, mažinant aplinkai daromą žalą ar užkertant kelią žalai atsirasti;
  • kas penkeri metai skelbti ataskaitą apie aplinkos būklę, tendencijas ir perspektyvas.

Ataskaitoje teikiami duomenys apie:

EAA valdybą sudaro po vieną atstovą iš kiekvienos iš 32 valstybių narių (27 valstybių narių, Islandijos, Lichtenšteino, Norvegijos, Šveicarijos ir Turkijos), du Europos Komisijos atstovai ir du Europos Parlamento paskirti mokslininkai. Vykdomasis direktorius yra atsakingas už kasdienės veiklos valdymą.

EAA bendradarbiauja su kitomis ES ir tarptautinėmis organizacijomis, tokiomis kaip ES statistikos tarnyba, Komisijos jungtinis tyrimų centras, Jungtinių Tautų aplinkos programa ir Pasaulio sveikatos organizacija.

EAA koordinuojamas EIONET yra ES informacijos tinklas aplinkos klausimais, kurį sudaro 32 EAA valstybės narės ir šešios bendradarbiaujančios šalys (Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Kosovas*, Juodkalnija, Serbija ir Šiaurės Makedonija).

Reglamentu (ES) 2021/1119 (Europos klimato teisės aktas, žr. santrauką) Reglamentas (EB) Nr. 401/2009 papildomas nauju straipsniu (10a straipsnis), kuriuo įsteigiama Europos mokslo patariamoji taryba klimato kaitos klausimais. Patariamąją tarybą sudaro 15 nepriklausomų vyresniųjų mokslo ekspertų, kurių žinios apima platų įvairių susijusių disciplinų spektrą. EAA valdyba, atlikusi atvirą, sąžiningą ir skaidrią atrankos procedūrą, skiria patariamosios tarybos narius ketverių metų kadencijai. Nariai skiriami individualiai ir atrenkami, atsižvelgiant į jų mokslinę kompetenciją, plačias ekspertines žinias ir profesinę patirtį.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2009 m. birželio 10 d.

Reglamentu (EB) Nr. 401/2009 kodifikuojamas ir pakeičiamas Reglamentas (EEB) Nr. 1210/90 bei jo vėlesni pakeitimai.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 401/2009 dėl Europos aplinkos agentūros bei Europos aplinkos informacijos ir stebėjimo tinklo (kodifikuota redakcija) (OL L 126, 2009 5 21, p. 13–22).

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 401/2009 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

paskutinis atnaujinimas 19.04.2023

Top