EUR-Lex Hozzáférés az európai uniós joghoz

Vissza az EUR-Lex kezdőlapjára

Ez a dokumentum az EUR-Lex webhelyről származik.

Környezet és éghajlatváltozás

environment

Az éghajlatváltozás és a környezetkárosodás Európa és a világ egzisztenciáját fenyegeti. Az európai zöld megállapodás e kihívások kezelése céljából az Európai Uniót egy korszerű, erőforrás-hatékony és versenyképes gazdasággá alakítja, biztosítva a következőket:

  • a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátás 2050-re történő megszüntetése;
  • az erőforrás-felhasználástól leválasztott gazdasági növekedés;
  • egyetlen ember és egyetlen terület sem maradhat le.

Célja ezeken túlmenően, hogy védje, őrizze és támogassa az EU természeti tőkéjét, valamint megvédje a polgárok egészségét és jóllétét a környezettel kapcsolatos kockázatokkal és hatásokkal szemben.

Egészségünk, gazdaságunk és jóllétünk a környezet állapotától függ, amely számos – mindenekelőtt az éghajlatváltozás, a fenntarthatatlan fogyasztás és termelés, valamint a szennyezés különbözői formái által okozott – súlyos kihívással szembesül.

Az új, körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési tervhez, a 2030-ig tartó időszakra szóló biodiverzitási stratégiához, „a termelőtől a fogyasztóig” stratégiához, a szennyezőanyag-mentességi cselekvési tervhez hasonló uniós környezetvédelmi stratégiák, valamint jogszabályok védik a természetes élőhelyeket, tisztán tartják a levegőt és a vizet, megfelelő hulladékártalmatlanítást biztosítanak, növelik a mérgező vegyi anyagokkal kapcsolatos szaktudást és segítik a vállalkozásokat egy olyan fenntartható gazdaság felé való elmozdulásban, ahol az emberek bolygónk tűrőképességének határain belül fenntartható magas életminőségben élhetnek.

Az EU ambiciózus szakpolitikákkal küzd az éghajlatváltozás és a környezetkárosodás ellen saját területén és a nemzetközi partnerekkel való együttműködésben egyaránt. Az EU éghajlatváltozási szakpolitikákat és stratégiákat alakít ki és hajt végre, vezető szerepet töltve be az éghajlattal kapcsolatos nemzetközi tárgyalásokon. Az Unió elkötelezett a Párizsi Megállapodás sikeres végrehajtásának és az uniós kibocsátás-kereskedelmi rendszer végrehajtásának biztosítása mellett.

Az európai klímarendelet jogszabályba ülteti az európai zöld megállapodásban meghatározott, 2050-re teljesítendő, az európai gazdaságra és társadalomra vonatkozó klímasemlegességi célkitűzést. A jogszabály köztes célt is kitűz, amely szerint 2030-ig a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátást az 1990-es szinthez képest legalább 55 %-kal kell csökkenteni. Az EU annak biztosítására törekszik, hogy az éghajlattal kapcsolatos szempontokat a többi szakpolitikai terület (pl. szállítás és energia) is figyelembe vegye, valamint elősegíti a karbonszegény technológiákat és az alkalmazkodási intézkedéseket.

A fenntartható fejlődés az Európai Unióról szóló szerződés egyik alapelve, az EU belső és külső politikáinak pedig kiemelt célkitűzése. Az ENSZ 2030-ig tartó időszakra szóló menetrendje fenntartható fejlesztési céljaival a szegénység felszámolását és a fenntartható világ 2030-ig és azt követően történő elérését célzó egyetemes kötelezettségvállalás, amelynek központi eleme az emberi jóllét és az egészséges bolygó.