EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Конвенция на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването в страните, изпитващи силно засушаване

 

РЕЗЮМЕ НА:

Конвенция на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването в страните, изпитващи силно засушаване и/или опустиняване, особено в Африка

Решение 98/216/ЕО на Съвета — заключение от името на Европейската общност, на Конвенцията на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването

КАКВА Е ЦЕЛТА НА КОНВЕНЦИЯТА И НА РЕШЕНИЕТО?

  • Конвенцията на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването (UNCCD) е единственото правно обвързващо международно споразумение, което свързва околната среда и развитието на устойчиво управление на земята. Тя акцентира конкретно върху сухите, полусухите и малко влажните зони по света, където се намират някои от най-уязвимите екосистеми и народи.
  • Решението ратифицира Конвенцията на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването от името на Европейската общност (сега ЕС).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Конвенцията на Организацията на обединените нации има за цел да се бори с опустиняването и да смекчи последиците от засушаването/или опустиняването, по-специално в Африка, чрез ефективни действия на всички нива. Тези мерки са подкрепени от споразумения за международно сътрудничество и партньорство.
  • Конвенцията на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването се състои от 40 члена и 5 приложения, определящи задълженията за прилагането на конвенцията в Африка, Азия, Латинска Америка, Карибите, Северното Средиземноморие и в Централна и Източна Европа.
  • Опустиняването по принцип е предизвикано от човешката дейност и от климатичните промени. Не означава напредването на съществуващите зони на пустинята. То е в резултат от изключителната уязвимост на екосистемите в сухите райони, както и от прекалената експлоатация и неподходящото използване на земята. Бедността, политическата нестабилност, обезлесяването, прекомерната паша и практиките на неправилно поливане, всички те са фактори, които оказват вредно влияние върху продуктивността на земята.

Мерки съгласно Конвенцията на Организацията на обединените нации за борбата с опустиняването

  • Те включват действия за насърчаване на интегрирано развитие на земята в сухи, полусухи и малко влажни райони, за да:
    • се предотвратят и/или съкратят мащабите на влошаване на качеството на земите;
    • се възстановят земите с частично влошено качество;
    • се рекултивират засегнатите от опустиняване земи.
  • Конвенцията на Организацията на обединените нации се прилага посредством национални, субрегионални и регионални програми, които са предназначени да бъдат интегрална част от националната политика за устойчиво развитие на дадена държава. Те се актуализират съгласно текущия процес на участие в светлината на работата по земята и резултатите от изследванията.
  • Местните общини играят основна роля за формулирането и прилагането на тези програми за действие, тъй като те зависят от земята.
  • По-тясното международно сътрудничество между развитите и развиващите се страни е важно за прилагането на Конвенцията на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването. Независимо от това правителствата на държавите, засегнати от опустяване, са отговорни за създаването на благоприятни условия, които да помогнат на местното население да спре процеса на влошаване на качеството на почвата. Правителствата трябва да извършат политически разумни промени, като напр.:
    • по-голямо децентрализиране на процеса по вземане на решения;
    • подобряване на системите за право на земеползване; и
    • овластяване на жените и земеделските стопани.

Финансиране

Конвенцията на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването няма централизиран финансов механизъм за проекти, но има глобален механизъм за подпомагане на мобилизирането на значителни финансови ресурси от съществуващите източници и за рационализиране и подобряване на тяхното управление.

Управление

Конференцията на страните е върховният орган по Конвенцията. Тя отговаря за вземането на решенията, необходими за насърчаване на нейното ефективно прилагане. В Конференцията на страните ЕС е представен от Европейската комисия в случай на въпроси, които са в правомощията на ЕС.

През октомври 2001 г. 5-ата сесия на Конференцията на страните създаде спомагателен орган, Комитета за преглед на прилагането на Конвенцията (известен като CRIC). Комитетът преглежда и анализира докладите за национален напредък относно прилагането на Конвенцията, подадени към Конференцията на страните, от страните и наблюдателите. Целта му е да използва тези прегледи и анализи, за да подобри последователността, въздействието и ефективността на политиките и програмите, за да се възстанови агро-екологичният баланс на сухите райони.

Научни и технологични съвети

Комитетът по наука и технологии предоставя на Конференцията на страните информация и съвети по научни и технологични въпроси, свързани с борбата с опустиняването и със смекчаването на ефектите от засушаването. Той е съставен от представители на правителството, компетентни в съответните сфери на експертиза.

Стратегическа рамка

Стратегическата рамка за периода 2018—2030 г. представлява глобален ангажимент за постигане на неутралност на влошаването на качеството на земята (LDN), за да се възстанови продуктивността на огромни пространства от земя с влошено качество, да се подобрят средствата за съществуване на повече от 1,3 млн. души, както и да се намалят последиците от засушаването върху уязвимото население.

ОТКОГА ВЛИЗАТ В СИЛА РЕШЕНИЕТО И КОНВЕНЦИЯТА?

Конвенцията беше изготвена по време на срещата на високо равнище за Земята в Рио де Жанейро през 1992 г., беше подписана през 1994 г., а влезе в сила на 26 декември 1996 г. Към днешна дата 195 страни са ратифицирали конвенцията, която е правно обвързващ инструмент.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Конвенция на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването в страните, изпитващи силно засушаване и/или опустиняване, особено в Африка — Декларация, направена от Европейската общност в съответствие с член 34, параграфи 2 и 3 от Конвенцията на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването в страните, изпитващи силно засушаване и/или опустиняване, особено в Африка (ОВ L 83, 19.3.1998 г., стр. 3—35)

Решение 98/216/ЕО на Съвета от 9 март 1998 година относно сключването, от името на Европейската общност, на Конвенцията на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването в страни, сериозно засегнати от засушаване и/или опустиняване, по-специално в Африка (OВ L 83, 19.3.1998 г., стр. 1—2)

последно актуализация 24.07.2019

Top